لمس و ماساژ مهمترين حامي در طول زايمان

لمس و ماساژ مهمترين حامي در طول زايمان


در بسياري از كشورها افر ادي تحت عنوان «حامي مادر» آموزش مي بينند تا به طور ثابت قبل، حين و بعد از زايمان، مادر را همراهي و ياري كنند ماشاژ دادن يك بخش مهم از وظايف اين افراد است. مطالعات نشان داده است كه ماساژ  در هنگام زايمان ـ بيست دقيقه در هر ساعت ـ مي تواند موجب كاهش استرس، كاهش استفاده از دارو و كوتاه شدن زمان زايمان شود. همچنين انجام مرتب برنامه ي ماساژ در طول دوران بارداري و حين زايمان، ميزان زايمان هاي طبيعي را افزايش داده و باعث كاهش ميزان افسردگي بعد از زايمان مي گردد.

در استراليا و نيوزلند، مادران باردار هميشه حين زايمان از وجود يك فرد همراه و حامي در كنار خود برخوردارند. اين شخص مي تواند همسر، دوست و يا يكي از اعضاي فاميل باشد.

ماساژ صورت، پشت و پاها، باعث ترشح ماده اي به نام «اندورفين» ترشح به موقع هورمون هاي زايماني در مراحل مختلف زايمان مي شود. ماساژ بايد به صورت لمس ملايم و نوازش باشد و از وارد كردن هرگونه فشار خودداري كنيد.

چه عواملي در رنگ مو ، پوست و چشم نوزاد اثر دارد؟


بسیاری از صفات جسمی و روحی کودک وراثتی می باشد اما استفاده بعضی از میوه ها ، سبزی ها و غذاها می تواند در بعضی از صفات کودک اثر گذارد . به گزارش ایونا ، رنگ پوست نوزاد ، بهترین معرف کبد و غدد داخلی مادر است . بنابراین برای این که فرزندانتان رنگ و روی خوبی داشته باشد و کبدش هم سلامت باشد در هنگام آبستنی به سراغ دوستان کبد بروید بهترین دوست کبد ، روغن زیتون است .غیر از روغن زیتون ، روغن ماهی ، کره ، روغنهای نباتی ، خیار ، کاهو ، کاسنی ، هویج زرشک ، عناب و نعنای دم کرده برای خوش آب و رنگ شدن نوزاد فوق العاده موثر است . خوردن میوه و سبزی هایی که ویتامین ث دارند در رنگ طفل موثر است و آنان را زیبا می کند .

رنگ خفه و تیره

خوردن غذاهای مانده و فاسد ، مخصوصا گوشتی که تولید مسمومیت می نماید ، رنگ نوزاد را تیره و مایل به زرد می کند . پر خوری و علاقه به خوردن غذاهای یکنواخت رنگ کودک را تیره و خفه و مایل به زردی می نماید . استنشاق دود زغال ، سیگار کشیدن و حتی در اتاقهای پر جمعیت نیز در تیرگی رنگ نوزاد دخالت دارد .

رنگ مو

1)برای آن که نوزاد موی مشکی داشته باشد : برای مشکی شدن موی سر نوزاد ویتامین د لازم است . بنابراین استفاده از حرارت آفتاب در حد متعادل و خوراکی های که ویتامین های آن را دارند می تواند در مشکی شدن موی اثر بگذارد و نیز استفاده از غذاهایی که دارای مواد گوگردی هستند . خوشبختانه گوگرد در اغلب غذاها مخصوصا پیاز ، سفیده تخم مرغ ، کلم ، خیار ، ترب به مقدار کافی موجود است ، افراط در خوردن شنبلیله نیز مو را مشکی می کند . 

2) برای خرمایی شدن موی نوزاد : وقتی مادر ویتامین به قدر زیاد داشته باشد و از ویتامین آ به مقدار زیاد استفاده کند موی نوزادش خرمایی می شود . خوردن روغن ماهی هنگام حاملگی به این موضوع کمک می کند .

3)برای این که نوزاد سرخ مو شود : وقتی آفتاب به سر و بدن مادر نرسد و مصرف ویتامین ها علی الخصوص ویتامین د کم باشد موی نوزاد سرخ خواهد شد پوست این اطفال چربی کمتری دارد .

4) بور شدن موی سر نوزاد : وقتی به علل زیر ویتامین د به جنین نرسد موی او بور می شود؛ - مادر زیاد استحمام نماید. - مادر به قدر کافی از نور آفتاب استفاده نکند. - نطفه کمی علیل بوده یا متعلق به یک مرد الکلی باشد و یا آمیزش به هنگام مستی پدر باشد و یا مادر الکلی باشد. - نطفه متعلق به یک مرد پیر بوده یا اساسا نیروی جنسی کافی نباشد.

    ویدیو : لمس و ماساژ مهمترين حامي در طول زايمان
این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b