ورود مورچه به مغز

ورود مورچه و حشره به مغز 

گاهی اتفاق می افتد که در طول گردشهای محیطی برای طبیعت گردان، یا استراحتهای شبانه، حشره ای درون گوش فرو رود. شاید این مساله به ندرت اتفاق بیفتد اما شایعترین حالت آن هنگامی است که فرد در محیطی که حشرات زیادی وجود دارند بر روی سطح زمین بخوابد و یا جریان باد حشره ریزی را به درون گوش هدایت کند.

زمانیکه  حشره زنده وارد  گوش شود، از آنجایی که حرکت می‌کند صدای بسیار شدیدی در گوش ایجاد  می شود که شدت آن  برای انسان به راحتی  قابل تحمل  و چشم پوشی نیست.

هرچند برای جلوگیری از این اتفاق می بایست در زمان خوابیدن در فضاهای باز حتی المقدور سوراخهای گوش را با گوشبند یا حداقل یک تکه پنبه پوشاند(باید پنبه رابه نحوی در آستانه  گوش قرار داد که پرزهای  پنبه پس از در آوردن پنبه  از گوش، در گوش باقی نماند) و در زمان مواجهه با محیطهای پر حشره ، گوشها را نیز با کلاه یا سربند پوشاند ولیکن  دانستن نحوه خروج یک حشره زنده  ازگوش  در شرایط بحرانی برای هر طبیعت گردی برای داشتن آمادگی در اصلاح وضعیتهای احتمالی، ضروری به نظر می رسد.

با وجود اینکه در شرایط عادی، پس از انجام اقدامات اولیه و اورژانسی، امر به مراجعه به پزشک و عدم دستکاری گوش  تاکید می شود ولی در شرایط بحرانی و عدم دسترسی به مراکز درمانی  اقدامات زیر می تواند برای بهبودی افراد یا طبیعت گردان، یاری دهنده باشد:

اگر حشراتی مانند پشه یا سوسک ریز یا مگس وارد گوش شده فورا سه الی پنج قطره الکل سفید در گوش ریخته و کمی صبر می کنید که حشره در گوش بمیرد.

بعد گوش را کمی کج می کنیم  یا تکان می دهیم تا حشره ازدیواره گوش جدا  و به سمت بیرون هدایت شود.

 برای بیرون آوردن حشره مرده از گوش،  کمی آب ولرم ( دمای 37 درجه؛ برابر با دمای بدن انسان) در گوش ریخته و گوش با آب ولرم شستشو داده  می شود. البته اگر امکان دسترسی سریع به مراکز درمانی وجود دارد، می بایست برای شستشو و عدم آسیب احتمالی به گوش به پزشک و متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کرد.

اگر الکل سفید در دسترس نبود، با استفاده از10 تا 15قطره روغن گیاهی مناسب نظیر روغن زیتون، روغن بادام و یا روغن بنفشه و یا درنهایت با استفاده از آب ولرم، گوش را با ملایمت شستشو دهید و  با انباشتگی گوش از روغن یا آب،صبر کنید تا حشره به بیرون شناور شود.  تا زمانی که حرکتی از حشره احساس شود باید این عمل را ادامه داد. در استفاده از آب ولرم برای دفع حشرات  و اجسام از گوش  امکان باد کردن اجسام ی نظیر غلات در آب، و همچنین تداوم  درد گوش در اثر باقی ماندن آب در گوش را در نظر داشته باشید.
همچنین حشرات‌ گیر افتاده‌ در گوش‌ را  هرگز با با سیم و سوزن از گوش خارج‌  نکنید! متوجه آسیبهای قطعی این عمل باشید و در صورت عدم خروج حشره با روشهای توصیه شده بالا، انجام ایمن کار را با استفاده از پنس مخصوص بر عهده پزشک بگذارید. چرا که در صورت استفاده از ابزار ممکن‌ است‌ آسیب‌ جدی‌ به‌ گوش‌ وارد کنید. از طرفی  از آنجا که بدن حشرات بندبند است، به خاطر این عمل  ممکن است قسمتی از بدن آنها جدا شده و همچنان درگوش باقی بماند.

در مورد مواجهه با حشرات گزنده، شرایط تا حدی فرق می کند؛ اگر حشره‌ای گزنده از جمله عقرب و هزار پا وارد گوش فردی شد باید در ابتدا فرد را به آرامش دعوت و از هر گونه تحریک توسط وسایل نوک تیز و گوش پاک کن خودداری کرد.

بعضی در شرایط اورژانسی، استفاده از نور برای خارج شدن حشرات گزنده از داخل گوش  را راهکاری مناسب دانسته اند.
چرا که حشرات گزنده  معمولا به نور واکنش نشان می‌دهند و با تاباندن نور ، حشره به سمت بیرون حرکت می‌کند. این کار را می توان به سادگی با استفاده از یک چراغ قوه کوچک انجام داد.  در ضمن، باید از تحریک حشره توسط گوش پاک کن و یا هر ابزار دیگری خودداری کرد؛ چرا که  در اینصورت حشره به سمت داخل گوش می خزد و
فرد را در این حالت نیش بزند،  که در اینصورت  به علت نزدیکی گوش با مغز میانی فرد
در معرض خطر مرگ قرار می گیرد.

می دانیم که حشراتی مانند عقرب در مناطق گرمسیری زندگی می‌کنند بنابر این می توانیم  با قرار دادن کمپرس یخ بر روی دهانه گوش، عقرب  را دچار بی حسی نماییم تا به سمت گرما و بیرون حرکت می کند. گوشی که در داخل آن حشره وارد شده باید سر را به آن سمت چرخاند و بعد از انجام این امور  فرد را به مراکز درمانی رساند.

کمک به بهبود درد گوش  با راهکارهای طبیعی و بدون استفاده از مسکن و در شرایط عدم امکان دسترسی به پزشک:

برای رفع درد و عفونت احتمالی گوش نیز در اثر مواجهه با باد و طوفان و غبار  در صحرا  و یاد باد گرفتگی می توانید از قطره های گیاهی نظیر روغن بادام تلخ، یا  روغن بنفشه خالص استفاده کنید و با ریختن سه تا پنج قطره روغن گیاهی در گوش، تا رسیدن به مرکز خدمات پزشکی،  درد گوش را بهبود بخشیده و غبار و چرک را از گوش خود دفع کنید. روغن بنفشه خالص ، ضمن التیام التهاب گوش، باعث جداشدن چرک و غبار از جداره گوش و انتقال آن به بیرون می شود و روغن بادام تلخ، در صورت خالص و مرغوب بودن،  علاوه بر جداکردن چرک و غبار از جداره گوش، طبق قانون ابن سینا موجب  تقویت شنوایی می شود.

در صورت درد ناشی از عفونت گوش در شرایط بحرانی نظیر سفر و عدم امکان دسترسی به موقع به مراکز درمانی، می توان از روغن بنفشه خالص که قبل از سفر امکان تهیه آن از داروخانه ها وجود دارد، استفاده کرد. روغن بنفشه خالص برای بهبود عفونت گوش داخلیست که در اینصورت سه تا پنج قطره روغن بنفشه خالص در گوش ریخته و پس از تکان دادن گوش و جاگیری روغن در گوش، آن را گرم نگه داشته بر روی همان گوش بخوابد. عفونت ها از گوش بیرون می آیند و درد و التهاب گوش بهبود می یابد.

برای گرم کردن گوش دردناک و بهبود درد آن به جای مصرف مسکن، در زمانی که دسترسی به روغن بنفشه خالص نیست، می توان از دو یا سه قطره روغن زیتون  کمی گرم شده استفاده کرد و سپس کیسه آب گرم یا یک حوله گرم یا یک تخم مرغ آب پز شده و پوست کن شده گرم را روی گوش گذاشت و به بهبود درد گوش بدون استفاده از مسکن کمک کرد.  علی رغم همه ی این تمهیدات برای کشف دلیل درد گوش و رفع علت ها  در اولین فرصت می بایست به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمود.

در شرایط طبیعی و امکان مراجعه به پزشکان متخصص، از هر گونه خوددرمانی بدون دانستن دلیل اصلی گوش درد و توسل به حدس و گمان، خودداری کنید. چراکه معالجه خودسرانه درد گوش بدون پی بردن به علت اصلی آن می تواند عواقب وخیمی را در از بین رفتن داءمی قوای شنوایی، برای فرد به دنبال داشته باشد.

دفع حشرات خارجی و اجسام از بینی:

اجسام خارجی یا حشرات در بینی را هم با فین کردن یا چکاندن روغنها می توان از بینی خارج کرد. در صورت عدم موفقیت می بایست هر چه سریعتر به پزشک مراجعه نمود.

در گزارشی به 10 حقیقت درباره مغز انسان که شاید بسیاری آنها را ندانید پرداخته و تفاوتهای مغز انسانهای گذشته و مدرن، زنان و مردان را مورد بررسی قرار داده ایم.

طی تاریخ مغز انسان در نادیده گرفته شدن خود نقش بسیار خوبی را ایفا کرده است. تمامی انسانها از مصریان باستان گرفته تا ارسطو اهمیت چندانی به نقش ماده مرموزی که میان دو گوش انسان قرار گفته است نداده اند.

آناتومی شناس معروف “گالن” به مغز به عنوان فرمانده حرکات و صحبت کردن بدن انسان اعتبار داد اما حتی او نیز توجه چندانی به ماده سفید و خاکستری مغز نداشت. بر اساس گزارش لایو ساینس امروزه تحقیقات و پیشرفتهای تکنولوژیکی امکان مشاهده نزدیک مغز انسان را به وجود آورده است و یافته هایی که به واسطه این تکنولوژی ها به دست آمده اند می توانند افرادی مانند گالن را نیز شگفت زده کنند:

مغز انسان بسیار بزرگ است…
میانگین وزن مغز یک فرد بالغ 1.3 تا 1.4 کیلوگرم است. برخی از جراحان مغز و اعصاب بافت مغز زنده را مانند خمیردندان و مواد نیمه جامد دیگر توصیف می کنند. در حدود 80 درصد از محتوی جمجمه انسان را مغز فرا گرفته است و مابقی آن از میزان یکسانی خون و مایع نخاعی انباشته شده است به بیانی دیگر حجم مواد انباشته شده در جمجمه انسان با گنجایش بطری دو لیتری آب معدنی برابری می کند.

… اما در حال کوچک شدن است
انسانهای ماقبل تاریخ از مغزهای بسیار بزرگتری برخوردار بوده اند و مطالعات نشان می دهند مغز انسان از پنج هزار سال پیش تا کنون در حدود 150 سانتیمتر مکعب کوچکتر شده است که این میزان با 10 درصد از کل حجم مغز برابری می کند. تا کنون دلیل این کاهش حجم مغز مشخص نشده اما برخی بر این باورند این کاهش حجم با افزایش کارایی مغز همراه شده است.

برخی دیگر بر این باورند که به دلیل عدم نیاز به فکهای مقاوم برای جویدن مواد غذایی سخت، جمجمه انسان رو به کوچک تر شدن گذاشته است. با این همه تا کنون شاهدی بر این موضوع که کوچک شدن مغز از میزان هوشمندی انسانها کاسته است یا نه به دست نیامده است.

مغز انسان انرژی خوار است
این عضو حیاتی که تنها دو درصد از وزن بدن را تشکیل می دهد در حدود 20 درصد از اکسیژن و 25 درصد از گلوکز خون را مصرف می کند. این میزان مصرف انرژی مباحثاتی را در میان دانشمندان به راه انداخته است تا دریابند چه ماده غذایی منجر به تکامل یافتن مغز بزرگ در انسان شده است.

در ابتدا گوشت به عنوان عامل آغاز این تکامل انتخاب شد اما به دلیل غیر قابل اتکا بودن این منبع غذایی دانشمندان گیاهان غنی از انرژی را به عنوان ماده غذایی انتخاب کردند که باعث تکامل یافتن مغز انسان و بزرگ شدن آن شده است. از دیگر نظریه هایی که برای توضیح بزرگ شدن مغز ارائه شده اند می توان به تغییرات آب و هوایی، نیاز محیطی و رقابتهای اجتماعی اشاره کرد.

چین خوردگی های مغز انسان را هوشمند می کنند
سطح مغز انسان از شیارهای عمیقی در هم پیچیده شده و از فرورفتگی ها (Sulci) و برآمدگی ها (Gyri) تشکیل شده است. این سطح غشای مغزی خوانده شده و منزلگاه 100 بیلیون نورون یا سلول عصبی است. این ساختار پیچیده به مغز امکان می دهد تا در فضایی کوچک بیشتر فشرده شده و در نتیجه قدرت پردازش آن افزایش پیدا کند.

بیشتر سلولهای مغز نورونها هستند
دیدگاه قدیمی که انسان تنها از 10 درصد از مغزش استفاده می کند دیدگاهی نادرست است اما اکنون آشکار شده است زمینه به وجود آمدن این دیدگاه در واقع این است که نورونها تنها 10 درصد از مغز انسان را تشکیل می دهند. بقیه سلولهای مغزی که بیش از نیمی از وزن مغز را به خود اختصاص داده اند سلولهای Glia نام دارند که به زبان یونانی به معنی چسب است.

از این رو در گذشته عصب شناسان معتقد بودند این سلولها برای در کنار هم نگاه داشتن نورونها در مغز قرار دارند اما مطالعات جدید نشان داده اند که نقش این سلولها محافظت و ایجاد ایمنی برای رشد و عملکرد سیناپسها است.

مغز باشگاهی خصوصی است
ساختاری از سلولها در سیستم خونی مغز که دیواره خونی-مغزی نام دارد مانند نگهبانان در باشگاه های خصوصی تنها به چند مولکول اجازه ورود به بخش اصلی سیستم عصبی یعنی مغز را می دهد. مویرگهایی که تغذیه مغز را به عهده دارند در کنار سلولهایی که به یکدیگر چسبیده اند از ورود مولکولهای بزرگ جلوگیری می کنند، تنها پروتئینهای ویژه ای اجازه دارند موادغذایی و مواد دیگر مورد نیاز مغز را به داخل ببرند.

این دیواره در عین محافظت از مغز گاه می تواند از ورود داروهای حیاتی به مغز نیز جلوگیری کنند. تنها راهی که تا کنون توانسته است ورود داروها از میان این مانع مغزی را امکانپذیر سازد فناوری نانو بوده است. در مطالعاتی که در سال 2009 در رابطه با درمان سرطان انجام گرفته بود دانشمندان توانستند نانوذرات ویژه ای را از میان این دیواره عبور داده و به دیواره تومورهای سرطانی اتصال دهند. در آینده می توان با ترکیب نانو ذرات و داروهای شیمی درمانی روشی موثر برای از بین بردن تومورهای مغزی به وجود آورد.

مغز در ابتدا به شکل لوله ای کوچک است
پایه های مغز در اولین روزهای شکل گیری جنین بنا گذاشته می شوند. سه هفته پس از شکل گرفتن جنین لایه ای از سلولهای بنیادین که صفحه عصبی نام دارد شکل گرفته و به لوله ای عصبی تبدیل می شود. این نسج در واقع سیستم مرکزی عصبی را به وجود می آورد. لوله عصبی از ابتدایی ترین مراحل رشد جنین شکل گرفته و از دیگر بخشها متمایز می شود و شکل گیری نورونها و دیگر سلولها نیز از سه ماهه دوم آغاز خواهد شد. چین خوردگی های مغز بسیار دیر آغاز می شود و در 24 هفتگی تعداد بسیار کمی از این چین خوردگی ها بر روی سطح مغز مشاهده می شود.

مغز کاملا تکامل نیافته است
نقطه اوج رشد ماده خاکستری مغز به دوران بلوغ انسان تعلق دارد و در دوران نوجوانی و با گسترش بخشهای قدامی مغز که با قضاوت و تصمیم گیری در ارتباطند تکامل بیشتری پیدا می کند. مطالعات نشان داده اند بخشهایی که با عملکرد چندگانه انسان در ارتباط است تا 16 یا 17 سالگی به طور کامل تکمیل نمی شوند و بسیاری از دیگر توانایی های مغز تا 20 سالگی به تکامل می رسند.

مغز هرگز از تغییر دست بر نمی دارد
زمانی دانشمندان بر این باور بودند که با پشت سر گذاشتن جوانی، توانایی شکل گیری اتصالات نورونی جدید نیز در انسان متوقف می شود. دیدگاهی که در سال 2007 مردود اعلام شد و دانشمندان دریافتند مغز در شرایط مختلف توانایی تشکیل دادن نورونهای جدید را دارد و مغز می تواند در دوران بزرگسالی نیز اتصالات جدید نورونی بسازد. همچنین تحقیقات بر روی مراقبه یا مدیتیشن نشان داده است تمرین دادن شدید مغز می تواند ساختار و عملکرد مغز را تغییر دهد.

زنان از این پس دیگر ونوسی نیستند
فرهنگ های عام می گویند مغز زن و مرد با یکدیگر تفاوت دارند. درست است که هورمونهای زنان و مردان بر روی گسترش مغز تاثیرات متفاوتی دارد و تا کنون تفاوتهایی در زمینه شیوه های احساس درد، تصمیمگیری های اجتماعی و کنار آمدن با فشارهای روحی میان زنان و مردان کشف شده است اما در واقع بیشترین بخش مغز و قدرت مغزی زنان و مردان با یکدیگر یکسان اند.

مطالعاتی که در زمینه تفاوتهای جنسیتی انجام گرفته نشان می دهند 78 درصد از تفاوتهای جنسیتی گزارش شده نزدیک به صفر یا بسیار کوچک بوده اند. همچنین این مطالعات شایعات موجود در رابطه با توانایی های مختلف جنسیتهای متفاوت را رد کرده است. مطالعه ای که در ژانویه سال جاری بر روی نیم میلیون دختر و پسر از 69 کشور جهان انجام گرفت نشان داد هیچ اختلافی در توانایی محاسبه و ریاضیات میان این دو جنسیت وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top