۱۵ شهری غرق شده در آب !

۱۵ شهری که به سرزمین‌های غرق شده در آب بدل خواهند شد !

تمدن‌های کهن که همواره نشان دهنده‌ی هنر و ابتکار انسان‌های پیشین بوده‌اند، امروزه در معرض نابودی قرار دارند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که با تغییرات شرایط آب و هوای کره‌ی زمین و گرم شدن آن، برخی از شهرهای ساحلی به سرزمین‌های غرق شده در آب بدل خواهند شد. در این مقاله با ۱۵ شهر در جهان آشنا خواهیم شد که در معرض سیل و آب‌گرفتگی قرار دارند.

اگر چه برخی از افراد، هنوز هم فکر می‌کنند که کره‌ی زمین با هیچ مشکلی روبرو نیست و شرایط جوی زمین همچنان به خوبی و در مسیر عادی خود پیش می‌رود اما بسیاری از دانشمندان درباره‌ی شدت یافتن توفان‌ها، کاهش یخ در قطب شمال و بالا آمدن سطح آب دریاها که در اثر تغییرات آب و هوا و گرم شدن زمین رخ می‌دهد ابراز نگرانی کرده‌اند و معتقد هستند که تغییرات آب و هوای زمین مسئله‌ای کاملا جدی است و باید در این مورد اقدامات اساسی صورت بگیرد. در هر صورت، با این نظریه موافق باشیم یا نباشیم، بسیاری از بزرگ‌ترین و زیباترین شهرهای جهان بر حسب ضرورت در کنار آب‌ها ساخته شده‌اند و تغییرات شرایط آب و هوایی زمین مسئله‌ای جدی به نظر می‌رسد. بنابراین قبل از اینکه بالا آمدن آب دریاها و سیلاب‌ها این شهرها را نابود کند یا اینکه شکل و ساختار قبلی آنها را از بین ببرد باید از این شهرهای زیبا دیدن کرد.

نیویورک

نیویورک

نیویورک بزرگ‌ترین شهر جهان است. تاریخ و گذشته‌ی شهر نیویورک، در واقع تاریخ و گذشته‌ی آمریکا را تشکیل می‌دهد. شهر پرجنب و جوش نیویورک با نام مستعار سیب بزرگ (Big Apple) نیز شناخته می‌شود، این عنوان برای اولین بار در دهه‌ی ۱۹۲۰ توسط یک روزنامه نگار ورزشی به نام جان فیتز جرالد برای نامیدن شهر نیویورک به کار برده شد. خیابان برادوی (Broad way) در منطقه‌ی منهتن، موزه‌ی متروپولیتن و مرکز تفریحی Medison Square Garden و بسیاری از بناهای مشهور دیگر در این شهر واقع شده‌اند. این شهر در برابر تغییرات آب و هوایی بسیار آسیب پذیر است. آخرین باری که توفان سندی در نیویورک اتفاق افتاد، این توفان مهیب سدهای ساحلی را در جنوب منهتن شکافت به طوری که سیلاب، بخشی از شهر منهتن را فراگرفت. در آینده نیز بالا آمدن سطح آب اقیانوس‌ها و سیلاب‌ها با این شهر ساحلی چندان مهربان نخواهد بود.

آمستردامآمستردام

شاید آمستردام با بسیاری از شهرهای اروپایی اشتراکات زیادی داشته باشد اما در این شهر جاذبه‌های توریستی وجود دارد که در خارج از مرزهای هلند نمی توان یافت. برای بسیاری از کسانی که قصد سفر به اروپا را دارند، شهر آمستردام یکی از زیباترین مقاصد گردشگری در اروپا است. قدم زدن در خیابان‌هایی که از وسط آنها آبراهه و کانال‌های آب می‌گذرد و تماشای معماری زیبا و شگفت انگیز این شهر فقط یکی از جاذبه‌های این شهر است. از دیگر جاذبه‌های توریستی شهر آمستردام می‌توان به مجموعه موزه‌های حیرت انگیز این شهر اشاره کرد. متاسفانه این شهر نیز در معرض آب‌گرفتکی قرار دارد و قبل از اینکه خیلی دیر شود باید از این شهر زیبا دیدن کرد.

ونیز

ونیز

ونیز در روزهای اوج و شکوفایی خود، پایتخت فرهنگی جهان بوده است و امروزه از نظر معماری یکی از زیبا‌ترین شهرهایی است که بشر تاکنون ساخته است. این شهر، میراثی به جا مانده از دنیای کهن است. شهر ونیز مملو از بناهایی زیبا از جمله کاخ‌های بزرگ، کلیسا‌ها و برج‌های ساعت و دیگر ساختمان‌های باشکوهی است که بازدیدکنندگان بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند. ونیز شهری مطلوب و مناسب برای سفر کردن است البته به شرط  اینکه از مکان‌های شلوغ و پرهیاهو بدتان نیاید. سفرتان به ونیز کامل نخواهد بود مگر اینکه حس سواری بر قایق‌های ونیز را تجربه کنید، یکی از آبراهه‌های شهر را طی کنید. بالا آمدن سطح آب در این شهر یک مسئله عادی است که زیاد اتفاق می‌افتد. در میدان سن مارکو، آب تا حد زانو بالا آمده است. به نظر می‌رسد که بالاخره یک روزی آب تمام این منطقه را فرا خواهد گرفت.

 بانکوک

بانکوک

بانکوک شهر تضادها است و هر توریستی را با هر سلیقه و خواسته‌ای راضی نگه می‌دارد. این شهر به قدری جاذبه‌ی فرهنگی و تاریخی دارد که دوستداران و علاقمندان تاریخ را نیز راضی می‌کند. کاخ بزرگ بانکوک (Grand Palace) یکی از مکان‌ها‌یی است که بسیار مورد بازدید قرار می‌گیرد. علاوه بر بازدید از مکان‌های تاریخی هر گونه تفریح و سرگرمی در این شهر یافت می‌شود. به طور کلی، بانکوک برای سفرکردن شهر امنی است و جایگاه آن به عنوان پایتخت تایلند باعث شده است که از هر نظر برای سفر و گردشگری مقصد مناسبی باشد. اگر می خواهید که تجربه‌ی سفر به یک کشور در حاشیه‌ی اقیانوس آرام را داشته باشید حتما به این شهر سفر کنید. برای مهار کردن جریان رودخانه‌ی چائوپرایا کانال‌های آب ساخته شده است که البته این کانال‌ها همیشه نمی‌توانند جریان سیلابی این رودخانه را تحت کنترل درآورند. سیل ویران کننده‌ای که در سال ۲۰۱۱ اتفاق افتاد یکی از این موارد است که قسمت‌هایی از شهر بانکوک به اندازه‌ی ۲ متر به زیر آب فرو رفت. این اتفاق فاجعه آمیز ۴۵ میلیارد دلار خسارت به این شهر وارد کرد.

میامی

میامی

اگرچه از نظر جغرافیایی شهر هملین در ایالت مِین نزدیک‌ترین شهر آمریکا به قاره‌ی اروپا است، اما شهر میامی در ایالت فلوریدا، بیشترین شباهت را با شهرهای اروپایی دارد البته نه از نظر جغرافیایی بلکه از نظر فرهنگی و زبانی، زیرا بخش عمده‌ای از جمعیت این شهر به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند. میامی شهری است که در نوار ساحلی اقیانوس اطلس و در جنوب شرقی ایالت فلوریدا واقع شده است. این شهر در معرض توفان‌های شدید اقیانوسی قرار دارد زیرا ارتفاع این شهر از سطح آب بسیار کم است. اگر تغییرات آب و هوایی کره‌ی زمین همچنان ادامه پیدا کند این شهر در خطر نابودی قرار خواهد داشت.

توکیو

توکیو

توکیو شهری است پویا و پرجنب و جوش که ارزش سفرکردن را دارد. اگرچه این شهراز زندگی پر شتاب غرب تاثیر پذیرفته است ولی فرهنگ و اصالت خود را همچنان حفظ کرده است. از تئاتر سنتی ژاپنی با نام کابوکی گرفته تا معماری و غذاهای سنتی ژاپنی، همگی اصالت و گذشته ی خود را حفظ کرده‌اند. توکیو از فرهنگ و هنر کشور خود، تصویری ساخته است که این کشور را به خوبی در سراسر جهان معرفی می‌کند. در سال‌های اخیر توفان‌های وحشتناکی منطقه‌ی کانتو (Kanto) را تحت تاثیر خود قرار داده است. پایتخت ژاپن نیز در معرض سیل و آب‌گرفتگی قرار دارد، طغیان رودخانه ی سومیدا (Somida) و بالا آمدن آب اقیانوس همواره این شهر را تهدید می‌کند. در این شهر شبکه‌ای از تونل‌ها تعبیه شده است که در صورت بروز سیلاب، برای هدایت و خروج آب از این شهر کاربرد دارد اما گذشت زمان نشان خواهد داد که آیا این راه حل کافی و کاربردی خواهد بود یا نه. علاوه براین توکیو در معرض زمین لرزه های بزرگ قرار دارد زیرا این شهر در دامنه‌ی یک کوه آتشفشان خاموش قرار گرفته است. به نظر می‌رسد که این کوه آتشفشان خاموش از خواب بیدار شده و فعالیت خود را از سر گرفته است. این آتشفشان همانند یک بمب ساعتی است که هر لحظه ممکن است منفجر شود. قبل از اینکه خیلی دیر شود باید از این شهر پر از شگفتی دیدن کرد.

 هونولولو

هاوایی

شهر هونولولو، پایتخت جزایر هاوایی است. فرهنگ و تاریخ جزایر پلی نِزی به علاوه‌ی سواحل و زیبایی‌های طبیعی این منطقه، این شهر را به یک جاذبه‌ی گردشگری مهم تبدیل کرده است. البته مانند توکیو، این شهر زیبا و رویایی نیز توسط کوه‌های آتشفشان و هزاران مایل از آب‌های ساحلی اقیانوس آرام احاطه شده است. مطالعات آب و هوایی این منطقه نشان می‌دهد که جزایر هاوایی در معرض خطر آب‌گرفتگی قرار دارند. تغییرات شرایط آب و هوا بر روی اکوسیستم، میزان بارندگی، درجه حرارت محیط، توریسم و بیماری‌های خاص این منطقه‌ی حاره‌ا‌‌‌ی تاثیر خواهد داشت. اما نگرانی اصلی، بالا آمدن سطح آب است که خطری برای این جزایر محسوب می‌شود. همچنین گرم شدن آب اقیانوس‌ها باعث ایجاد پدیده‌ای به نام “سفید شدن مرجان ها” می‌گردد، این پدیده نشان دهنده‌ی از بین رفتن اکوسیستم منطقه است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در طی صد سال گذشته، هر دهه حدودا ۳سانتی‌متر، سطح  آب بالا آمده است. تخمین زده می‌شود که تا سال ۲۱۰۰ سطح آب اقیانوس به اندازه‌ی یک متر بالاتر بیاید این بدان معناست که سواحل وایکیکی(Waikiki) به کلی به زیر فرو خواهند رفت.

نیو‌ اورلئان

نیواورلان

نیو اورلئان قبلا تحت تاثیر شرایط ناگوار آب و هوایی قرار گرفته است به طوری که وضعیتی فاجعه  آمیز در این منطقه ایجاد شده است. اما به نظر می‌رسد که با شدت یافتن تغییرات آب وهوایی، طبیعت با منطقه‌ی بیگ ایزی (Big Easy) خشن‌تر از سابق رفتار خواهد کرد. گفته می‌شود که خلیج مکزیکو هر ساعت که می‌گذرد زمینی به وسعت یک زمین فوتبال را در جنوب ایالت لویزیانا می‌بلعد و به زیر آب فرو می‌برد. بدین ترتیب با گذشت زمان، محله‌ی فرانسوی ها تا خیابان بوربون زیر آب فرو خواهد رفت و فرهنگ و تاریخچه‌ی فرانسویان این منطقه موسوم به فرهنگ “کاجون” از بین خواهد رفت.

شهر هوشی مین

هوشی مین

شهر هوشی مین (Ho chi minh) بزرگ‌ترین شهر و مرکز فرهنگی- تجاری ویتنام است. این شهر در معرض خطر توفان‌های حاره‌ای و توفند‌‌ها قرار دارد. برای کنترل سیل در این شهر برنامه‌ها و تدابیر بسیاری اندیشیده شده ولی کنترل سیلاب کار دشواری است. در سال‌های اخیر شهر هوشی مین چندین سیل و توفان را از سر گذرانده است. برآوردها نشان می‌دهد که هر ساله این شهر ۲ سانتی‌متر به زیر آب فرو می‌رود. مسئله فقط مسئله‌ی زمان است زیرا این شهر نهایتا در آب غوطه ور خواهد شد.

بوستون

بوستون

بوستون مرکز و بزرگ‌ترین شهر ایالت ماساچوست آمریکا است. این شهر یکی از شهرهای تاریخی و مستعمراتی آمریکا است که در سال ۱۶۳۰ تاسیس شده است. بوستون که در گذشته Bean Town نیز نامیده می‌شده، نقش بسیار مهمی را در حوادث انقلاب آمریکا داشته است. گفته می‌شود که اگر توفان سندی در بوستون اتفاق بیافتد سیلاب تا بالای پله‌های ساختمان شهرداری بوستون را فرا خواهد گرفت. آلودگی‌های محیطی کنترل نشده، حکم مرگ را برای این شهر دارند و تمامی این‌ها به معنای از بین رفتن شهر بوستون و باشگاه بوستون رد ساکس است.

ساوانا

ساوانا

شهر ساحلی ساوانا که در ایالت جورجیا واقع شده یکی از زیباترین شهرهای توریستی آمریکا است. وقتی که در خیابان‌های ساوانا قدم می‌زنید گویا به دورانی از تاریخ این شهر برمی‌گردید که کالسکه‌ها از میان این خیابان‌ها گذر می‌کردند. این شهر، قدیمی‌ترین شهر ایالت جورجیا است. به دلیل تغییرات آب و هوایی، مکان‌های تاریخی این شهر از جمله River Street در آینده دیگر وجود نخواهند داشت.

هنگ‌کنگ

هنگ کونک

شهر هنگ کنگ، شهری است با‌شکوه و خیره‌ کننده و آمیزه‌ای است از زندگی شرقی و غربی. هنگ کنگ از جمله شهرهایی است که هر کسی دوست دارد یک روزی به آنجا سفر کند. بیش از ۴۵۰ مایل از شهر هنگ کنگ در خط ساحلی دریای چین جنوبی (South China sea) قرار گرفته و رودخانه‌ی شنزن (Shenzen) نیز در شمال این شهر واقع شده است. در این منطقه آب‌های ساحلی دائما به سمت خشکی پیشرویی می‌کند. سطح آب در بندر ویکتوریا در طی هر دهه از سال ۱۹۵۴ تا ۲۰۱۱ حدودا ۲ سانتیمتربالا آمده است. اگر این روند همچنان ادامه پیدا کند ممکن است که در آینده  شهر هنگ کنگ سیلاب‌هایی را به خود ببیند که در دیگر مناطق ساحلی این کشور طی چند سال گذشته اتفاق افتاده است به طور مثال شهر گوانگ‌جو که در نزدیکی هنگ‌کنگ واقع شده است سیلاب‌های وحشتناکی را در گذشته تجربه کرده است.

ویرجینیا بیچ

ویرجینیا

شهر تفریحی- توریستی ویرجینیا بیچ، بزرگ‌ترین شهر ایالت ویرجینیا در ایالات متحده واقع شده است و در برابربالا آمدن سطح آب دریا بسیار آسیب پذیر است. به دلیل اینکه این منطقه، ارتفاع کمی از سطح دریا دارد و توفان‌های شدید دائما این منطقه را تهدید می کند، زمین‌های ساحلی و اکوسیستم منطقه در معرض نابودی قرار دارند. در مورد سفر به منطقه یHampton Roads تردید نکنید. در آینده، این منطقه شاید دیگر وجود نداشته باشد زیرا احتمالا به وسیله ی توفندها به زیر آب فرو خواهد رفت.

بمبئی

بمبئی

شهر بمبئی که با نام مومبای (Mumbai) نیز شناخته می‌شود یکی از بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای هندوستان است. این شهر رنگارنگ و افسون‌کننده در منطقه‌ای کم ارتفاع واقع شده است. تغییرات آب و هوای منطقه باعث بالا آمدن سطح آب دریا و ایجاد شرایط جوی عجیب و غریب و خارج از فصل دراین شهر می‌شود. هر ساله به دلیل بارش باران‌های سیل آسای موسمی به نام مونسون، آب شهر بمبئی را فرا می‌گیرد و سیستمی که برای خروج آب‌های ساحلی از شهر تعبیه شده‌اند، ناکارآمد واقع می‌شود. زمانی که دریا مد می‌شود به دلیل نبود سد و دریچه‌های آب بند، این شهر پرجمعیت دچار آب‌گرفتگی می‌شود و هر ساله خسارات زیادی بر این شهر وارد می‌شود. در اثر سیلاب خیابان‌ها بسته می‌شود، مدارس تعطیل می‌شوند و سیلاب به خانه‌ها راه پیدا می‌کند، برق شهر قطع می‌شود و کسب و کار مردم تعطیل می‌شود. به جز توفان و باران‌های وحشتناک، موج گرمای شدید یک نگرانی دیگر در این شهر است. انتظار می‌رود که با تغییرات شرایط آب و هوایی، پیامدهای وحشتناک‌تری پیش روی این شهر باشد.

جزیره ماله

ماله

حتی کسانی که تغییرات شدید آب و هوایی را انکار می‌کنند نهایتا متوجه می‌شوند که پایتخت کشور مالدیو به همراه ۱۲۰۰ آبسنگ حلقوی که در این مجمع الجزایر واقع شده‌اند به زودی زیر آب فرو خواهند رفت. متاسفانه این منطقه‌ی باصفا و آرامش‌بخش که برای گذراندن ماه عسل بسیار مناسب است به زودی در آب‌های اقیانوس هند غرق خواهد شد. تخمین زده می‌شود که در طی همین قرن ۷۷ درصد کشور مالدیو به زیر آب فرو خواهد رفت. بررسی‌های دیگر نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۸۵این اتفاق خواهد افتاد. در مورد اینکه چه زمانی این کشور به یک آتلانتیس غرق شده‌ی نوین بدل خواهد شد، بحث‌های زیادی صورت می‌گیرد. به هر حال سدهای ساحلی، موج شکن‌ها و سواحل مصنوعی که برای استحکام و محافظت این جزیره در برابر سیلاب‌ها ساخته شده‌اند برای همیشه نمی‌توانند آب‌های ساحلی را تحت کنترل داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top