طرز تهیه ترشی مخلوط خوشمزه و خوش خوراک به روش خانگی

ترشی مخلوط-طرز تهیه-طعم-متفاوت-زمستان-کرفس-گل کلم-یوزال-یوزال مگ

در فصل پاییز و زمستان یکی از چاشنی هایی که پای ثابت سفره اکثر ایرانی ها است ترشی مخلوط است. این ترشی خوشمزه و محبوب بسیار آسان تهیه می شود و با رعایت نکاتی که در این آموزش گفته شده می توانید ترشی خوشمزه ای تهیه کنید.

برای تهیه ترشی مخلوط خانگی می توانید با توجه به سلیقه ی خودتان نحوه ی درست کردن را می توانید تغییر بدهید. مثلا گل کلم بیشتر دوست دارید داخل آن بیشتر بریزید و یا میزان نمک و ترشی آن را تغییر بدهید و یا ادویه های مخصوص خود را در آن بریزید و … .

 

مواد لازم ترشی مخلوط
گل کلم ۱ عدد متوسط
هویج ۴ عدد بزرگ
ساقه کرفس ۱ عدد
خیار ۵ عدد
سیب زمینی ترشی ۴ عدد
پیاز ۴ عدد کوچک
سیر ۱ بوته
فلفل تند ۴ عدد
سبزی ترشی ۲۰۰ گرم
تخم گشنیز به مقدار کافی
سیاه دانه و زردچوبه به مقدار کافی
نمک و آویشن به مقدار کافی
سرکه و آب جوشیده به مقدار مساوی از هر کدام

 

طرز تهیه ترشی مخلوط

 

مرحله اول
برای تهیه ترشی مخلوط خوشمزه ابتدا گل کلم را به اندازه دلخواه خرد می کنیم، سپس می شوییم و آبکش می کنیم تا آب اضافی اش به طور کامل خارج شود. در ادامه خیار را می شوییم، سپس به اندازه دلخواه خرد می کنیم.

مرحله دوم
حالا هویج را می شوییم، سپس پوست آن را جدا می کنیم و به اندازه دلخواه خرد می کنیم. در ادامه پوست پیاز قرمز کوچک را جدا می کنیم، سپس به ۴ قسمت تقسیم می کنیم. حالا سیب زمینی ترشی را به اندازه دلخواه خرد می کنیم.

 

طرز تهیه ترشی مخلوط خانگی - مجله تصویر زندگی

 

مرحله سوم
در این مرحله ساقه کرفس را جدا می کنیم، سپس می شوییم و به اندازه دلخواه خرد می کنیم. در ادامه پوست سیر را جدا می کنیم، سپس می شوییم و به اندازه دلخواه برش می زنیم. حالا فلفل تند را حلقه حلقه ریز خرد می کنیم.

مرحله چهارم
در این مرحله یک کاسه مناسب و بزرگ انتخاب می کنیم، سپس گل کلم، هویج، ساقه کرفس، سیر، سیب زمینی ترشی، خیار، پیاز و فلفل تند را به کاسه اضافه می کنیم، سپس خوب مخلوط می کنیم تا مواد ترکیب و یکدست شود.

مرحله پنجم
در این مرحله سبزی ترشی (جعفری، شوید، مرزه، گشنیز، ترخون) را می شوییم، سپس آبکش می کنیم تا آب اضافی شان خارج شود. در ادامه سبزیجان را روی تخته گوشت به صورت ریز ساطوری می کنیم. توجه داشته باشید خشک بودن مواد مهم است.

مرحله ششم
حالا سبزی ترشی را به کاسه حاوی مخلوط گل کلم اضافه می کنیم، سپس مواد را خوب زیر و رو می کنیم تا سبزی با مواد ترکیب شود. در ادامه سیاه دانه را به ترشی مخلوط اضافه می کنیم تا سردی ترشی مخلوط را از بین ببرد.

 

مرحله هفتم
حالا تخم گشنیز را برای عطری بهتر و ترد شدن مواد به مخلوط ترشی اضافه می کنیم. در ادامه زردچوبه را به مخلوط ترشی اضافه می کنیم تا خوشرنگ شود. حالا نمک را به همراه گلپر به مخلوط ترشی اضافه می کنیم، سپس خوب مخلوط می کنیم.

 

مرحله هشتم
در این مرحله یک ظرف شیشه ای یا پلاستیکی انتخاب می کنیم. در ادامه آن را تمیز می شوییم و با دستمال کاملا خشک می کنیم. توجه داشته باشید خشک بودن ظرف مهم است. در ادامه مخلوط ترشی را درون ظرف می ریزیم و پر می کنیم.

 

مرحله نهم
حالا آب را می جوشانیم، سپس کنار می گذاریم و اجازه می دهیم کاملا خنک شود. در ادامه سرکه را با آب جوشیده خنک مخلوط می کنیم تا کمی از اسیدی بودن سرکه کم شود. در ادامه مخلوط سرکه و آب را درون ظرف حاوی ترشی می ریزیم تا پر شود.

 

مرحله دهم
در این مرحله برگ کرفس را روی ترشی قرار می دهیم تا اگر ترشی کپک زد، کپک به ترشی نرسد. در ادامه یک نایلون فریزر را روی درب ظرف قرار می دهیم، سپس درب ظرف را محکم می بندیم تا از ورود هوا به ترشی جلوگیری کند.

 

مرحله یازدهم
در نهایت ترشی مخلوط را در جای خنک قرار می دهیم، سپس اجازه می دهیم به مدت ۱۵ تا ۲۰ روز ترشی کاملا برسد. به هیچ وجه ترشی را مقابل نور مستقیم خورشید قرار ندهید، چون این کار باعث خراب شدن ترشی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top