زیباترین مناظر شمال ایران + عکس

زیباترین مناظر شمال ایران + عکس

منظره هایی بسیار زیبا و دلنشین از طبیعت بکر و سرسبز شمال ایران را در سایت نمناک مشاهده می کنید. زیباترین و جذاب ترین منظره های شمال کشور.


 جواهرده منطقه ای تاریخی با جنگل های سرسبز است که نیمی از سال پوشیده از برف و در فصل تابستان از هوای بسیار مطبوع برخوردار است. این منطقه از سه جهت در محاصره کوه قرار دارد.

منطقه تاریخی جواهرده

نمک آبرود شهرکی گردشگری و ویلایی است که دارای خط تله کابینی به نام تله کابین نمک آبرود است. این تله کابین در مدت ۱۲ دقیقه گردشگران را از نواحی جلگه ای به ارتفاع ۹۷۰ متری قله کوهستان مدوبن منتقل می کند.

نمک آبرود

روستای کنلوس در دره های البرز مرکزی در جنوب دریای خزر، در میان کوه ها پنهان شده است. کندلوس که از آن با عنوان “میخساز” نیز یاد می شود، در دامنه های سرسبز و خرم البرز در منطقه کجور مازندران قرار دارد.

روستای کنلوس

شهر رامسر در انتهای غربی استان مازندران در دامنه جنگل البرز و سواحل دریای خزر قرار دارد. این شهر از جمله مهم ترین جاذبه های توریسی در ایران است.

شهر رامسر

موزه حیات وحش خشکه داران با مساحتی بالغ بر ۲۶۰ هکتار دارای گونه های مختلف جانوری و گیاهی است و تنها جنگل جلگه ای و از آخرین بازمانده های اکوسیستم های جنگلی جلگه ای شمال ایران بشمار می رود.

موزه حیات وحش خشکه داران

پارک جنگلی سی سنگان یکی از قدیمی ترین پارک های شمال ایران است. ساحل زیبای دریا، تنوع پوشش گیاهی، وجود امکانات رفاهی و جاده های جنگلی، این پارک را به مرکز مهم جذب مسافر در استان مازندران تبدیل کرده است.

پارک جنگلی سی سنگان

زیباترین مناظر شمال ایران + عکس

دیدنی های طبیعی شهرهای سرسبز شمال ایران

سفر با معماری: شمال ایران که شامل استان های گیلان، مازندران و گلستان می شود، بدلیل طبیعت بکر و سرسبز و همچنین آب و هوای دلپذیر، همواره یکی از مقاصد مهم گردشگری کشورمان محسوب می شود. شهرهای مختلفی که در این سه استان شمالی قرار دارد، هر یک دارای جاذبه های منحصر به فردی می باشد و همچنین اقامتگاه های بسیاری نیز در این شهرها در خدمت مسافران است. در این مطلب می خواهیم سفری داشته باشیم به شمال کشور و دیدنی های شهرهای سرسبز شمالی ایران را به شما نشان دهیم تا در سفرتان از آنها غافل نشوید. با چیدانه همراه شوید.

استان گیلان در شمال ایران

پارک جنگلی سراوان از قدیمی ترین عرصه های جنگلی گیلان است. یکی از جاذبه های پارک جنگلی سراوان وجود موزه میراث روستایی کشور که در قسمتی از این پارک زیباست.

مطلب پیشنهادی: در کدام منطقه ییلاقی اطراف تهران، ویلا بخرید؟ (۱)

درکدام منطقه ییلاقی تهران ویلا بخرید (۲)

تالاب انزلی در ساحل جنوب غربی دریای خزر در بندر انزلی. در تالاب انزلی گونه های مختلفی از آبزیان و پرندگان زندگی می کنند ، هم چنین نیلوفر های آبی که در این تالاب می روید بسیار زیبا و معروف است.
ساحل چمخاله در شهر لنگرود استان گیلان، یکی از زیباترین سواحل کشور با امکانات اقامتی عالی می باشد.
در منطقه ای جنگلی کنار جاده کوهستانی لاهیجان به طرف دیلمان آبشار بسیار زیبایی به نام آبشار لونک واقع شده است این آبشار دو قولو و دارای طبیعت بکر و دیدنی است و تنها یکی از آبشارهای کوچک و بزرگ این منطقه می ‌باشد.

قلعه رود خان

قلعه ای بسیار زیبا در نزدیکی شهر فومن گیلان در دل جنگلی انبوه که همچنان با شکوه و عظمت پابرجا ایستاده در زمان ساسانیان ساخته و در دورهٔ سلجوقیان تجدید بنا شده. اگه می خواهید قلعه رو ببینید باید ۹۳۵ تا پله رو از روستای رودخان تا خود قلعه بالا بروید به همین دلیل به اینجاهزار پله هم گفته می شود. در مطلب قلعه هایی در ایران که باید دید می توانید با قلعه های تاریخی دیگر در شهرهای مختلف ایران آشنا شوید.

ماسوله یکی از زیباترین و دیدنی ترین مناطق استان گیلان، جایی که هوای لطیف و معماری خاص کوهستانی اش دوستداران طبیعت رو به سمت خودش جذب می کند. ییلاق للندیز ماسوله ، از ییلاقات پر رفت آمد گیلانه؛ ییلاقی بسیار زیبا و دارای چند کلبه که در زمستان تقریبا خالی از سکنه می شود.
شیطان کوه، کوهی است در شهر لاهیجان منطقه ای و خوش آب و هوا که در هر چهار فصل سال یکی از دلپذیرترین تعطیلات را برای شما رقم می زند. این منطقه به دلیل وجودتله کابین ، شهربازی، رستوران و امکانات دیگر تفریحی یکی از مهم ترین مراکز گردشگری این منطقه است.
در دل جاذبه های سرسبز گیلان، شهری به نام ماسال جا خوش کرده که به بهشت گم شده گیلان معروف است. این شهر سرسبز جاذبه های تاریخی زیادی هم دارد. پارک ساحلی ماسال هم در کنار رودخانه خالکایی قرار داره و جای مناسبی برای یک روز تفریح با خانواده است.
جنگل اسالم از دیدگاه گردشگران و جنگل نوردان یکی از مکانهای دیدنی گیلان و یکی از زیباترین مناطق کوهستانی و جنگلی ایران بشمار می آید که همواره دوستداران طبیعت را به سوی خود فرا می خواند.
حیران، نام روستایی ییلاقی و زیبا درشهرستان آستارا واقع در استان گیلان است. گردنه فوق العاده زیبای حیران هم تو این منطقه است.

راهنمای سفر به ترکیه: به کدام شهر زیبای ترکیه سفر کنیم؟(۱)

به کدام شهر زیبای ترکیه سفر کنیم؟(۲)

استان مازندران در شمال ایران

منطقه کلاردشت و روستای کندلوس در دره‌های البرز در جنوب دریای خزر، در مازندران قرار دارد و مناطقی ییلاقی با آب و هوایی با رطوبت کمتر و بسیار مناسب سفر های تابستانی اند.
جواهرده نیز منطقه‌ای تاریخی باگل‌های سرسبز است که نیمی از سال پوشیده از برف و در فصل تابستان از هوای بسیار مطبوع برخوردار است.
پارک جنگلی سی‌سنگان یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های شمال ایران است، تنوع پوشش گیاهی، وجود امکانات رفاهی، این پارک را به مرکز مهم جذب مسافر در استان مازندران تبدیل کرده است.
موزه حیات وحش خشکه‌داران که تنها جنگل جلگه‌ای و از آخرین بازمانده‌های اکوسیستم‌های جنگلی جلگه‌ای شمال ایران بشمار می‌رود.
جنگل های دو هزار، سه هزار و عباس آباد نیز زیبایی های طبیعی خیره کننده ای دارند. دشت دریاسر تنکابن یکی از زیباترین مناطق شمال ایران است که در قسمت جنوبی شهر تنکابن و در منطقه دوهزار قرار دارد.

چشمه باداب سورت واقع در شهرستان ساری، روستای سورت، شامل چشمه‌های اسرار آمیز با آب‌های کاملا متفاوت از لحاظ رنگ، بو و مزه هستند. آبشار شاهاندشت بزرگترین آبشار استان مازندران است.
تالاب گز با وسعتی بیش از ۵۰ هکتار در جنوب غربی خلیج میانکاله قرار گرفته است و درختان گز و پوشش گیاهی مردابی، آن را در زمره تالا‌ب‌های کم نظیر جهان قرار داده و به ثبت بین‌المللی نیز رسیده است.

مطلب پیشنهادی برای مسافران شیراز: هتل ها و جاذبه های گردشگری شیراز برای مسافران (۱)
باغ های شیراز ، تکه هایی کوچک از بهشت (۲)
سفری به شیراز و بناهای تاریخی و دیدنی اش(۳)

دریاچه شورمست در فاصله ۵۰ کیلوتری فیروزکوه نیز یکی از زیباترین دریاچه ها برای اطراق است.

 نمک ‌آبرود شهرکی گردشگری و ویلایی است که دارای خط تله ‌کابین نمک ‌آبرود است. این تله کابین در مدت ۱۲ دقیقه گردشگران را از نواحی جلگه‌ای به ارتفاع ۹۷۰ متری قله کوهستان مدوبن منتقل می‌کند.
شهر رامسر نیز علاوه بر زیبایی های طبیعی امکاناتی مانند شهربازی و تله کابین برای گردشگران مقصد مناسبی است.
در منطقه کوهستانی نور خانه نیما یوشیج شاعر بزرگ معاصر واقع  شده است.
برج لاجیم که در روستای لاجیم منطقه سوادکوه واقع شده.
 کاخ صفی آباد در میان باغی زیبا به صورت بنایی مربع شکل با ابعاد ۲۵ در۲۵ متر در دو طبقه ساخته شده است. شاه عباس اول، به دلیل علاقه‌ای که به فرزندش شاه صفی داشت این بنا را کاخ صفی‌آباد نام‌گذاری کرد.
پل ورسک یکی از بزرگ ترین پل های راه آهن ایران و یک شاهکار مهندسی نیز از دیدنی های مازندران است.

استان گلستان در شمال ایران

استان گلستان پارک ها و جنگل های بسیار زیبایی دارد. جنگل زیبای ناهار خوران که در ۴ کیلومتری جنوب شهر گرگان واقع شده است دارای مهمانسراها و کمپ های اقامتی زیبایی است.
جنگل النگ دره در ۳ کیلومتری جنوب غربی گرگان واقع شده است در دامنه جنگل های انبوه شمالی که در پاییز بسیار زیباست و رودخانه ای از وسط آن می گذرد.
پارک ملی گلستان در ۱۵۰ کیلومتری شرق گرگان واقع شده و نخستین پارکی است که در ایران عنوان پارک ملی را به خود اختصاص داده است این پارک با داشتن اقلیم های متفاوت و مناطق زیستی متنوع جنگلی، استپی و چشم اندازها و مناظر متبوع طبیعی از جمله جاذبه های گردشگری استان گلستان محسوب می گردد.
پارک ها و جنگل های دیگری از جمله پارک جنگلی دلند، پارک جنگلی کردکوی، پارک جنگلی قرق و… نیز از زیبایی های استان گلستان هستند.

درمسیر خروج از شهر گرگان از سمت جنوب پس از گذر از منطقه گردشگری و تفریحی ناهارخوران به جاده ای زیبا و جنگلی می رسیم که مسافران را با خود به روستای ییلاقی «زیارت» که در میان دو دامنه کوهستانی و جنگلی قرار گرفته و در تابستان خنک است می رساند.
آبگرم و آبشار زیبای روستای زیارت از ویژگی هایی است که گردشگران را به منطقه می کشاند. آبشار لوه در گالیکش در فاصله ۱۴ کیلومتری غرب پارک ملی گلستان واقع شده، آبشار کبود وال در ۵ کیلومتری جنوب شهر علی آباد، آبشارهای شیرآباد در ۶ کیلومتری جنوب شهر خان از دیگر آبشارهای زیبای استان گلستان هستند.

از دیدنی های معماری گلستان می توان به گنبد قابوس و میل رادکان اشاره کرد.

مطلب پیشنهادی برای تهرانی ها: ۹ جاذبه گردشگری اطراف تهران برای سفری یک روزه

بهترین مکان ها برای قرارهای عاشقانه در تهران

زیارتگاه خالد نبی در فاصله ۹۰ کیلومتری شمال شرق گنبد کاووس، مجموعه ایست عجیب و تاریخی در استان گلستان بر فراز قله کوه گوگجه داغ. گورستانی با حدود ۶۰۰ قبر منحصربه فرد و بی نظیر که طبق گفته محققان حدوداً به ۱۴۰۰ سال پیش می رسد. سنگ مزارهای گورستان «خالد نبی» که طول آنها حداقل بین نیم تا حداکثر ۵ متره، با قطری بیش از ۵۰ سانتی متر و وزنی بالغ بر ۲ تن به صورت ایستاده و در شکل هایی تجریدی از سنگ یکپارچه حجاری و تراشیده شده، که متاسفانه به خوبی مورد حفاظت و کاوش قرار نگرفتن و تعداد زیادی از آنان دزدیده شده و آنچه باقی مانده تعداد کمی از سنگ قبر هاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top