طرح درس مقطع پیش از دبستان

چگونه طرح درس بنویسیم؟

شخصات
کلی:            موضوع:همکاری در خانواده      نام درس: چغندر پر
برکت       سال تحصیلی:   92-91
                                                                                                                           

                        فضا: کلاس                              نام مجری :…………………….

هدف کلی :تدریس همکاری در خانواده

اهداف آموزشی

 

تقویت روحیه همکاری درخانواده

دقت و توجه به همنوعان خود

سپاس وتشکر از نعمتهای خداوند

سپاس و پشتکار

تقویت مهارت زبان آموزی

تقویت مهارت اجتماعی

تقویت مهارت شناختی حرکتی و خلاقیت

ایجاد مهارت عاطفی و احساسی

مفاهیم کلیدی

     

خانواده         همکاری                      چغندر 

پدربزر گ ومادر بزرگ                  

روش یاددهی و یاد گیری

 

  پرسش وپاسخ   

ایفای نقش        

تکرار و تمرین    

مشارکت گروهی   

داستان گوئی   

نمایش

وپرسش واگرا     

 

 

 

وسایل مورد نیاز

                             کتاب     

چغندر       

وسایل برای اجراء نمایش

مداد رنگی    

             دفتر نقاشی   

فعالیت مقدماتی

بعد از حضور وغیاب دانش آموزان گروهبندی انجام می شود وهرنوآموز درگروه خود قرار می گیرد .

2

ارزشیابی تشخیصی

چند
تصویر از درس قبل به نوآموزان نشان داده میشود وبه صورت سوال های واگرا از
نوآموزان  ارزشیابی می شود و مورد تشویق مربی ونوآموزان قرار می گیرند.

2

ایجاد انگیزه

مربی با آوردن چغندر وگذاشتن بر روی میز موجب ایجاد انگیزه می شود.

 

1

شرح فعالیت

پیوست برگه

5

ارزشیابی تکوینی

از
نوآموزان می خواهیم تا بیایند نمایش داستان را اجرا کنند وما به کلید واژه
ها اشاره کنیم ودر مورد همکاری در خانواده واحترام به بزرگتر ها از زبان
خود نوآموزان بگیریم وبه هدف برسیم

 

10

تمرین برای تثبیت

از
نوآموزان خواسته می شود که کتابهایشان را باز کنند وفعالیتی را که مربوط
به این موضوع می باشد را انجام دهند (رنگ کردن-شرح داستان)یا نوآموزان هرچه
از داستان را یاد گرفته اند برای جلسه ی بعد یک نقاشی بکشند و بیاورند.

 

 

5

 

 

 

 

 

                           بسم الله الرحمن الرحیم

 

شرح فعالیت- 

مربی : بچه ها به تصویر روی تابلو خوب نگاه کنید ببینید چه می بینید ؟

خوب
حالا گروها با هم مشورت کنند0سپس ازسرگروه در تصویر چه دیدید نوآموزان به
بیان تصویر میپردازند مربی تشویق می کند ودربین نوآموزان راه می رود واز
گروه بعدی می پرسد مربی تشویق می کند واز گروه بعدی می پرسد البته سوالات
بصورت جمعی پرسیده می شود ولی فرادا جواب می دهند0پس از گرفتن مطلب مورد
نظر وبیان داستان از زبان بچه ها مربی با زبان ساده به بیان داستان  می
پردازد0یکی بود یکی نبود غیراز خدای مهربان یک پدر بزر گ بود که خیلی
مهربان بود0که یک مزرعه خیلی قشنگی داشت وهر روزمی رفت ودر مزرعه مشغول کار
می شدیکی از این روزها مادر بزرگ هوس آش چغندر کردو به پدر بزرگ گفت بهتر
شما به مزرعه بروید وتا من با نوه  هایم مقدمات آش راتدارک دیده ایم شما
چند چغندر برای آش بیاورید وقتی پدر بزرگ به مزرعه رفت شروع کرد به کندن
زمین وبرگهای چغندر راشروع کرد به کشیدن وبا خواندن شعر چغندرک آی شیرینک
بیرون بیا (2)با یک تکان دو تکان سه تکان بیرون بیا اما کنده نشد پیرزن را
صدا زد0 باهمدیگر شروع کردن به خواندن شعر اما باز هم نتوا نستن سپس مادر
بزرگ نوه های خود را صدا کرد پسرک دامن ودخترک کت برادر را گرفت وشروع به
خواندن شعر کردن ناگهان چغندر بیرون آمد وهمه روی زمین افتادن آنقدر چغندر
بزرگ بود که همه همسایگان برای تماشای آن آمده بودن وخوشحالی می کردند آن
روز مادر بزرگ یک دیگ بزرگ آش پخت چه آش خوشمزه ای آش چغندر پر برکت!

******************************

طرح درس پیش دبستانی (واحد کار وسایل ارتباط جمعی)مربیان عزیز باید در فعالیتهای مختلف ، اعم از بحث و گفت و گو ، بازیها ، فعالیتهای
نمایشی ، قصه گویی ، تماشاشی تلویزیون و….. ، با کودکان درباره ارتباطات جمعی و
1- بعضی از وسایل مانند رادیو ، تلفن ، روزنامه و رایانه ( کامپیوتر ) ، برای ارتباط
افراد با یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند.
2- با این وسایل می توان با مردم کشورهای دیگر نیز ارتباط برقرار کرد.
3- این وسایل ، ارتباط را سریعتر، راحتر و دقیقتر می کنند.
4- از وسایل ارتباط جمعی باید به درستی استفاده کرد.
5- بعضی از این وسایل با برق و بعضی با باطری کار می کنند.
6- این وسایل به اندازه ها وشکل های مختلفی وجود دارند. 
gr.jpg
7- روزنامه را هر روز می توان تهیه کرد و به وسیله آن ، اطلاعات تازه ای دریافت کرد.

8- صدای رادیو و تلویزیون را نباد زیاد بلند کنیم ؛ چون باعث اذیت دیگران می شود.

9- تلفن را نباید زیاد مشغول نگه داریم ؛ چون ممکن است کسی کار ضروری داشته باشد.

10- بعضی از این وسایل ، شخصی هستند و در هر خانه ای یافت می شوند؛ مانند: تلفن

و رادیو وبعضی نیز عمومی هستند و در جاهای مختلف وجود دارد ؛ مانند: تلفنهای

 عمومی در خیابان و رایانه و در شرکتها و محیطهای دیگر.

واژگان مناسب برای زبان آموزی:

 

– رادیو                    – تلویزیون                       – رایانه( کامپیوتر)

– روزنامه                – گوشی تلفن                     – ضبط کردن

– پیچ رادیو               – تلفن عمومی                    – تلویزیون رنگی و سیاه وسفید

 
– تلفن سیار               – تلفن روی میزی                – تلفن دیواری

 
– صفحه تلویزیون       – موبایل                         – آسته و بلند کردن صدای تلویزیون

 

 

هدفها:

1-    کودکان باید بتوانند تلویزیون ، رادیو، رایانه ، تلفن را به عنوان وسایلی که برای

راحتی ، ارتباط آسانتر و دقیقتر و بالا بردن اطلاعات مردم تهیه شده بشناسند.

2-    کودکان باید چگونگی ارتباط ساده از طریق این وسایل را یاد بگیرند ؛

3-    کودکان باید یاد بگیرند که در هنگام استفاده از این وسایل ، چه نکاتی را رعایت

کنند که برای خودشان و دیگران مشکلی به وجود نیاید.

فعالیتهای پیشنهادی:

1- 
یک رادیو رادر محل دید کودکان روی میز قرار دهید و سعی کنید در هنگام پخش
برنامه کودک (برای مثال ساعت 10 صبح ) آن را برای کودکان روشن کنید تا
کودکان برنامه مورد علاقه شان را گوش کنند . سپس از آنها درباره برنامه
هایی که از رادیو می شنوند ، سوالهایی بکنید برای مثال :

 

–         چرا نباید صدای رادیو را زیاد کنیم ؟

–         چرا ما نباید با رادیو بازی کنیم و آن را دست کاری کنیم ؟

–         آیا می توانید شکل و اندازه های رادیو را که تا حالا دیده اید ، بگویید؟ (کوچک ،

بزرگ ، رادیو با ضبط ، رادیو با رنگ قرمز ، چهارگوش ریال گردو……….)

–         رادیو برای ما چه استفاده هایی دارد؟

– از آنها بخواهید تصویر یک رادیو یا رادیوی خانه خودشان را روی کاغذ بکشند و

رنگ کنند.

 

–   
یک تلفن پلاستیکی یا تلفن معمولی مستعمل را در اختیار گروه های کوچک
کودکان قرار دهید تا با استفاده از آن به دوست خود تلفن کنند و به صورت
نمایشی نشان دهند که وقتی به کسی تلفن می کنیم ، معمولاً چه چیزهایی می
گوییم . اگر کسی به ما تلفن بزند ، اول چه می گوویم؟و….

 

–   
سعی کنید تصویر هایی از تلفن های مختلف ( روی میزی ، دیواری و…) تهیه
کنید و در محل دید کودکان قرار دهید تا درباره آنها و طرز استفاده آنها ،
صحبت کنند.

 

–         به کودکان بگویید که تلفن سیار را می توان در همه جا مورد استفاده قرار داد .

برای مثال در خانه ، ماشین ، اداره ، خیابان و…سپس فرصت دهید تا کودکانی که تجربه دیدن آن را داشته اند ، دربازه اش صحبت کنند.

–   
تقریباً همه کودکان در خانه یا در محلهای دیگر ، از تلویزیون استفاده کرده
اند . از آنها درباره برنامه هایی که از تلویزیون می بینند ، سئوال کنید .
برای مثال :

–         چه برنامه هایی را می بینید؟

–         چه وقتهایی از تلویزیون استفاده می کنید ؟

–         هنگام استفاده از تلویزیون ، در کجا باید بنشینیم (در چه فاصله ای از تلویزیون)

–         چرا نباید صدای تلویزیون را زیاد کنیم ؟

–         سعی کنید تلویزیون مهد را در هنگام استراحت کودکان ، برای آنها روشن کنید تا((برنامه کودک))را ببینند

–         به آنها فرصت دهید تا درباره کارتونها و فیلمهایی که ازاین طریق می بینند، صحبت کنند.

تذکر:
حتماً ذکر کنید که نباید زیاد نزدیک بنشینیم ؛ چون برای چشمهایمان ضرر
دارد . صدای آن را نباید زیاد کنیم ؛ چون ممکن است همسایه ها یا افراد دیگر
خانه ناراحت شوند . نباید با تلویزیون بازی کنیم و به پیچها و دکمه ها و
صفحه آن را دست بزنیم ؛ چون علاوه بر خراب شدن ، خطر هم دارد.

 

–         به آنهافرصت دهید تا تلویزیون ساده ای را نقاشی و رنگ آمیزی کنند و تجربیات خود را در این باره ، بیان کنند.

 

–   
کودکان معمولاً از طریق تصویرها ف رسانه ها یا حتی به محیطهای مختلف و
دیدن با دستگاه رایانه و شکل آن آشنا شده اند . به این منظور از کودکان
بپرسید :

 

–         آیا تا به حال رایانه دیده اند؟

 
–         فکر می کنید رایانه برای چیست؟

–         با دکمه های رایانه چه می کنند ؟

 
–         صفحه رایانه چه چیزهایی را نشان می دهد ؟

–         رایانه شبیه به چه دستگاه یا وسیله دیگری است؟

سپس
پاسخها را به صورت ساده و قابل فهم کودکان ، تصحیح کنید و برای آنها
بگویید که با رایانه اطلاعات را سریعتر ،دقیقتر ئ راحت تر دریافت می کنیم .
به وسیله رایانه می توان با افراد دیگر دنیا نیز ارتباط برقرار کرد.

 
–         بگذارید تجربه خود را نقاشی کنند و جعبه دکمه ها یا صفحه رایانه را به صورت ساده نقاشی کرده و رنگ کنند.

   
– چند نوع روزنامه و مجله معمول ، به ویژه اگر اطلاعاتی در مورد کودکان
باتصویرهای رنگی چاپ شده باشد ، را به مهد کودک بیاورید و روی میز بزرگی
قرار دهید . از کودکان بخواهید تا آنها را مورد مشاهده قرار دهند و مانند
وقتی که به نمایشگاه کتاب می روند ، فقط آنه را ورق بزنند و نگاه کنند. سپس
در مورد آنه از شما سئوال کنند. برای انها توضیح دهید که روزنامه ها و
مجله های مختلف اطلاعات زیادی و سریعی را به ما می دهند . ما از طریق این
نوشته ها و اطلاعات ، هم با خبرهای مردم و اخبار تازه آشنا می شویم و هم
اوقات فراغت خود را با مطالب خوب و جدید پر می کنیم 

 

کاردستی فردی:

–         ساخت تلفن ( کار کولاژ)

 

کاردستی گروهی:

–         ساخت تلویزیون


نمونه پیشنهادی طرح درس روزانه دوره پیش دبستانی

اهداف کلی :

1 آشنایی نوآموزان با زندگی ماهی ( حیطه شناختی )

2 توسعه توانایی های ذهنی و پرورش خلاقیت ( حیطه مهارتی )

3 تقویت حس اعتماد به نفس ( حیطه نگرشی )

هدفهای رفتاری

انتظار می رود در فرایند آموزش این درس نوآموز بتواند :

1لف ) دانستنی ها :

1 محل زندگی ماهی را بیان کند.

2 اندامهای حرکتی ماهی را نام ببرد..

ب ) مهارتها :

1 شکل حرکت باله و دم ماهی را با نمایش نشان دهد.

2 حرکت ماهی در آب را تقلید کند.

3 اندازه های تقریبی ماهی را با حرکات نمایشی نشان دهد.

4 قصه ای ناتمام در رابطه با ماهی به دلخواه کامل کند.

ج ) نگرشها:

1 نسبت به شناخت بیشتر ماهی و زندگی آن کنجکاوی نشان دهد.

2 با گروه مشارکت و همکاری داشته باشد.

3 در بداهه سازی و بداهه گویی از خود واکنش نشان دهد.

4 نسبت به اجرای دستورالعمل ها دقت و توجه نشان دهد.

تعیین روشهای تدریس:

استفاده از رویکرد مشارکتی و تلفیقی ( بدیعه پردازی ایفای نقش پرسش و پاسخ داستانگویی)

 وسایل آموزشی :

در صورت امکان ماهی زنده تصاویر چند حیوان مختلف به صورت کارت

مفاهیم :

1 ماهی در آب زندگی می کند.

2 ماهی باله و دم دارد.

3 ماهی با باله و دم شنا می کند.

4 ماهی رنگهای مختلف دارد.

5 ماهی اندازه و شکل های مختلف دارد.

فعالیتهای مدیر یادگیری


فعالیتهای فراگیرنده

امور مقدماتی : سلام و احوالپرسی , حضور و غیاب , دقت در وضع جسمانی و روحی نوآموزان و…

 

تعیین رفتار ورودی: –  نوآموزان نام بعضی از حیوانات اطراف خود را می دانند صدای آنها را شنیده اند.- محل زندگی آنها را می دانند.

پاسخ دانش آموزان

سنجش  آغازین: انجام یک بازی به شرح ذیل :

        کودکان
به صورت دایره ایستاده و یک نفر در مرکز دایره می ایستد.مربی به تعداد
نوآموزانی که در محیط دایره ایستاده اندکارت تصاویر حیوانات را که از قبل
آماده نموده , بین آنان تقسیم می کند طوری که هر کودک فقط یک کارت بر می
دارد.

( توجه : از هر حیوان 3 کارت تکرار شود.)

سپس مربی نام یکی از حیوانات رابلند اعلام می کند.

نوآموزان  به دستورالعمل بازی گوش نموده و آن را انجام دهند.

3
نفر از کودکان که تصویر مربوط به آن حیوان را دارند باید جا به جا شوند و
نوآموزی که در مرکز دایره ایستاده باید سعی کند جای یکی از سه نفر را
بگیرد.آن کودکی که در مرکز دایره ایستاده و صدا با حرکات آن حیوان را تقلید
می کند و محل زندگی آن را می گوید. بازی با نام حیوانات دیگر ادامه پیدا
می کند .

مربی به کودکی که جا ندارد می خواهد که دستورالعمل را اجرا کند.

آماده سازی : مربی شعر را می خواند و از کودکان می خواهد تا تکرار کنند همراه با حرکات نمایشی

ماهی سرخ و زرد من         تو آب شنا می کنه برام

وقتی که نزدیکش می شم دهنش را وا می کنه برام

یه روز به ماهی گفتم          از آب بپر بیرون

خنده می کرد و گفت به من ماهی باید تو آب باشه

                       تا همیشه زنده باشه (2)

ارائه درس:

مربی
از کودکان می خواهد بگویند که شعر در باره چه جانوری بود. سپس می خواهد هر
کدام ماهی شوند. حرکت شنا را تقلید کنند . مربی ضمن همراهی با آنها
داستانی را  این گونه  شروع
می کند : علی کوچولو ماهی شو خیلی دوست داشت. یه روز اونو برای گردش برد
توی حیاط . تنگ ماهی رو کنار باغچه گذاشت و گفت : ماهی خوشگلم , گلها را
تماشا کن تا من برگردم. وقتی برگشت : …………

مربی می پرسد : فکر می کنید چه اتفاقی افتاده ؟ 

بعد از آن چه شد ؟  به نظر شما وقتی علی کوچولو دید ماهی توی تنگ نبود چه کار کرد؟

 

پاسخ نوآموزان : ماهی

به داستان گوش می دهند و نظرات خود را بیان می کنند.

 

 

فعالیتهای مدیر یادگیری


فعالیتهای فراگیرنده

اگر شما به جای ماهی داخل تنگ بودید کجا می رفتید؟ چه می کردید؟

 

بعد از پایان قصه و اجرای آن مربی از کودکان می خواهد تا نامی برای قصه انتخاب کنند.

ارزشیابی تکوینی :

رسم  یک نقاشی در رابطه با فعالیت انجام شده و توضیح آن توسط نوآموزان

نقاشی را رسم و در باره آن صحبت می کند.

تذکر :

در هر نمایش خلاق مراحل کار به ترتیب چنین می باشد:

1 مقدمه

2 تمرینات آماده سازی ( شعر خوانی بازی و بازیهای نمایشی خاطره و نمایش دادن توسط خود کودکان خرده نمایشها )

3 قصه سازی

4 نمایش دادن آن توسط خود کودکان


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top