انار: میوه ای علیه آلزایمر

انار؛ میوه‌ای علیه آلزایمر


انار سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها است و همیشه خواص آن برای مقابله با بیماری‌های قلبی عروقی و برخی از سرطان‌ها مورد بررسی پژوهشگران قرار گرفته است. اما اخیراً محققان به این نتیجه رسیده‌اند که فواید انار فراتر از این حرف‌ها است.

همه‌ی ما خاطرات تلخ و شیرینی در زندگی داریم که برایمان ارزشمند هستند. اما آلزایمر تمام این خاطرات را محو و ذهن را تبدیل به صفحه‌ای سفید و خالی از گذشته می‌کند. تاکنون درمانی برای این بیماری دژنراتیو یافت نشده است و تنها راه باقیمانده همان پیشگیری است. نتایج پژوهش محققان نشان می‌دهد که عصاره ی انار هم از بروز آلزایمر پیشگیری می‌کند.

محققان با ایزوله کردن تمام ترکیبات انار دریافتند که یکی از پلی‌فنول‌های انار در بدن تغییر کرده و سرعت پیشرفت بتا آمیلوئید، همان پروتئین تخریب کننده‌ی دستگاه عصبی را کاهش می‌دهد.

انار سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها است و همیشه خواص آن برای مقابله با بیماری‌های قلبی عروقی و برخی از سرطان‌ها مورد بررسی پژوهشگران قرار گرفته است. اما اخیراً محققان به این نتیجه رسیده‌اند که فواید انار فراتر از این حرف‌ها است.

نتایج پژوهشی که در مجله‌ی ACS Chemical Neuroscience به چاپ رسیده است نشان می‌دهد که عصاره‌ی انار برای مقابله با پیشرفت بیماری آلزایمر نیز مفید است. با وجود این که در پژوهش‌های پیشین مولکول منشأ خواص آن مشخص نشده بود این بار محققان اطلاعات دقیق‌تری در خصوص ترکیبات ضدآلزایمر این میوه کسب کردند.

  • همه چیز در معده اتفاق می‌افتد

ترکیبات مفیدی که در مقابله با این بیماری دخالت دارند شامل اورلیتین‌ها هستند که در روند شکسته شدن پلی‌فنول‌ها توسط باکتری‌های روده تولید می‌شوند.

بیماری آلزایمر از وجود پروتئین‌های آمیلوئید بروز می‌کند که به شکل پلاک بین نورون‌ها یا همان سلول‌های عصبی تشکیل می‌شوند. برای پیشگیری از انتشار و گسترش این پروتئین‌ها، مولکول‌هایی لازم هستند تا از مغز در برابر نفوذ این ترکیبات مخرب محافظت کنند.

پژوهش‌های پیشین نشان داده بود که عصاره‌ی انار چنین تأثیری را روی حیوانات دارد؛ اما محققان ترکیب تأثیرگذار را تشخیص نداده بودند.

برای یافتن این مولکول‌ها محققان 21 ترکیب انار را ایزوله کرده و متوجه شدند که اکثر پلی‌فنول‌ها چنین تأثیری ندارند. در عوض یکی از متابولیت‌های این ترکیب‌ها به نام ارولیتین‌ها قدرت محافظت از مغز را داشته‌اند. این ترکیبات جزو ترکیبات ضدالتهابی بوده و از بروز بیماری آلزایمر پیشگیری می‌کنند.

آب انار؛ قوی تر از ویاگرا


نتایج پژوهشی که در دانشگاه ادینبورگ انگلستان انجام شده است نشان می دهد که آب انار یک ماده ی محرک قوای جنسی طبیعی است. این میوه علاوه بر تمام خواص کم نظیری که دارد برای افزایش میل جنسی خانم ها و آقایان مؤثر است.

انار یک میوه ی معجزه گر است. نتایج پژوهش ها حاکی از تأثیر آن در پیشگیری و مقابله با سرطان های مختلف دارد. این میوه سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که از بروز بیماری های قلبی پیشگیری می کند و برای بهبود جریان خون و تسکین آرتروز مؤثر است. در حدیثی از امام صادق علیه السلام آمده است: كُلُوا الرُّمَّانَ بِشَحْمِهِ فَإِنَّهُ یَدْبُغُ الْمَعِدَةَ وَ یَزِیدُ فِی الذِّهْن. انار را با پیه اش بخورید، چرا كه معده را پاک مى كند و مایه رشد ذهن مى شود. (١) علاوه بر این ها چندی پیش محققان دانشگاه ادینبورگ اثرات محرکی این میوه را نیز به اثبات رساندند.

بر اساس گزارش دیلی میل، نوشیدنی یک لیوان آب انار در روز باعث افزایش تستوسترون می شود. این هورمون میل جنسی آقایان و همچنین خانم ها را که با گذشت عمر کاهش پیدا می کند، کنترل می کند.

محققان به این نتیجه رسیدند که آقایان به جای مصرف قرص هایی مانند ویاگرا بهتر است آب انار را امتحان کنند. چون هم میل جنسی آن ها و هم سلامت عمومی شان را ارتقا می دهد

محققان، 58 داوطلب بین 21 و 64 سال را تحت نظر گرفتند. در پایان بررسی ها مشخص شد که میزان تستوسترون در بین دو جنس، به میزان 16 تا 30 درصد افزایش یافته است. این در حالی است که فشار خون آن ها نیز کاهش پیدا کرده بود.

آقایان شرکت کننده در این پژوهش همچنین اعلام کرده بودند که احساس خوش اخلاقی کرده و استرس هایشان کمتر شده است.

به عقیده ی محققان هورمون تستوسترون نقش مهمی در سلامت و شرایط روحی آقایان و به ویژه در عملکرد جنسی آن ها دارد. این هورمون علاوه بر افزایش میل جنسی باعث افزایش انرژی، تولید بیشتر سلول های خونی و مقابله با پوکی استخوان می شود.

به عقیده ی محققان با وجود این که این هورمون در خانم ها 40 تا 60 درصد کمتر ترشح می شود اما با این حال تأثیر زیادی در سلامت آن ها نیز دارد.

محققان به این نتیجه رسیدند که آقایان به جای مصرف قرص هایی مانند ویاگرا بهتر است آب انار را امتحان کنند. چون هم میل جنسی آن ها و هم سلامت عمومی شان را ارتقا می دهد.

    ویدیو : انار: میوه ای علیه آلزایمر
این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b