شرکت نفت رفسنجان

بزرگترین انبار نفت شرق کشور در کرمان-رفسنجان

  • http://ladin.ir/wp-content/uploads/2016/06/D8A8D8A7D8B2D8AFDB8CD8AF-D8AED8A8D8B1D986DAAFD8A7D8B1D8A7D986-D8A7D8B2-D8B4D8B1DAA9D8AA-D8AED8B7D988D8B7-D984D988D984D987-D988-D985D8AED8A7D8A8D8B1D8A7D8AA-D986D981D8AAD8B1D981D8B3D986D8ACD8A7D9863-1-4.jpg

  • کلانشهر کرمان نقطه اتکاء کریدور نفتی کشور شد واقع شدن مخازن بزرگ بنزین و گازوئیل و حتی سوخت هواپیما در قلب شهر کرمان یکی از بزرگترین خطراتی بود که کلانشهر کرمان را تهدید می کرد اما با بهره برداری از بزرگترین انبار نفت شرق کشور در باغین ضمن رفع این خطر زمینه توزیع مناسب و متوازن سوخت مایع در کشور و صادرات به کشورهای همسایه فراهم شد.وجود انبارهای شرکت نفت کرمان که بخش قابل توجهی از نیاز استانهای جنوب شرق را برطرف می کرد، در میانه شهر یکی از بزرگترین خطراتی بود که شهر کرمان را تهدید می کرد این انبارها دقیقا در قلب شهر قرار داشت و تعداد قابل توجهی از منازل مسکونی شهر کرمان نیز در جوار این انبارها واقع شده بودند. این خطر بالقوه مسئولان استان و وزارت نفت را بر آن داشت که برای خروج انبارها از کرمان دست به کار شوند و سرانجام پس از سالها تلاش و دست و پنجه نرم کردن با کمبود اعتبار و در پروسه ای نیمه فرسایشی سرانجام انبار بزرگ نفت در خارج از محدوده شهری و آن سوی شهر باغین در جاده کرمان – رفسنجان و در مسیر لوله نفت احداث شد. و طی روزهای اخیر بارگیری مخازن بنزین و گازوئیل آغاز شده است. آرزوی نفتی مردم کرمان برآورده شد/ ۳۵۰ میلیون لیتر توان ذخیره سازی فرآورده های نفتی در کرمان سرانجام مردم کرمان این روزها شاهد به سرانجام رسیدن یکی از بزرگترین پروژه های عمرانی در این شهر هستند و گفته می شود انبار جدید شرکت نفت کرمان یکی از بزرگترین انبارهای کشور است که توان ذخیره سازی ۳۵۰ میلیون لیتر انواع فرآورده های مایع نفتی را دارد. در کنار رفع مشکل حضور انبارها در شهر کرمان از حضور روز افزون نفت کشها در شهر کرمان نیز جلوگیری می شود و روند انتقال سوخت به مناطق مختلف شرق کشور سرعت بیشتری خواهد گرفت. ترافیک ناشی از حضور نفت کشها در کرمان یکی از مشکلات ناشی از حضور این انبارها بود که هم اکنون کرمانیها امیدوارند با خروج انبارهای شرکت نفت عملا از حضور نفتکشها در شهر هم کاسته شود. تسهیل صادرات نفت به همسایه های شرقی/ نقطه اتکای کریدور نفتی از سوی دیگر با بهره برداری از انبارهای جدید که از تکنولوژی روز بهره می برند عملا توزیع فرآورده های نفتی و حتی صادرات آن به کشورهای همسایه شرقی به سهولت انجام خواهد شد. عملا با بهره برداری از این انبار کریدور شمال به جنوب و جنوب به غرب ذخیره نفت کشور یک نقطه اتکا پیدا خواهد مرد. آنچه که در این پروژه بسیار حائز اهمیت است اینکه تمام مراحل از طراحی تا ساخت انبارهای عظیم نفتی توسط متخصصان داخلی انجام شده است. این انبار دارای چهار مخزن نفت سفید، دو مخزن ذخیره سازی سوخت هواپیما، …

http://ladin.ir/wp-content/uploads/2016/06/D8A8D8A7D8B2D8AFDB8CD8AF-D8AED8A8D8B1D986DAAFD8A7D8B1D8A7D986-D8A7D8B2-D8B4D8B1DAA9D8AA-D8AED8B7D988D8B7-D984D988D984D987-D988-D985D8AED8A7D8A8D8B1D8A7D8AA-D986D981D8AAD8B1D981D8B3D986D8ACD8A7D9864-1-2.jpg

*************************************************************************************

منطقه جنوب شرق

مرکز انتقال نفت و تأسیسات رفسنجان :

* مرکز انتقال نفت رفسنجان در کیلومتر ۱۰ جاده رفسنجان-یزد واقع شده که حدود ۵۵ هکتار وسعت دارد و در ارتفاع ۱۴۹۵ متر از سطح دریا قرار دارد .

* این مرکز دارای یک خط ۲۶ اینچ (بندرعباس-رفسنجان) ورودی به طول ۴۴۹ کیلومتر و ظرفیت ۰۰۰/۳۲۰ )بشکه در روز (است که ۶ فرآورده بنزین موتور، بنزین سوپر، نفت سفید، نفت گاز، میعانات گازی و نفتا را با خود حمل میکند.

* همچنین دارای ۴ خط خروجی است که مشخصات انها در زیر اورده شده است :

–         یک خط ۱۴ اینچ رفسنجان – کرمان به طول ۱۲۵ کیلومتر

–         یک خط ۱۴ اینچ رفسنجان – تاسیسات جدید کرمان به طول ۹۰ کیلومتر

–         یک خط ۱۶ اینچ رفسنجان – اصفهان به طول ۵۳۶ کیلومتر

–         یک خط ۲۰ اینچ رفسنجان – اصفهان به طول ۵۳۶ کیلومتر

* خطوط ۱۴ اینچ فرآورده مورد نیاز کرمان و نیروگاه باغین و خطوط ۱۶ اینچ و ۲۰ اینچ فرآورده مورد نیاز یزد، نایین، اصفهان و نیروگاه یزد و خط ۲۶ اینچ اصلی نیز فرآورده مورد نیاز رفسنجان و خطوط خروجی را تأمین میکند.

* این مرکز دارای ۸ مخزن تعادلی ( ۳ مخزن نفت گاز به ظرفیت ۱۲۰ میلیون لیتر،۲ مخزن بنزین موتور به ظرفیت ۸۰ میلیون لیتر، یک مخزن بنزین سوپر به ظرفیت ۴۰ میلیون لیتر و ۲ مخزن نفت سفید به ظرفیت ۴۰ میلیون لیتر) است که قابلیت ذخیره جمعاً ۲۸۰ میلیون لیتر فرآورده در این مرکز مهیا   می باشد .

* پخش رفسنجان نیز دارای ۸ مخزن ( ۲ مخزن نفت سفید به ظرفیت ۲۰ میلیون لیتر،۲ مخزن بنزین موتور به ظرفیت ۴۰ میلیون لیتر،۲ مخزن نفت گاز به ظرفیت ۴۰ میلیون لیتر،یک مخزن نفتا به ظرفیت ۲۰ میلیون لیتر و یک مخزن بنزین سوپر به ظرفیت ۲۰ میلیون لیتر) است که قابلیت رسید در تمام مخازن و برداشت از مخازن بنزین سوپر و نفتا جهت پمپاژ به خطوط خروجی مهیا میباشد .

* همچنین انتقال فرآورده از مخازن تعادلی یا خط ۲۶ اینچ به مخازن پخش جهت تأمین نیاز شهر رفسنجان و حومه  در این مرکز امکان پذیر است .

* تغذیه خطوط خروجی از طریق خط اصلی ورودی(بعلت فشار بالای خط ورودی) و یا از طریق برداشت از مخازن و تقویت ان توسط الکتروموتورهای اصلی انجام میشود .

* فاصله این مرکز تا تلمبه خانه ماقبل(مهرآران) ۲۱۲کیلومتر و مابعد (یزد ۲۲۸ کیلومتر، کرمان ۹۰ کیلومتر) است .

* این مرکز دارای ۲ بوستر (بصورت موازی) و ۳ الکتروموتور(بصورت سری) جهت تقویت فشار خطوط خروجی ۱۴اینچ و۱۶ اینچ می باشد که ظرفیت موتورها ۷۹۵ متر مکعب در ساعت و قدرت آنها ۱۱۷۰ کیلووات است.

* همچنین دارای ۳ بوستر (بصورت موازی) و ۳ موتور (بصورت سری) جهت تقویت خط ۲۰ اینچ خروجی است که ظرفیت موتورها ۱۳۰۰متر مکعب در ساعت و قدرت آنها ۱۹۵۰ کیلووات است .

* همچنین این مرکز دارای یک دیزل اضطراری برق به قدرت ۶۵۰ کیلووات ، یک دیزل آتش نشانی به ظرفیت ۵۹۸ متر مکعب درساعت ،۳دستگاه پمپ آب آتش نشانی هر یک به ظرفیت ۲۹۹ متر مکعب درساعت ، ۲ استخر آب آتش نشانی به ظرفیت ۸۰۰۰ متر مکعب و ۲ دستگاه فوم میکر میباشد .

مرکز انتقال نفت و تأسیسات یزد

* این مرکز در زمینی به مساحت حدود ۱۳ هکتار و در ارتفاع ۱۲۶۷ متری از سطح دریا در غرب شهرستان یزد و در فاصله ۲۲۷ کیلومتری از رفسنجان قرار گرفته است .

* در این مرکز ، علاوه بر انتقال میعانات گازی و نفتا ، مازاد چهار فرآورده اصلی دریافتی از رفسنجان پس از تأمین سوخت مورد نیاز شهرستان یزد ( انبار نفت یزد در فاصله ۴ کیلومتری مرکز و تامین سوخت نفتگاز نیروگاه سیکل ترکیبی با خط انشعاب ۱۰ اینچ به طول ۵/۴ کیلومتر ) از طریق خط ۱۶ اینچ شامل سه دستگاه الکتروپمپ با قدرت KW1170 و قدرت حمل ۴۰۰ متر مکعب در ساعت و خط ۲۰ اینچ شامل دو دستگاه بوستر پمپ و سه دستگاه الکتروپمپ با قدرت KW2200 و قدرت حمل ۱۳۱۲ متر مکعب در ساعت به مرکز انتقال نفت نائین در فاصله ۱۴۷ کیلومتری ارسال می گردد.

نیروی انسانی :

۴۳ نفر شاغل که ۸ نفر آنها پیمانکاری و بقیه رسمی هستند.

سایر تجهیزات :

۱ – سه مخزن تعادلی به منظور ذخیره فرآورده به ظرفیت اسمی ۲۲ میلیون لیتر.

۲ – دو مخزن رلیف و یک مخزن ذخیره سوخت نفتگاز به ظرفیت اسمی یک میلیون لیتر.

۳ – دو مخزن ذخیره آب آتش نشانی به ظرفیت شش میلیون لیتر ، همچنین در این مرکز یک دستگاه دیزل آتش نشانی سیار با قدرت KW211 در کنار استخر مستقر است که آب آن توسط یک حلقه چاه عمیق به عمق ۱۶۰ متر تأمین و آماده به کار می باشد و دارای دو دیزل پمپ به قدرت KW494 و یک دستگاه الکتروپمپ به قدرت KW440 می باشد .

سایر امکانات :

* دو واحد مهمانسرا ، شش واحد مسکونی جهت اسکان خانواده ها ، چهار دستگاه کاروان جهت اسکان موقت ، سالن تنیس روی میز و زمین والیبال .

تأسیسات سیرجان:

* این مرکز در فاصله ۱۰۰ کیلومتری از مرکز انتقال نفت مهرآران و در ارتفاع ۱۷۳۳ متری از سطح دریا قرار گرفته و با یک خط لوله ۸ اینچ بطول ۱۶ کیلومتر که از خط ۲۶اینچ منشعب میگردد و فرآورده های نفت سفید ،نفت گاز و بنزین موتور در انبار نفت سیرجان رسید می شود که تأمین فرآورده های شهر سیرجان ،شهرستان بافت و نواحی استان فارس را بر عهده دارد و ایجاد پروژه جدید خط دوم ۸ اینچ به طول ۲۳ کیلومتر در حال اجرا است.

http://ladin.ir/wp-content/uploads/2016/06/D8A8D8A7D8B2D8AFDB8CD8AF-D8AED8A8D8B1D986DAAFD8A7D8B1D8A7D986-D8A7D8B2-D8B4D8B1DAA9D8AA-D8AED8B7D988D8B7-D984D988D984D987-D988-D985D8AED8A7D8A8D8B1D8A7D8AA-D986D981D8AAD8B1D981D8B3D986D8ACD8A7D9862-1-1.jpg

* انبار نفت دارای ۸ مخزن با ظرفیت  ۴۰ هزار لیتر می باشد در حال حاضر مقدار رسید در تأسیسات انتهایی سیرجان  ۲۵۰ هزار لیتر در ساعت است فعالیت این مرکز از سال ۱۳۷۵ شروع گردیده است. و همچنین دارای ایستگاه اصلی مخابراتی می باشد و پروژه ایجاد یک مخزن ۱۱ میلیونی نیز در برنامه اجرا می باشد.

نیروی انسانی:

۸ نفر (۷نفر رسمی و یک نفر پیمانی)

سایر تجهیزات:

هشت مخزن فرآورده انبار نفت جمعاً با ظرفیت ۴۰ میلیون لیتر + پروژه یک مخزن ۱۱ میلیونی

امکانات:

یک واحد مهمانسرا و پنج واحد مسکونی

مرکز انتقال نفت و تأسیسات نایین :

* مرکز انتقال نفت نایین دارای دو خط لوله ۱۶ اینچ و ۲۰ اینچ می باشد ، این مرکز انتقال نفت نایین در کیلومتر ۱۱۵+۳۷۴ از خط لوله ۱۶ اینچ رفسنجان – اصفهان که قرار دارد.

* خط لوله اصفهان کرمان از سال ۵۶ احداث و در سال ۶۳ راه اندازی گردید و بعد از تکمیل طرح ۲۶ اینچ بندر عباس رفسنجان خط ۱۶ اینچ معکوس گردیده و در بهمن ماه  ۱۳۷۱ خط معکوس گردید و پروژه تلمبه خانه  ۱۶اینچ نایین در سال ۱۳۷۶ شروع گردید و در آذر سال ۱۳۷۹ استارت گردید.

* پروژه خط لوله ۲۰ اینچ رفسنجان – اصفهان در سال ۱۳۸۴ شروع و در تیر ماه سال ۱۳۸۶توسط الکترو پمپ ۶۰۳ از خط ۱۶ اینچ به طور موقت راه اندازی گردید و در سال ۸۹ الکتروپمپهای اصلی خط ۲۰ اینچ بصورت آزمایشی راه اندازی گردید و در آبان ماه ۹۰ پمپهای ۱۶۰۱ و ۱۶۰۲ در مدار قرار گرفت.

* ارتفاع این مرکز از سطح دریا ۱۵۸۹ متر می باشد. فاصله این مرکز تا مرکز انتقال نفت ماقبل ( یزد ) ۱۴۶ کیلومتر و فاصله تا مرکز انتقال و تأسیسات ما بعد ( اصفهان ) ۱۶۱ کیلومتر می باشد.ظرفیت خط ۱۶ اینچ از یزد تا نایین ۱۷۵۲۰ متر مکعب و ظرفیت خط ۱۶ اینچ از نایین تا اصفهان۱۹۳۲۰ متر مکعب می باشد . ظرفیت خط ۲۰ اینچ از یزد تا نایین ۲۷۷۴۰ متر مکعب و ظرفیت خط ۲۰ اینچ از نایین تا اصفهان۳۰۵۹۰ متر مکعب می باشد

* فاصله مرکز انتقال نفت نایین تا سه راهی انشعابی تأسیسات ۸ کیلومتر می باشد ظرفیت مسیر خط انشعابی تأسیسات نایین ۲۷۵ متر مکعب می باشد .

* بلندترین ارتفاع این خط ( قله ملا احمد ) ۲۰۸۰ متر می باشد که در فاصله  ۲۶ کیلومتری از این مرکز قرار دارد .

* خط ۱۶ اینچ و خط ۲۰ اینچ این مرکز هر کدام دارای ۳ الکتروپمپ با آرایش سری ( ۱+۲ ) می باشد که
فرآورده های وارداتی یا فراورده های تولید شده در پالایشگاه بندر عباس را به ترمینال اصفهان انتقال می دهد . برق مورد نیاز برای این الکترو پمپها ۶ کیلو ولت می باشد و قدرت الکتروپمپهای خط ۱۶ اینچ که ساخت کمپانی
NUOVO PIGNONE ایتالیا می باشند ۱۱۶۶ کیلو وات ( ۱۵۶۸ اسب بخار ) می باشد .دور این الکتروموتورها   ۲۹۸۵ rpm است و قدرت الکتروپمپهای خط ۲۰ اینچ که ساخت کمپانی CERPELLIS  ایتالیا می باشند ۱۹۸۰ کیلو وات ( ۲۶۵۴ اسب بخار ) می باشد . دور این الکتروموتورها   ۲۹۸۵ rpm است حداکثر قدرت حمل فراورده خط ۱۶ اینچ با یک الکتروپمپ در ۲۴ ساعت کاری ۷۵۰۰۰ بشکه و حداکثر قدرت حمل فرآورده این خط با دو الکترو پمپ ۱۱۸۰۰۰ بشکه در روز می باشد. مقدار شدت جریان یک پمپ ۶۳۰ متر مکعب در ساعت و شدت جریان دو پمپ ۷۳۵ متر مکعب در ساعت می باشد.

* حداکثر قدرت حمل فراورده خط ۲۰ اینچ با یک الکتروپمپ در ۲۴ ساعت کاری ۱۲۰۰۰۰ بشکه و حداکثر قدرت حمل فراورده این خط با دو الکترو پمپ ۲۰۰۰۰۰ بشکه در روز می باشد . مقدار شدت جریان یک پمپ۷۵۰ متر مکعب در ساعت و شدت جریان دو پمپ ۱۲۰۰ متر مکعب در ساعت می باشد.

* تأسیسات نایین که در شهر نایین  و در فاصله ۱۴ کیلومتری از سه راهی تأسیسات قرار دارد دارای ۶ عدد مخزن می باشد ظرفیت ذخیره فراورده در آنها جمعاً ۱۲۵۰۰۰۰۰ لیتر می باشد.

تأسیسات انتهایی کرمان

* تأسیات انتهایی کرمان در کیلومتر ۹۰ جاده رفسنجان – کرمان  قرار دارد که ارتفاع آن از سطح دریا ۱۷۵۲ متر
می باشد. رسید در تأسیسات جدید کرمان که در محوطه انبار نفت شهید احمدی روشن  به وسعت ۰۰۰/۴ متر مربع قرار دارد از سال ۱۳۹۲ آغاز شده است.

* این تأسیسات با خط  اصلی ۱۴ اینچ به طول ۱۲۵ کیلومتر و یک خط لوپ ۱۴ اینچ  به طول۹۰ کیلومتر وظیفه تأمین سوخت انبار نفت شهید احمدی روشن در ۱۳ مخزن با ظرفیت ۳۴۴ میلیون لیتر و نیروگاه کرمان در ۴ مخزن با ظرفیت ۱۲۰میلیون لیتر را دارد. تأمین سوخت نیروگاه کرمان در کیلومتر ۹۴ رفسنجان – کرمان با انشعاب ۸ اینچی صورت می گیرد. قابل ذکر است مخازن تأسیسات قدیم کرمان با ظرفیت ۱۸۹ میلیون لیتر به صورت بالقوه وجود دارند، که در صورت نیاز می تواند رسید صورت گیرد. میانگین رسید روزانه تأسیسات کرمان ۱۱ میلیون لیتر می باشد که فرآورده های بنزین موتور، نفت سفید و نفت گاز در این تأسیسات از دو خط رسید می شود.

نیروی انسانی:

* نیروی انسانی این مرکز ۱۳ نفر می باشد که در چهار شیفت سه نفره حضور دارند. و یک نفر نیروی پیمانکاری جهت امور خدماتی و نظافت تأسیسات و مهمانسرا مشغول به کار می باشد.

امکانات:

* جهت اسکان تعدادی از پرسنل کرمان ۴ باب منزل سازمانی در نظر گرفته شده است و یک مهمانسرا نیز جهت مأمورین وجود دارد.

مخابرات

مخابرات منطقه جنوب شرق از بخشهای زیر تشکیل شده است:

الف )مراکز تحت پوشش مخابرات

۱- مراکز انتقال نفت نایین ، یزد  و رفسنجان.

۲- تاسیسات نفتی نایین ، کرمان و سیرجان.

۳- پخش فرآورده های نفتی شهرستان  نایین و استانهای یزد  و کرمان.

۴- شرکت خطوط لوله گاز (مسیر سیرجان – رفسنجان).

ب) تعداد ایستگاههای مخابراتی منطقه

تعداد ایستگاههای مخابراتی ( اعم از اصلی و فرعی) بیست ایستگاه به شهر ذیل می باشد:

ایستگاه اصلی

سمیع آباد –نایین شهر – نوگنبد – هفتادر – محمد آباد – یزد شهر – قدیر آباد – شمس – بیاض – رفسنجان کوه – لاشکار – سیرجان – چاهزار – کبوترخان.

ایستگاههای فرعی

ایستگاههای مراکز انتقال نفت نایین ،  یزد ، رفسنجان ، تاسیسات نایین ، سیرجان ، کرمان.

ج) شبکه LAN

۱ – شامل نگهداری و تعمیرات تجهیزات شبکه LAN در مرکز منطقه و مراکز انتقال نفت نایین ، یزد ، رفسنجان ، سیرجان و کرمان.

۲- نگهداری و تعمیرات کامپیوتر ، پرینتر ، فاکس و اسکنر در مرکز منطقه و مراکز انتقال نفت نایین ، یزد ، رفسنجان ، سیرجان و کرمان.

د) نگهداری و تعمیرات شبکه کابل فیبرنوری

۱- نگهداری و تعمیرات کابل فیبر نوری از مرکز منطقه تا مرکز انتقال نفت یزد و نایین.

۲- نگهداری و تعمیرات کابل فیبرنوری از مرکز انتقال نفت نایین تا کیلومتر ۴۰۹(شروع محدوده منطقه اصفهان).

    ویدیو : شرکت نفت رفسنجان
این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b