کلسیفیکاسیون پروستات

بزرگی خوش خیم پروستات (Benign Prostatic Hyperplasia –کلسیفیکاسیون)

bph_main

پروستات (Benign Prostatic Hyperplasia یا Prostate Enlargement) چیست؟
پروستات غده ای است که مایعی را تولید کرده، بخش اعظم مایع منی را تشکیل می دهد.

عمل پروستات (Prostate) چیست؟
پروستات مایعی را می سازد که اسپرم ها در آن می توانند برای مدّت محدودی در خارج از محیط بدن به حیات خود ادامه دهند. به همین دلیل است که اهمیّت اوّلیه پروستات مربوط به باروری و نه در ارتباط با مسایل زناشویی است

پروستات (Prostate)  در کجای بدن واقع شده است؟
پروستات محدوده ای را که مثانه به مجرای ادرار وصل می شود، احاطه می کند.

آیا همه پروستات (Prostate) دارند؟
همه افراد مذکر پروستات دارند.

اندازه پروستات طبیعی چقدر است؟

این بسته به سن فرد است. در افراد مذکر جوان به اندازۀ یک گردوی کوچک (به قطر ۲ cm) و به وزن تقریبی ۲۰ –  ۱۵ گرم می باشد.

چرا مشکلات پروستات باعث بروز مشکلات ادراری می شوند؟
به دلیل که پروستات کاملاً چسبیده به خروجی مثانه بوده و قسمت اوّل مجرای ادرار از درون آن عبور می کند، بزرگی غده می تواند سبب اختلال در جریان ادرار شود.

بزرگی پروستات Prostatic hyperp;asia

علائم بزرگی خوش خیم پروستات (Benign Prostatic Hyperplasia، BPH یا Prostate Enlargement) چیست؟
علایم شایع بزرگی پروستات شامل:

  • کاهش فشار جریان ادرار و بعضاً قطع جریان ادرار (زور زدن و فشار دادن، جریان ادرار را افزایش نمی دهد).
  • اشکال در شروع دفع ادرار
  • تمایل شدیدتر برای دفع ادرار، احتیاج به دفع مکرر ادرار که هر بار با دفع مقدار کمی ادرار همراه است.
  • دفع مکرر ادرار شبانه
  • احساس خالی بودن کامل مثانه وجود ندارد.
  • نشت ادرار پس از دفع ادرار و دفع بی اختیار ادرار

چگونه پزشک بزرگی پروستات (Benign Prostatic Hyperplasia یا Prostate Enlargement) را تشخیص می دهد؟
برای تشخیص بزرگی پروستات، پزشک پرسش هایی در ارتباط با سلامت کلی شما و مسائل ادرای با شما مطرح می کند. در بیشتر مواقع این پرسش ها به صورت یک لیست استاندارد است که جدول بین المللی نمرده دهی با نشانه های پروستات نامیده می شود (I-PSS). ارائه پاسخ های مبتنی بر مشکلاتی که شما تجربه کرده اید برداشت خاصی را به پزشک اورولوژیست خواهد داد. معاینات عمومی شامل توشه رکتال (معاینات پروستات از طریق راست روده) توسط پزشک انجام می گردد. بررسی های تکمیلی قبل از تشخیص هم ممکن است لازم باشد.

چگونه می توانید اندازه پروستات را تعیین کنید؟
راه آسان اندازه گیری ابعاد پروستنات TRUS (بررسی سونوگرافیک پروستات از طریق داخل راست روده) می باشد. با این روش اندازه واقعی، طبیعت غده و شکل آن مشخص می شود. این عمل با به کارگیری وسیله ای به اندازه انگشت دست انجام می شود که بدون درد در داخل راست روده قرار می گیرد.

بزرگی پروستات چگونه درمان می شود؟
بزرگی خوش خیم پروستات می تواند با داروها، عمل جراحی و یا انتظار و بررسی (صبر و انتظار) درمان شود. نوع درمان انتخابی بستگی به شدت شکایت بیمار از مشکلات ادراری ، میزان اشکال در عبور ادرار از مجرا، نظر پزشک اورولوژیست و همین طور نظر شخص بیمار دارد.

چه داروهایی برای درمان پروستات وجود دارد؟
در حال حاضر ۲ گروه عمده دارویی برای درمان بزرگی پروستات وجود دارد:

  1. مسدود کننده های گیرنده های آلفا – ۱ مثل تامسولوسین
  2. مهار کننده های آنزیم آلفا -۵ ردوکتاز مثل فیناستراید

تامسولوسین چگونه عمل می کند؟
تامسولوسین عضلات صاف واقع در پروستات، گردن مثانه و مجرای ادرار را شل کرده و سبب بهبود جریان ادرار می شود. همچنین تامسولوسین علایم تحریک مثانه را که عالباً همراه با بزرگی پروستات هستند، کاهش می دهد. (عمل دوگانه)

*****************************************************************************

بزرگ شدن پروستات در مردان ( مرجع کامل اطلاعات )

بزرگی خوش خیم پروستات چیست؟

         بیش از نیمی از مردان بالای سن 60 سال دچار بزرگی پروستات هستند و احتمال بروز این حالت با افزایش سن افزایش می یابد. در سن 80 سالگی حدود 80 درصد مبتلا خواهند بود. اما فقط 40 تا 50 درصد موارد واقعاً دچار علائم ناشی از بزرگی پروستات خواهند بود. در بزرگی خوش خیم  پروستات اول قسمتهای مرکزی پروستات بزرگ می شود، بزرگی این ناحیه معمولاً بر روی پیشابراهی که از داخل پروستات عبور می کند فشار می آورد. گاهی اوقات این حالت منجر به بروز علایم و مشکلات ادراری خواهد شد. معمولاً بزرگی خوش خیم پروستات در عملکرد جنسی اختلالی ایجاد نخواهد کرد. باید بخاطر داشت که بزرگی خوش خیم پروستات سرطان نبوده و منجر به بروز سرطان نیز نخواهد شد. اما ممکن است فرد همزمان دچار بزرگی پروستات و سرطان پروستات باشد.

۸۹۱۸ebf۲a۰۳۷fb۲۰ab۶d۰۷۵۷f۵۱f۳d۱b.jpg

علایم این اختلال چگونه است ؟

همانطور که گفته شد بسیاری از مردان مبتلا به این بیماری فاقد علائم می باشند. اما زمانیکه بزرگی پروستات در روند ادرار کردن دخالت کند منجر به بروز علایمی نظیر جریان ضعیف ادراری، احساس عدم تخلیه کامل مثانه، تأخیر در شروع ادرار، احساس ادرار کردن مکرر، بیدار شدن از خواب در شب جهت ادرار کردن و نیاز به زور زدن برای ادرار کردن خواهد شد.

این علائم ثانویه به اثر بزرگی پروستات برروی پیشابراه و بعد از آن برروی مثانه می باشد. در مراحل اولیه عضلات مثانه می توانند بر تنگی پیشابراه غلبه کند، اما بعداً عضلات مثانه ضخیم تر، حساستر، و قوی تر خواهند شد که سبب احساس ادرار مکرر می شود.

در بعضی موارد زمانیکه پروستات بزرگ می شود، چنان پیشابراه را تحت فشار قرار می دهد که مثانه قادر نیست بر این نیرو غلبه کند، لذا نمی تواند بطور کامل تخلیه شود.

 اگر عفونت ادراری ایجاد شود ممکن است علایمی نظیر حس درد و سوزش در ادرار کردن
رخ دهد. در تعداد کمی از موارد مبتلا به بزرگی خوش خیم پروستات، این حالت ممکن است منجر به بروز عفونتهای مکرر ادراری، عدم تخلیه کامل ادرار و آسیب های تدریجی به مثانه و کلیه ها شود.

غده پروستات چيست ؟
پروستات بخشي از عضو جنسي مرداست که به شکل و اندازه تقريبي گردو، زير مثانه قرار گرفته و مجراي خروجي آن را مطابق شکل احاطه کرده است .
نقش پروستات چيست ؟

نقش پروستات توليد مايع وروان کردن حرکت اسپرماتوزوئيدها به خارج است

تشخیص بزرگی خوش خیم پروستات چگونه است؟

بعد از اخذ شرح حال کامل باید معاینه انجام شود که معمولاً جهت انجام معاینه پروستات باید از طریق انگشت، راست روده بیمار مورد معاینه قرار گیرد. از این طریق پزشک می تواند بزرگی پروستات یا وجود توده یا هر گونه بافت غیر طبیعی که نشاندهنده سرطان باشد را مورد ارزیابی قرار دهد. اگر چه ممکن است این معاینه تا حدی ناراحت کننده باشد اما سبب بروز آسیب نشده و دردی نیز ایجاد نخواهد کرد. از آنجایی که معمولاً قسمت مرکزی پروستات بزرگ می شود. ممکن است گاهی فرد دچار علائم باشد اما در معاینه پروستات بزرگ نباشد. از طرف دیگر بسیاری از مردان مبتلا به بزرگی پروستات ممکن است بدون علامت باشند.

بعد از تشخیص وجود این مشکل باید جهت پیگیری درمانهای لازم، فرد به متخصصین کلیه و مجاری ادراری مراجعه نماید.

بيماري پروستات سه نوع دارد:
اول بزرگي خوش خيم سرطاني يا بزرگ شدگي غير سرطاني پروستات است كه در اثر آن بافت پروستات بزرگ و متورم شده و نهايتا جريان خروج ادرار را قطع مي‌كند، در نتيجه ادرار درون مثانه باقي مي‌ماند. بزرگي خوش خيم پروستات معمولا در مردان بالاي 60 سال رخ مي‌دهد‌ (مردان زير 50 سال ندرتا دچار آن مي‌شوند). علت غالب بزرگ شدگيهاي پروستات بزرگي خوش خيم مي‌باشد.
عوارض احتمالي اين نوع بيماري پروستات عبارتند از:
مثانه ضعيف و ممكن است متسع و به ساير اعضاي بدن فشار وارد كند.
ممكن است آسيب كليه و گردش خون تصفيه نشده در بدن به دليل پس زدن ادرار از مثانه به كليه به وجود آيد.
علائم و نشانه‌هاي آن احساس نياز مكرر به تخليه ادرار به ويژه در شب، نياز مبرم اضطراري به ادرار كردن، دشواري در آغاز ادرار، جريان كم فشار ادرار، چكيدن يا قطره قطره آمدن غير طبيعي ادرار و احساس پر بودن مثانه و ناتواني در ادرار كردن است.

چگونگي تشخيص بيماريهاي پروستات:

معاينه مقعدي:
با پوشيدن يك دستكش لاستيكي دكتر از طريق ديواره راست روده پروستات شما را احساس مي‌كند. او مي‌تواند توده‌ها، تورم و يا ناراحتي كه نشانگر بيماري باشد را تشخيص دهد. گرچه بسياري از آقايان از انجام معاينه مقعدي طفره مي‌روند ولي اين معاينه فقط ناراحتي مختصري ايجاد كرده و تنها چند ثانيه طول مي‌كشد.
– آزمايش آنتي ژن ويژه پروستات در خون (PSA):
پروستات بزرگ شده يك پروتئين را به ميزان بيشتري ترشح مي‌كند. اين آزمايش ميزان آن پروتئين را در خون اندازه مي‌گيرد. اين آزمايش 100 درصد دقيق نيست و ممكن است همراه با ساير آزمايشات مورد استفاده قرار گيرد.
-آزمايشات ديگر:
ممكن است لازم باشد آزمايشات ديگري انجام شود. مانند انجام آزمايش سيستوسكوپي، سي تي اسكن يا MRI كه براي ديد بهتر درون پيشابراه و پروستات صورت مي‌گيرد.

این بیماری در چه زمانی و چگونه باید درمان شود؟

 این بیماری فقط زمانیکه منجر به بروز علائم شدید شود یا اینکه سبب بروز اختلال در عملکرد کلیه ها و مجاری ادراری شود. باید تحت درمان قرار گیرد. تنها وجود یک پروستات بزرگ دلیل بر درمان نیست. اگر بزرگی وجود دارد اما علامتی نباشد ممکن است تنها نیاز به انتظار باشد. البته باید در طی این مدت فرد تحت نظارت دقیق پزشک بوده و سالانه یک یا دو بار مورد معاینه قرار گیرد. گاهی اوقات ممکن است علائم بدون درمان بهبود یابند. اما در صورت تشدید علایم نسبت به قبل حتماً باید به پزشک مراجعه نمود.

درمان احتمالي پروستات غير سرطاني عبارتست از:

درمان دارويي كه به تحليل رفتن بافت پروستات يا شل شدن عضلات كمك مي‌كند
جراحي براي برداشتن بافت اضافي پروستات و كاهش فشار بر پيشابراه، انجام مي‌شود
اتساع با بادكنك كه در آن بادكنك در داخل پيشابراه قرار داده مي‌شود و متورم مي‌شود تا پيشابراه را گشاد نمايد.
درمانهاي جديد شامل جراحي ليزري، منجمد كردن بافت پروستات و درمان گرمايي با ميكروويو (حرارت دادن بافت پروستات با ميكروويو) مي‌باشد.
دومين نوع پروستات التهاب پروستات است كه مي‌تواند حاد يا مزمن باشد و در هر سني مردان را مبتلا سازد.
پروستات حاد وقتي رخ مي‌دهد كه پروستات ناگهان ملتهب شود. گرچه اين مورد نادر است ولي مي‌تواند موجب عفونت چركي و بند آمدن ادرار در موارد وخيم شود. پروستات مزمن كه در دراز مدت و مكررا رخ مي‌دهد، اين التهاب از التهاب حاد پروستات شايع تر است و معمولا مانند آن وخيم نيست. التهاب حاد پروستات ممكن است به التهاب مزمن تبديل شود.

عواقب احتمالي التهاب پروستات عبارتند از: بزرگ شدگي پروستات، تنگي پيشابراه، كندي يا بند آمدن ادرار و ساير مشكلات جدي مجراي ادرار، درمان اين نوع پروستات بسته به حاد يا مزمن بودن آن متفاوت است درمان براي پروستات حاد با مصرف آنتي بيوتيك‌هاي خوراكي، تخليه با سوند يا تخليه با عمل جراحي در موارد وخيم مقدور مي‌باشد و پروستات مزمن را نيز مي‌توان با مصرف آنتي بيوتيك‌ها، ماساژ پروستات براي افزايش تخليه و جراحي در صورتي كه داروها‌ و ماساژ اثر بخش نباشد درمان كرد. .
البته درمان بسته به بيماري و بيمار تغيير مي‌كند. آميزش براي افزايش تخليه پروستات پيشنهاد مي‌شود .آب گرم و مصرف نكردن ادويه جات نيز ايرادي ندارد.

سومين نوع پروستات كه جدي ترين نوع اين بيماري است سرطان پروستات است البته اين شكل از سرطان در ميان آقايان كمتر از 40 سال نادر است ولي در آقايان بالاي 60 سال شايع مي‌باشد. علت اين بيماري نامشخص است.
در اين نوع بيماري سلولهاي سرطاني به بافت طبيعي پروستات هجوم آورده، آن را تخريب كرده و جايگزين آن مي‌شوند. اگر سرطان تشخيص داده نشود ممكن است به ساير قسمتهاي بدن انتشار يابد.
علايم سرطان پروستات عبارتند از: درد در ناحيه لگن، كمر، رانها، تورم در ناحيه لگن، پشت و رانها، علايم مهمي نظير جريان ادرار ضعيف و دردناك، وقفه دار يا با شروع آهسته و همچنين وجود خون در ادرار.
نشانه‌هاي عمومي سرطان كه ممكن است مربوط به سرطان پروستات نيز باشد عبارتند از تهوع، استفراغ، درد ممتد، كاهش شديد وزن و خستگي.
روشهاي درماني به كار برده شده براي سرطان پروستات شامل، جراحي كه به منظور برداشتن پروستات براي جلوگيري از انتشار سرطان، پرتو درماني يعني درمان با پرتوهاي X براي از بين بردن غده، هورمون (از جمله استروژن) براي كند كردن انتشار سرطان مي‌شود.

· درمان جراحی بزرگی پروستات:

در حال حاضر در صورت تشدید علایم، مؤثرترین روش درمانی جراحی می باشد. روشهای جراحی متفاوتی جهت درمان این مشکل وجود دارد که انتخاب آنها به عهده پزشک و با توجه به شرایط بیمار می باشد.

روشهای درمانی غیر جراحی :

   روشهای درمانی غیر جراحی جدیدی در حال حاضر وجود دارد اما میزان کآرایی آنها در مقایسه با روشهای جراحی کمتر می باشد. این روشها شامل استفاده از داروهای خاص و گشاد کردن مجرای پیشابراه از طریق بالون می باشد.

 روشهای دارویی: 

 دو دسته دارویی جهت بهبودی وجود دارد. داروهای « بلوک کننده گیرنده » آنها که سبب شل شدن عضلات پروستات شده و تا حدی سبب کاهش فشار پروستات بر پیشابراه می شوند. از این دسته می توان پرازوسین یا ترازوسین را نام برد. دسته دوم داروها مربوط  به داورهایی است که از طریق کاهش هورمونهای مردانه سبب کاهش اندازه پروستات می شوند. از این دسته می توان فیناستراید را نام برد. البته کآرایی استفاده دراز مدت از این داروها هنوز مشخص نیست.

چرا انجام آزمايش پروستات ضرورت حياتي دارد؟

چون عوارض بيماريهاي پروستات دردناک و رنج آور است .

چون با تشخيص به موقع ، نتيجه درمان موفق تر خواهد بود.

بيماريهاي پروستات کدامند؟

مشکل عمده پروستات ، رشد نا متناسب ( هيپرپلازي خوش خيم ) آن است که از ٤٠ سالگي شروع به پيشرفت مي کند و ممکن است در سنين ٦٠ تا ٧٠ سالگي به بزرگي يک پرتقال برسد. تقريبا نيمي از مردان در دهه هفتاد سالگي عمر خود گرفتار هيپرپلازي پروستات مي شوند.

علت بروز اين بيماري به درستي مشخص نشده است ، ولي تغييرات هورموني يکي از عوامل موثر محسوب مي شود. هيپرپلازي پروستات خطر جاني ندارد و از نظر فعاليت جنسي نيز مشکلي بوجود نمي آورد . ولي کلا بيماري مزاحمي است مشکلات ادراري آن مانند احساس فشار در دفع و تخليه ادرار، قطع و وصل دردناک آن در حين تخليه و همچنين تکرر ادرار بخصوص شبها از عوارض عمده آن است . تشديد اين عوارض گاهي منجر به انسداد مجراي ادرار مي شود که بيمار را اجبارا روانه اورژانس مي کند. درمان هيپرپلازي پروستات با دارو و يا عمل جراحي امکان پذير مي باشد دومين بيماري التهاب حاد و مزمن پروستات است که در هر سني از دوران بلوغ به بعد اتفاق مي افتد.

نوع حاد التهاب ، اکثرا به علت آلودگي ميکروبي به طور ناگهاني و با شدت بروز مي کند بيماري با تب و لرزو احساس سرماخوردگي شروع شده و عوارضي شبيه هيپرپلازي پروستات دارد . بيمار از سوزش دفع و تکرر ادرار و همچنين درد کمر و فشار بين رانها و اطراف بيضه ها شکايت دارد. اين عارضه با کشت ادرار و تعيين و تجويز آنتي بيوتيک به سهولت درمان پذير مي باشد . التهاب پروستات گاهي به علل نامشخص با عوارضي ضعيف تربرگشت کرده و مزمن مي شود . دراين حالت کشت ادرار غالبا منفي است ولي افزايش گلبولهاي سفيد در ادرار ، وجود التهاب را تائيد مي کند . التهاب مزمن به سادگي التهاب حاد درمان پذير نمي باشد.

سرطان پروستات شايع ترين نوع سرطان در مردان بالاي ٥٠ سال است . معروفيت اين نوع سرطان نسبت به ساير سرطانها ، نه به علت خطرناک بودن آنست ، بلکه وجود روشهاي تشخيصي و امکان پيشگيري موفقيت آميز آن ، دليل برشهرت بيماري مي باشد . سرطان پروستات اکثرا کند رشد هستند و تا دهها سال مي توانند درداخل غده بدون بروز علائمي باقي بمانند. طبق آمار تهيه شده در آمريکا حدود ١٦ درصد مردان در طول عمر خودبا نوعي از سرطان کند رشد يا تند رشد روبرومي شوند . حدود نيمي از آنها بدون عارضه به زندگي ادامه مي دهند . ولي نيم ديگر گرفتار عوارض آن ميشوند که ازاين تعداد تنها ٣ نفر جان مي بازند علائم اوليه سرطان پروستات در مرحلهداخل غده اي که هنوز پيشرفت نکرده ، نيز شبيه هيپرپلازي و شامل تکرر ادرار و قطع و وصل جريان ادرار در موقع تخليه مي باشد.
سرطان پروستات چه کساني را تهديد مي کند؟

مردان مسن بيشتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند. طبق آمارموجود ، احتمال بروز سرطان در سنين زير ٥٠ سال حدود ٧% است . در حاليکه در دهه ٧٠ سالگي به ٧٥% مي رسد. افراد بازمينه ارثي ، دومين گروهي هستند که معرض ابتلا مي باشند . کساني که ٢ تا ٣ نفر از بستگان نسبي و نزديک آنها سرطان پروستات داشته اند ، ١٠ برابر بيشتر از سايرين با خطر بيماري روبرو مي شوند . درگزارشاتي که اخيرا منتشر شده است ، به نظر مي رسد که روش زندگي و رژيم غدايي نا مناسب نيز از عوامل موثر در بروز سرطان باشد.
تشخيص سرطان پروستات چگونه انجام مي گيرد؟

در مراکز تخصصي ، اولين اقدامي که براي تشخيص سرطان پروستات به کار مي رود لمس انگشتي Digital Rectal Exam که بدين ترتيب حجم و استحکام غدد بررسي مي شود . البته تجربه عملي پزشک در اين روش ، نقش عمده اي در چگونگي تفسير آزمايش خواهد داشت .

اندازه گيري غلظت پي اس ا PSA خون نيز به عنوان تست تکميلي و تائيدي مورد استفاده قرار مي گيرد. پزشکان مي توانند آزمايش PSA مي توانند به تنهائي و يا همراه با DRE درخواست نمايند.
پي است ا ” PSA ” چيست ؟

PSA نوعي پر و تئين است که در سلولهاي غده پروستات توليد و وارد جريان خون مي شود. ترشح PSA در برخي از بيماران به طور طبيعي بيشتر از ديگران است . پزشکان غلظت خوني PSA زير ٤ ميکروگرم در ليتر را طبيعي به حساب مي آوردند و مقادير ٤ تا ١٠ و ١٠تا ٢٠ ميکروگرم را به ترتيب ” افزايش کم ‌”‌ و ” افزايش متوسط ” تلقي مي کنند و مقادير بيش از ٢٠ ميکروگرم در ليتر را ” افزايش زياد ” مي دانند.

در صورت بالا بودن PSA خون علاوه بر سرطان ، در موارد ديگري نيز از جمله هيپرپلازي پروستات و التهاب و عفونت آن و حتي ماساژ و فعاليتهاي جنسي و بعضي تحريکات فيزيکي افزايش مي يابد. از طرف ديگر چنانچه اشاره شد ، حدود ٨ تا ١٠ درصد نتايج غير طبيعي ” مثبت کاذب ” مي باشند . بنابراين تغييرات PSA بايد با نظر پزشک معالج تفسير شود و بيمار نبايد تنها با يک نتيجه غير طبيعي به اقدامات تهاجمي مانند بيوپسي و يا جراحي بپردازد.

چگونه ميتوان ضريب اطمينان اندازه گيري PSA را بالابرد؟

اعتماد به نتايج آزمايش PSA را مي توان با اندازه گيري سرعت افزايش آن نسبت به زمان ( PSA Velocity ) بالا برد. به اين معني PSA بيمار ، چند بار درفواصل زماني معين اندازه گيري مي شود . چنانچه افزايش آن تداوم داشته باشد، احتمال وجود سرطان بيشتر است . در اين صورت بيمار بايد تحت مراقبت مخصوص قرار گيرد.

روش ديگري که بهتر مي تواند وجود سرطان را از ساير بيماريهاي غير سرطاني تفکيک کند، اندازه گيري PSA آزاد خون ( f PSA ) و تعيين نسبت ان به PSA تام ( t PSA ) يعني نسبت ( f PSA ) /( t PSA ) مي باشد. اين نسبت در سرطان پروستات ، کمتر از بيماريهاي غير سرطاني است ، بنابراين نتايج آزمايشهائي که غلظت PSA تام در محدوده بين ٤ و ١٠ ميکروگرم در ليتر باشد و نتوان بيماري بدخيم را ازخوش خيم تفکيک نمود،‌ بايد مجددا غلظت هر دو نوع تام و آزاد اندازه گيري شده و نسبت آزاد به متصل محاسبه گردد.

در آزمايشگاه ها ، حد ماکزيمم PSA خون افراد سالم بدون در نظر گرفتن تغييرات سني آنها ٤ ميکروگرم در ليتر در نظر گرفته مي شود ، در حاليکه با توجه به آمار ، غلظت آن از ٥/١ ميکروگرم درسنين زير ٥٠ سال تا ٥/٦ ميکروگرم در سنين بالاي ٧٠ سال تغيير مي کند، بنابراين چنانکه نتايج آزمايش بر پايه تغييرات سني بيمار تفسير شود، بهتر مي توان موارد ” مثبت کاذب ” را کاهش داد . در يک روش ديگر ، غلظت PSA برحسب حجم پروستات که با سونوگرافي مشخص مي گردد، محاسبه مي شود. به اين صورت ، احتمال سرطاني بودن پروستات بزرگ با غلظت معيني از PSA کمتر از پروستات کوچکي خواهد بود که همان غلظت PSA را داشته باشد.
نظريه کلي براي چک آپ سرطان پروستات چيست ؟

متخصصين براي ارائه جواب به اين سوال در انتظار تکميل طرح تحقيقاتي * PLCO مي باشند که از ده سال قبل در آمريکا روي ٣٧ هزار داوطلب در حال انجام است . طرح PLCO خود به منظور تعيين ارزش غربالگري چهار نوع سرطان شايع ، از جمله سرطان پروستات برنامه ريزي شده است ، که مشخص شود آزمايشهاي DRE و PSA تا چه اندازه اي مي توانند قابل اطمينان باشند و همچنين معلوم شود چند درصد از سرطانهاي تشخص داده شده ، درمان پذير خواهند بود. در عين حال انجمن سرطان آمريکا ( ACS ) انجام ساليانه دو آزمايش فوق را در مردان بالاي ٥٠ سال و همچنين مردان بالاي ٤٠ سال که پدر يا برادر بزرگتر آنها سرطان پروستات داشته اند ، توصيه کرده و جامعه اورولوژيستهاي آمريکا ( AUA ) نيز برآن صحه گذاشته است . اين آزمايش ها در نهايت با نسج برداري و آزمايش ميکروسکوپي تائيد مي گردند.
روش پيشگيري سرطان پروستات چگونه است ؟

بهترين روش حفظ سلامت پروستات ، چک آپ ساليانه و مراجعه سريع به پزشک ، در صورت بروز مشکلات اداري است . چک آپ مرتب حتي براي کسانيکه جراحي پروستات داشته اند نيز ضروري است . زيرا جراحي پروستات نمي تواند تضميني در برابر سرطان باشد. در هر حال با تشخيص هرچه سريعتر سرطان ، موفقيت درمان بيشتر خواهد بود. در حال حاضر طرحي توسط انستيتوسرطان آمريکا NCI تحت نام * PCPT روي ١٨ هزار داوطلب در جريان است . هدف از اين طرح اين است که مشخص شود آيا Finasteride داروي مهار کننده فعاليت هورمون تستوسترون که براي کاستن حجم پروستات هيپرتروفي شده مصرف مي شود، توانايي ممانعت از پيشرفت سرطان را دارد يا خير.

اقداماتي براي پيشگيري از مشكلات پروستات :

– چكاپ منظم:

 كليه آقايان بالاي 40 سال در معرض ابتلا به بيماري پروستات هستند مي‌توانند آزمايش آنتي ژن خون ويژه پروستات را انجام دهند.
-همچنين افراد پرخطر ابتلا شامل آقاياني مي‌شوند كه پدر يا برادر آنها دچار بيماري پروستات شده‌اند و چكاپ منظم آنها را از سلامتشان مطمئن مي‌سازد.
– مراقبتهاي كلي:
– يك برنامه غذايي متعادل داشته كه از نظر مصرف ميوه، سبزيجات، غذاهاي كم چربي غني باشد.
– از تماس با تشعشع خودداري شود.
– از بي بند و باري جنسي خودداري شود.
– همچنين سيگار مي‌تواند يكي از عوامل مهم اكثر بيماريهاي خطرناك از جمله پروستات باشد.

 انواع جراحي‌هاي پروستات :

قبل از هرگونه جراحي عوامل بسياري نظير بيماري، سن، سلامتي عمومي و … در نوع جراحي اثرگذار است. ولي به طور كلي جراحي‌ها شامل موارد زير است.

– تراشيدن پروستات از طريق پيشابراه (TURP) كه اين نوع جراحي شيوه موثري براي درمان بزرگي خوش خيم مختصر تا متوسط مي‌باشد. جراح يك لوله از طريق پيشابراه وارد مي‌كند و بافت پروستات را با دستگاه خاصي بر مي‌دارد. ممكن است لازم باشد 3-5 روز در بيمارستان بمانيد.
– پروستات برداري باز كه در موارد پيشرفته تر بيماري پروستات انجام مي‌شود. اين روش شامل برش و برداشتن غده يا بخش بزرگ شده پروستات مي‌باشد.
در بعضي موارد تمامي پروستات برداشته مي‌شود كه معمولا مستلزم چند روز بستري شدن در بيمارستان مي‌باشد.

– برش گردن مثانه:

اين روش جديد شبيه به روش تراشيدن از طريق پيشابراه است اما تفاوت آن در اين است كه در اين روش از ايجاد برش‌هاي كوچكي در پروستات استفاده مي‌شود كه فشار وارد بر پيشابراه را كم مي‌كند. هيچ بافتي برداشته نمي‌شود و ممكن است نيازي به بستري شدن نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top