شرایط اخذ وام مهندسان کشاورزی

شرایط دریافت تسهيلات بانکی برای مهندسان كشاورزی


به گزارش پايگاه خبري- تحليلي تراز، بخش كشاورزي به علت نقشي كه در تامين امنيت غذايي و ايجاد اشتغال دارد از مسائل درجه اول كشور است و رفع خلاء هاي قانون گذاري در اين بخش با همفكري مجلس و دولت و نگاه كلان و جامع نگر، زمينه ساز ارتقاء جايگاه كشاورزي و برطرف شدن مشكلات آن مي شود.

جملات فوق، سخنان رهبر معظم انقلاب در سال ۱۳۹۰ در ديدار اعضاي كميسيون كشاورزي مجلس مي باشد. همين جملات به نقش اساسي و جايگاه مهم كشاورزي در مسائل كلان كشور اشاره مي كند. كشور ايران به دليل وسعت جغرافيايي و دارا بودن آب وهواي چهار فصل موقعيت بسيار مناسبي در موضوع كشاورزي داراست.

در سال هاي ا‌خير به خصوص با آغاز دهه ۸۰ و افزايش فارغ التحصيلان رشته هاي مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي، صنعت كشاورزي كشور از روش هاي سنتي و كشاورز محوري فاصله گرفته و به سمت روش هاي علمي و مدرن و با مديريت مهندسين كشاورزي حركت كرده است. در اين زمينه افزايش تعداد فارغ التحصيلان اين رشته بدون فراهم آوردن زمينه هاي شغلي و...معضلي به نام بيكاري مهندسان كشاورزي را به دنبال داشته است. از آنجا كه رشته كشاورزي داراي گرايشات مختلفي مي باشد و به زمينه هايي همچون پرورش آبزيان، دامداري، پرورش زنبور عسل، علوفه و....نيز مرتبط مي باشد داراي فعاليت ها و زمينه هاي شغلي بيشماري مي باشد.

اگر چه در سال ۹۱ معاون توسعه مديريت و منابع انساني وزارت جهاد كشاورزي از استخدام ۱۰ هزار ناظر محصولات كشاورزي و منابع طبيعي خبر داده بود اما به نظر مي رسد در صورت استخدام اين تعداد افراد با افزايش فارغ التحصيلان اين رشته همچنان فارغ التحصيلان دانشگاهي بي كار در اين رشته وجود دارند. در اين راستا از سال ها قبل براين اساس يكي از الويت هاي بانك كشاورزي اعطاي تسهيلات به فارغ التحصيلان رشته كشاورزي و ايجاد شغل هاي جديد و يا راه اندازي برخي از زمين هاي زراعي متروكه مي باشد.

يكي از مزاياي عضويت در سازمان نظام مهندسي كشاورزي برخورداري از الويت هاي بانك كشاورزي در اخذ تسهيلات بانكي، تهيه طرح هاي تسهيلاتي و كار گزاري بيمه محصولات كشاورزي است. بانك كشاورزي به طور اخص در حال حاضر به فعاليت هاي مرتبط با كشاورزي، خدمات كشاورزي، صنايع جانبي كشاورزي و.... تسهيلات اعطا مي كند. در مورد چگونگي در يافت اين تسهيلات توسط فارغ التحصيلان رشته كشاورزي بايد گفت: وام پرداختي به طرح هاي كشاورزي براي فارغ التحصيلان تا سقف ۵۰ ميليون تومان ضمانتي پرداخت مي شود. تسهيلات وام ضمانتي به اين معناست كه خود طرح كشاورزي به عنوان وثيقه پذيرفته مي شود و يا اينكه ۵۰ ميليون تومان به صورت ضمانتي پرداخت مي شود يعني هر كس كه در بخش كشاورزي معتبر باشد به عنوان ضامن پذيرفته مي شود ضمن اينكه براي طرح هاي بزرگ ، ملي و... ميزان رقم اين وام ها افزايش پيدا مي كند.

مدارك مورد نياز كه متقاضيان به هنگام درخواست تسهيلات بايد به بانك ارائه نمايند عبارت است: ۱)‌ مدارك شناسايي متقاضي مثل تصوير شناسنامه، كارت پايان خدمت و....۲) مدارك مربوط به محل اجراي طرح مثل سند مالكيت رسمي، اجاره نامه رسمي و.... ۳) مدارك مربوط به متعهد و وثيقه ۴) مجوزهاي مربوط به هر نوع فعاليت برحسب مورد از مرجع قانوني تعيين شده. ضمن اينكه فارغ التحصيلان اين رشته براي دريافت هرگونه اطلاعات بيشتر در رابطه با مقررات و ضوابط پرداخت تسهيلات اعتباري از سوي بانك كشاورزي مي توانند از طريق شماره تلفن ۸۱۳۰۱ از كارشناسان اين بانك به صورت شبانه روزي سوالات خود را بپرسند.

به گزارش تراز، در كنار بانك كشاورزي از سال ۸۶ صندوق مهر امام رضا(ع) با اعتبار ۳۰ ميليارد توماني در سطح كشور ارائه تسهيلات به فارغ التحصيلان كشاورزي را آغاز كرد وطي تفاهم نامه اي بين سازمان نظام مهندسي كشاورزي با صندوق مهر امام رضا قرار شد سازمان مذكور وظيفه ارائه مشاوره به اعضاي سازمان و بررسي و احراز شرايط آنان جهت معرفي به صندوق را بر عهده بگيرد. طبق قوانين موجود حتي الامكان تسهيلات پرداختي به گيرندگان وام به صورت كالا و ابزار متناسب با نوع طرح پرداخت مي شود.

بانک‌ها به چالشی برای کشاورزی بدل شده‌اند


به گزارش تراز ،بر اساس گزارش منتشر شده از سوی بانک مرکزی تسهیلات اعطایی بانک‌ها به بخش‌های مختلف اقتصادی در سال گذشته با ۴۴٫۵ درصد افزایش نسبت به سال ۹۲ به ۳۴۱۴٫۲ میلیارد تومان رسید.

گزارش عیار آنلاین حاکی است ، بخش خدمات با جذب ۳۶٫۶ درصد از کل تسهیلات بانکی، بیشترین سهم و بخش کشاورزی با ۷٫۵ درصد، کمترین سهم را در بین بخش‌های مختلف اقتصادی به خود اختصاص داده‌اند.از مجموع ۳۴۱ هزار میلیارد تومانی که بانک‌ها در دوازده ماهه سال گذشته به بخش‌های مختلف اقتصادی پرداختند، فقط حدود ۲۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان، معادل ۷٫۵ درصد کل تسهیلات پرداختی، به بخش کشاورزی اختصاص داشته است که این رقم کمترین میزان جذب در چهار سال گذشته بوده است.با وجود اینکه رشد تسهیلات اعطایی به تمام بخش‌ها در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲ مثبت بوده اما بخش کشاورزی با کاهش تسهیلات مواجه گردید. با تحلیل داده‌های این گزارش مشخص می‌شود که تسهیلات داده شده به بخش کشاورزی نسبت به سال ۹۲ با ۳۱ درصد رشد منفی مواجه بوده که بیشترین کاهش رشد در بین سایر بخش‌ها محسوب می‌شود. همچنین در نمودار زیر سهم بخش کشاورزی از تسهیلات بانکی در سال ۹۳ با بخش‌های دیگر مقایسه شده است:  کم‌توجهی بیش از پیش بانک‌ها در اعطای تسهیلات به بخش کشاورزی در حالی است که بیش از ۱۸ درصد شاغلین کشور در این بخش فعالیت داشته و سهم آن در تولید ناخالص ملی به بیش از ۱۸ درصد نیز می‌رسد. از سوی دیگر تأکید مکرر اسناد و قوانین بالادستی همچون سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، سیاست‌های کلان بخش کشاورزی و قانون افزایش بهره‌وری نیز ضرورت اصلاح روند فعلی بانک‌ها در اعطای تسهیلات به بخش کشاورزی را دوچندان می‌کند. کاهش تسهیلات بانکی بخش کشاورزی در سال ۹۳ در حالیست که نگاهی به آمار واردات در همین سال نشان می‌دهد از ۱۰ قلم کالای عمده وارداتی (از نظر ارزش دلاری)، ۵ کالا جزء محصولات کشاورزی می‌باشند. لازم به ذکر است این پنج قلم به ترتیب محصولاتی همچون گندم، ذرت، برنج، کنجاله سویا و جو بوده که همگی جزء کالاهای اساسی کشاورزی به شمار می‌روند. نمودار زیر سهم ارزش دلاری محصولات کشاورزی در بین ۱۰ قلم کالای عمده وارد شده در سال ۹۳ را نشان می‌دهد. بر این اساس از بین این کالاها، ۶۰ درصد مربوط به محصولات اساسی کشاورزی می‌باشد. روند فعلی نشان می‌دهد بانک‌ها نه تنها ابزار حمایتی برای توسعه بخش کشاورزی نبوده بلکه به دلیل نرخ بالای سود تسهیلات اعطایی، خود به چالشی برای این بخش تبدیل شده اند.    ویدیو : شرایط اخذ وام مهندسان کشاورزی
این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b