شرایط شرکت درحوزه های علمیه

شرایط عمومی و اختصاصی ثبت نام حوزه های علمیه خواهران اعلام شد


زینب صالحی در گفت و گو با خبرنگار موج رسا اظهار داشت: همزمان با سراسر کشور ثبت نام حوزه های علمیه استان زنجان آغاز به کار کرده است و متقاضیان و شرکت‌ کنندگان برای ورود به حوزه های علمیه باید دارای شرایط عمومی و اختصاصی باشند.

وی با بیان شرایط اختصاصی برای داوطلبان سطح 2 یا همان مقطع کارشناسی، افزود: داشتن مدرک تحصیلی دیپلم و داشتن حداقل معدل 12 و داشتن صلاحیت های اخلاقی از شرایط پذیرش داوطلبان برای تحصیل در حوزه‌های علمیه است.

معاون آموزش مدیریت حوزه علمیه خواهران استان زنجان با اشاره به اینکه شرط سنی 30 سال از دیگر شرایط نام‌نویسی داوطلبان در سطح 2 حوزه علمیه است، خاطرنشان کرد: تنها شرط پذیرش نیمه‌ حضوری و پاره ‌وقت داوطلبان شرط معدل است.

صالحی با بیان اینکه داوطلبان برای پذیرش به صورت نیمه‌ حضوری در واحد‌های آموزشی حوزه‌ های علمیه باید دارای حداقل معدل 15 و برای پذیرش به صورت پاره ‌‌وقت دارای حداقل معدل 12 باشند، تصریح کرد: فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ های شهید مطهری و امام صادق (ع) نیز می ‌توانند در مقاطع کارشناسی ارشد در حوزه‌ های علمیه ادامه تحصیل دهند.

معاون آموزش مدیریت حوزه علمیه استان زنجان با بیان اینکه رشته‌ های مقطع کارشناسی ارشد حوزه ‌های علمیه را کلام اسلامی با گرایش‌های امامت، مهدویت و مذاهب اسلامی، اخلاق و تربیت اسلامی، تبلیغ با گرایش حج، تاریخ اسلام، مطالعات اسلامی زنان و فلسفه اسلامی است، افزود: تفسیر، فقه اصول و تاریخ از رشته‌هایی است که داوطلبان به صورت غیرحضوری نیز می‌توانند در آن شرکت کنند.

خانم هایی که می خواهند طلبه شوند بخوانند!!!


پرسش: با سلام و عرض احترام
 ببخشید خواستم ببینم شرایط ورود به حوزه خواهران چطوره؟
خیلی به طلبگی علاقه دارم و فکر میکنم فقط تو حوزه می تونم به کمال برسم .ممنون میشم شرایط و نکاتی که لازمه رو برام بگید.
ممنونم
پاسخ:
با سلام و عرض ادب
ان شالله که توفیق طلبگی داشته باشید.حوزه تیکه ای از بهش در زمینه و واقعا لذت بخش است طلبگی.در مورد حوزه خواهران و شرایط آن و نکات مهم خدمت شما در موارد مختلف عرض میکنم

1-حضوری تمام وقت: تحصیل در این دوره برای داوطلبان دارای مدرک دیپلم یا بالاتر 5 ساله و برای داوطلبان دارای مدرک سیکل 7 ساله و به صورت تمام وقت بوده که بر اساس آن ، طلبه موظف است هفته ای 30 ساعت برای شرکت در برنامه های آموزشی – پژوهشی – تربیتی در مدرسه حضور داشته باشد برای داوطلبان دارای دیپلم یا بالاتر 190 واحد درسی و برای داوطلبان دارای مدرک سیکل 266 واحد درسی در نظر گرفته شده است.

2-حضوری پاره وقت: با توجه به اینکه جمع زیادی از مشتاقان تحصیل در حوزه های علمیه خواهران به دلیل برخی اشتغالات و مسئولیت های فردی و اجتماعی امکان حضور تمام وقت و متراکم در برنامه های دوره حضوری را نداشته و فاقد برخی شرایط دوره حضوری و نیمه حضوری هستند دوره پاره وقت طراحی شده است برنامه درسی این دوره همانند دوره حضوری تمام وقت است و دانش آموختگان این دوره از تمامی مزایای علمی و استخدامی دوره حضوری برخوردار می باشند.

حداقل دوره پاره وقت 12 نیمسال و حداکثر 18 نیمسال خواهد بود لذا لازم نیست طلاب در همه ایام هفته در مدرسه علمیه حضور یابند.

این دوره معمولا در نوبت عصر مدارس علمیه تشکیل می شود.

3-نیمه حضوری: این برنامه همان برنامه 190 واحدی حضوری سطح 2 می باشد که به صورت ناپیوسته و در دو مقطع سطح 1و2 اجرا شده و برای هر مقطع گزینش جدید انجام می شود.

برای اطاعات بیشتر و دانلود دفترچه راهنمای پذیرش و راهنمای پذیرش و آموزش مجازی و ... روی لوگوی زیر کلیک کنید:

آشنایی با حوزه علمیه خواهران

شرایط پذیرش داوطلبان

شرایط عمومی داوطلبان:

أ‌-      اعتقاد و التزام عملی به دین مبین اسلام

ب‌- اعتقاد و التزام به ولایت فقیه و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران

ت‌- تابعیت جمهوری اسلامی

ث‌- احراز صلاحیت های فکری، اخلاقی، و رفتاری

ج‌-  برخورداری از سلامت روحی – روانی و نداشتن نقص عضو و بیماری های جسمی مانع تحصیل و امراض مسری

ح‌-   موفقیت در آزمون ورودی و سایر مراحل پذیرش

خ‌-   رضایت پدر (برای داوطلبان مجرد) یا همسر (برای داوطلبان متاهل)

الف) شرایط اختصاصی داوطلبان دوره حضوری:

1-داشتن حداقل تحصیلات جهت دوره های آموزشی به شرح زیر:

1-1دوره هفت ساله (ویژه دارندگان مدرک سیکل)

پایان دوره راهنمایی با حداقل معدل 15 یا اشتغال در سال سوم راهنمایی با میانگین معدل حداقل 15 از سال اول و دوم راهنمایی

1-2دوره پنج ساله (ویژه دارندگان مدرک دیپلم یا بالاتر):

پایان دوره 4 ساله نظام قدیم آموزش متوسطه  و یا دوره 3 ساله نظام جدید آموزش متوسطه و بالاتر با حداقل معدل 12 یا اشتغال به تحصیل در سال سوم نظام جدید با میانگین معدل حداقل 12 از سال اول و دوم متوسطه.

تذکر: داوطلبان شاغل به تحصیل در سال سوم راهنمایی و سوم دبیرستان بعد از قبولی نهایی ملزم به ارائه مدرک سیکل با حداقل معدل 15 و دیپلم معدل کل 12 می باشند در غیر اینصورت  نسبت به جایگزینی افراد حائز شرایط اقدام خواهد شد.

2- برخورداری از شرایط سنی به شرح ذیل

2-1 حداکثر 17 سال سن برای دارندگان مدرک سوم راهنمایی(متولدین سال 73 و پس از آن)

2-2-حداکثر 30 سال سن برای داوطلبان روزانه دارندگان مدرک دیپلم(متولدین سال60 و پس از آن)

3-2- حداکثر 22 سال سن برای داوطلبان خوابگاهی دارندگان مدرک دیپلم (متولدین سال 28وپس از آن)

تبصره: سنوات تحصیلی بالاتر در هر دوره هفت ساله  (ویژه دارندگان مدرک سیکل) و دیپلم(به استثنای داوطلبان خوابگاهی دوره پنج ساله ویژه دارندگان مدرک دیپلم یا بالاتر) که مدرک یا گواهینامه آنها مورد تایید وزارت آموزش و پرورش ، علوم ، تحقیقات و فناوری یا بهداشت درمان و آموزش پزشکی باشد به سن فوق الذکر اضافه می شود.

ب)شرایط اختصاصی داوطلبان دوره پاره وقت:

1-داشتن تحصیلات دیپلم یا بالاتر با حداقل معدل 12

2-قبولی در آزمون ورودی و طی سایر مراحل پذیرش

3- این دوره شرط سنی ندارد

ج) شرایط اختصاصی داوطلبان دوره نیمه حضوری:

1- داشتن دیپلم یا بالاتر با حداقل معدل 15

2-قبولی در آزمون ورودی و کسب حداقل 50 درصد آزمون و طی سایر مراحل پذیرش

ثبت نام

ثبت نام مدارس علمیه خواهران سال تحصیلی 93-92 از تاریخ 14/11/91 (هر سال همین موقعه است) تا پایان وقت اداری 17/12/91 ادامه دارد.

ثبت نام از متقاضیان تحصیلات حوزوی به شیوه اینترنتی انجام می شود .

تذکر: در برخی از شهرها که دسترسی به اینترنت فراهم نباشد . ثبت نام در مدارس علمیه انجام
می شود.

برای تهیه کارت ثبت نام اینترنتی و دفترچه راهنمای پذیرش سال 92 به یکی از دو صورت ذیل انجام می شود

1-مراجعه به مدارس علمیه خواهران سراسر کشور( آدرس و شماره تلفن مدارس دارای مجوز پذیرش سال 92 در سایت پذیرش مرکز مدیریت حوزهای علمیه خواهران به نشانی خواهران
www.ir/paziresh ذکر شده است

2- مراجعه به سایت پذیرش و پرداخت آنلاین هزینه ثبت نام و دریافت دفترچه راهنمای پذیرش: از طریق مراجعه به سامانه پذیرش مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران به نشانی

Whc.ir/paziresh

منابع آزمون ورودی داوطلبان گروه دیپلم

دین و زندگی  کد درس222و251

ادبیات فارسی(ادبیات فارسی2- زبان فارسی2- ادبیات فارسی3- زبان فارسی3)   کد1/220-2/220-  1/249- 3/249

عربی(عربی2- عربی3)             کد: 1/224- 1/254

اطلاعات عمومی در حد اطلاعات سیاسی، اجتماعی و عمومی دوره دیپلم.

مدارس علمیه خواهران تقریبا به دو قسمت کلی حوزه علمیه خواهران و جامعه الزهرا تقسیم می شود و البته غیر این هم هست اما مهم همین دو هستند.حوزه علمیه خواهران زیر نظر مرکز مدیریت حوزه های علمیه قم ، اما جامعه الزهرا یک تشکیلات مستقل به خود رو داره نمیشه همزمان در هردوجا درس خوند طلبه های مرکز مدیریت در بعضی از مدارس کشور خوابگاه دارند اما بعضی ا ز مدارس دیگه  خوابگاه ندارند.
جامعه الزهراقم هم دفترچه ثبت نام و هم شرایط پذیرشش خیلی با مرکز مدیریت تفاوت دارد، در جامعه الزهرا که فقط در قم هست به طلبه ها خواهرغیر بومی خوابگاه میدهند
نکته دیگه اینکه طلبه های مرکز مدیریت پنج سال درس میخونن سال آخرشون باید یک پایان نامه که همون تحقیق پایانی هست ارائه بدهند. تا مدرک سطح2 معادل کارشناسی بگیرند
اما جامعه الزهرا قم آخر سال یک تحقیق ساده از طلبه ها میخواند.و نوع درس ها هم با هم تفاوت هایی دارد.

تذکر: کسانی که دارای مدرک (کارشناسی به بالا داشته باشند از دادن آزمون ورودی معافمی باشند و تنها مصاحبه علمی و تحقیق محلی دارند)

    ویدیو : شرایط شرکت درحوزه های علمیه
این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b