مربای توت فرنگی مطبخ خاله خانم

مربای توت فرنگی مطبخ خاله خانم:


morabay-tootfarangi-ref4_com635166698713281250

طرز تهیه مربا و شربت توت فرنگی

مواد اولیه :
توت‌ فرنگی یک کیلوگرم
شکر یک کیلوگرم

طرز تهیه:
توت‌فرنگی‌ها را چند بار شسته تا خاک آن کاملا گرفته شود. در ظرفی شکر و توت‌فرنگی را لابه‌لای هم ریخته و در یخچال به مدت هشت تا ده ساعت می‌‌گذاریم تا کاملا آب بیندازد.

ظرف را روی حرارت ملایم می‌‌گذاریم تا شکر کاملا آب‌شده و شربت قوام بیاید. سپس از روی حرارت برداشته تا کاملا سرد شود. در ظرف مورد نظر ریخته و در جای خنک نگهداری می‌‌کنیم.

نکته:
چون توت‌فرنگی میوه بسیار لطیفی است و زود می‌‌پزد وقتی شربت مربا قوام آمد باید مربا را سریع از روی حرارت برداریم تا له نشود.
می‌توانید سر بوته‌های توت‌فرنگی را بگیرید.
اگر مربا را برای صبحانه درست می‌‌کنید بهتر است توت‌فرنگی‌ها ریز و اگر برای دسر درست می‌‌کنید درشت باشد.

 

طرز تهیه شربت توت فرنگی

توت فرنگی ها را شسته و آنها را تمیز می کنیم . در قابلمه بزرگی شکر را می ریزیم و سپس توت فرنگی ها را در لا به لای شکر می ریزیم. ظرف را ۶-۵ ساعت در یخچال نگه می داریم تا توت ها آب بیندازند. بعد ظرف را روی حرارت قرار می دهیم تا بجوشد. بعد از اولین جوش می گذاریم ۱۵ دقیقه بجوشد. سپس شربت آن را از صافی رد کرده و مورد مصرف قرار می دهیم.

شربت توت فرنگی با میوه های تازه:

برای تهیه این نوع نوشیدنی، شربت توت فرنگی را با مقداری آب و یخ مخلوط کرده سپس میوه هایی مثل توت فرنگی تازه، سیب گلاب ورقه ورقه شده ی نازک و انگور یاقوتی را به آن اضافه کنید. شربت آماده نوشیدن است.

*******************************************************************************************

مربای توت فرنگی

مواد لازم :
توت فرنگی : ۱ کیلو

شکر : ۱ کیلو

طرز تهیه :

بهتر است توت فرنگی ها ریز و یکدست باشند. ابتدا آنها را پاک کرده و دم آنها را می چینیم؛ سپس  می شوییم. مبادا یک وقت چنگ بزنید که له می شوند. می گذاریم آبشان برود. برای پخت مربا بهتر است از قابلمه لعابی استفاده شود. جایی خواندم که اگر می خواهیم مربا به کف قابلمه نچسبد، بهتر است کف قابلمه را چرب کرد. اما من این کار را نمی کنم. مربا هم نمی چسبد. در قابلمه مورد نظر شکر را لابلای توت فرنگی می ریزیم و قابلمه را ۲۴ ساعت درون یخچال قرار می دهیم. بعد از این زمان، شکر حسابی به خورد توت فرنگی ها رفته و آب انداخته است. حالا نیازی نیست که به آن آب اضافه کنیم. روی حرارت ملایم قابلمه را قرار می دهیم تا حدود بیست دقیقه تا نیم ساعت بپزد. به خاطر داشته باشید که اگر از زمان مورد نیاز بیشتر روی حرارت باشد، مربا شکرت خواهد زد و اگر کمتر روی حرارت باشد، کپک خواهد زد. میزان آن دیگر بستگی به قلق کار دارد. خودتان متوجه می شوید. در طول پخت مربا، سعی کنید کف روی آن را با کفگیر بگیرد. بعد از اینکه مربا آماده شد، آن را در همان ظرفی که پخته شده، شب تا صبح می گذاریم بماند. بعد از این مدت، آن را در ظرف شیشه ای دربسته     می ریزیم و در یخچال قرار می دهیم.

اگر مقدار شهد مربا خیلی زیاد بود، غصه نخورید. می توانید از آن به عنوان شربت توت فرنگی استفاده کنید. البته سر فرصت، طرز تهیه شربت توت فرنگی به طور اخص (!) گفته خواهد شد.

بفرمایید صبحانه

*****************************************************

طرز تهیه مربای توت فرنگی خوش رنگبرای پخت مربای توت فرنگی به نیم ساعت زمان نیاز دارید

 

 

طرز تهیه مربای توت فرنگی خوش رنگ

توت فرنگی میوۀ بهاری خوشمزه ای هست که زود می رسد و گلخانه ای آن به خوش طعمی توت فرنگی بوته ای نیست. کسانی که توت فرنگی دوست دارند، حتما اهل مربای توت فرنگی هم هستند

مواد لازم مربای توت فرنگی:

توت فرنگی1 کیلوگرم

شکر1 کیلوگرم

آبلیمو 2 قاشق غذاخوری
طرز تهیه مربای توت فرنگی روش اول:

دم توت فرنگی ها را بگیرید ، سپس آنها را شسته و از وسط نصف کنید؛ شکر را لابلای توت فرنگی ها بریزید و بگذارید 24 ساعت در یخچال بمانند تا توت فرنگی ها آب بیندازند.

 

توت فرنگی ها را درون قابلمه بریزید و روی حرارت متوسط قرار دهید تا به جوش بیاید، هنگام جوشیدن کف روی مربای توت فرنگی را بگیرید، پس از اینکه شربت مربا قوام آمد قابلمه را از روی حرارت بردارید.

 

برای آماده شدن مربای توت‌فرنگی به حدود نیم‌ساعت زمان نیاز است و هر چه این مدت طولانی‌تر باشد مربا تیره تر می شود؛ در پایان کار آبلیمو را برای جلوگیری از شکرک زدن اضافه کنید و این کار را حتما در انتهای پخت مربای توت فرنگی انجام دهید تا مربا تیره نشود ، در قابلمه را در زمان پخت باز بگذارید تا مربای توت فرنگی تیره نشود.

 

طرز تهیه مربای توت فرنگی روش دوم :

برخی ها مربای توت فرنگی را به روش دیگری آماده می کنند، در این روش پس از شستشوی توت فرنگی‌ ها مقداری شکر را در یک لیوان آب بریزید و روی شعله اجاق بگذارید تا بجوشد، در مدت زمان جوشیدن آب و شکر، کف روی آب را بگیرید و پس از آن که شربت کمی غلیظ شد توت فرنگی‌ها را به آرامی داخل شربت بریزید و بگذارید روی شعله اجاق گاز چند دقیقه بجوشند تا مربای توت فرنگی پخته شوند.

 

نکته : هیچ گاه از قاشقی که خوب تمیز نشده برای هم زدن مربای توت فرنگی استفاده نکنید چون موجب می شود مربا توت فرنگی زود کپک بزند.

 

نشانه قوام آمدن مربا توت فرنگی:

مربا توت فرنگی,پخت مربای توت فرنگی ،کپک مربای توت فرنگی

وقتی مربای توت فرنگی بیش از حد بجوشد شکرک میزند

 

مقداری از شربت مربای توت فرنگی را در قاشقی بریزد ، اگر شیره پس از خنک شدن سریع از قاشق نریخت یعنی که شربتش قوام آمده است.

 

دلیل کپک مربای توت فرنگی:

شکر مربا کم باشد، قوام نیامده باشد، مربای توت فرنگی کاملا پخته نشده باشد.

 

دلیل شکرک زدن مربای توت فرنگی:

این حالت معمولاً در مرباها و شیره ها دیده می‌شود، وقتی شیره یا مربای توت فرنگی بیش از حد بجوشد یا آنکه شیرینی آن کم باشد شکرک می‌زند و برای رفع شکرک مربای توت فرنگی باید در شربت یا مربا کمی آب جوش و مقداری آبلیمو اضافه کنید و بگذارید چند جوش بزند تا شکرک آن از بین برود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top