مهندسی نظارت عمران

شرح وظايف


دفتر امور مقررات ملي ساختمان يكي از دفاتر وزارت راه و شهرسازي است كه در اجراي قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان و آئين‌نامه اجرايي آن داراي وظایف اصلي به شرح زير مي‌باشد:
  • ترويج مقررات ملّي ساختمان
  • نظارت عالیه بر مقررات ملّی ساختمان 

 - ترويج مقررات ملي ساختمان
ترويج مقررات ملي ساختمان از وظايف ديگر دفتر امور مقررات ملي ساختمان مي‌باشد كه قانونگذار همواره در مواد 2 ،4 ، 11 ، 15 و 21 قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان و در مواد 5، 7، 11، 21 ،26، 27، 28 و . . . آئين‌نامه اجرايي بر اهميت آن و راههاي گوناگون ترويج آن از جمله ارتقاء دانش فني و به روزرساني اطلاعات فني مهندسان از طريق سياستگذاري و برنامه‌ريزي در برگزاري دوره‌هاي آموزشي، سمينارهاي تخصصي و تهيه راهنماهاي مباحث مقررات ملي ساختمان و همچنين افزايش آگاهيهاي دانش‌آموزان، دانشجويان و عموم مردم با استفاده از فيلم‌هاي آموزشي، برنامه‌هاي تلويزيوني و . . . تأكيد مي‌نمايد. تاكنون صدها سمينار و دورة آموزشي مرتبط با مقررات ملي ساختمان توسط اين دفتر راهبري و اجرا شده و فيلم‌ها و برنامه‌هاي متعدد تلويزيوني نيز تهيه و پخش شده است. يكي از وظايف و مسئوليتهاي ترويجي اين دفتر در اجراي مواد 11، 26 و 28 آئين‌نامه اجرائي قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان تعيين صلاحيت حرفه‌اي مهندسان، كاردانهاي فني ساختمان و معماران تجربي مي‌باشد كه اين وظيفه با برگزاري آزمونهاي حرفه‌اي مهندسان و كاردانهاي فني ساختمان در رشته‌هاي معماري، شهرسازي، عمران، مكانيك، برق، نقشه‌برداري و ترافيك و همچنين برگزاري آزمونهاي تعيين صلاحيت حرفه‌اي معماران تجربي تحقق يافته است.
همچنين كمك به گسترش و ترويج فن‌آوريهاي نوين و توليد صنعتي مسكن و ساختمان كه از اولويت‌هاي مهم وزارت راه و شهرسازي در جهت ارتقاء كيفيت و افزايش توليد مسكن در كشور مي‌باشد از وظايف ديگر اين بخش مي‌باشد.
انجام امور مرتبط با اين بخش در حوزه معاونت ترويج و آموزش مقررات ملي ساختمان اين دفتر انجام مي‌پذيرد.
- نظارت عالیه بر مقررات ملّي ساختمان
مقررات تدوين شده و به خودي خود متضمن ارتقاء كيفيت ساختمانها نيستند بلكه در كنار آن وضع و اجراي ضوابط كنترلي همچون نظارت عاليه بر روند اجراي ساخت و سازها و كنترل عوامل اجرايي و بررسي عملكرد دستگاههاي مربوطه ضمانت‌هاي اجراي مقررات وضع شده را فراهم مي‌آورند. به استناد ماده 35 قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان، مسئوليت نظارت عاليه بر اجراي مقررات ملي ساختمان و همچنين ضوابط و مقررات شهرسازي در طراحي و اجراي تمامي ساختمانها و طرحهاي شهرسازي و عمران شهري برعهده وزارت مسكن و شهرسازي مي‌باشد و اين دفتر مسئوليت پيگيري اين بخش را برعهده دارد. به منظور اعمال اين نظارت، كليه اشخاص و مراجع يادشده در ماده34 قانون مذكور(ضمن اينكه مكلف به رعايت مقررات ملي ساختمان هستند) موظف به همكاري مي‌باشند.
علاوه بر كليه افراد حقيقي و حقوقي شاغل در بخش ساخت و ساز، ساير حوزه‌هايي كه در دامنه كنترل و نظارت عاليه قرار مي‌گيرند شامل مراجع صدور پروانه ساختماني و شهرداريها، ادارات کل راه و شهرسازي، سازمانهاي نظام مهندسي ساختمان، بنياد مسكن انقلاب اسلامي و . . . مي‌باشند.
حمايت از استقرار بيمه كيفيت ساختمان در جهت ارتقاء كيفيت ساخت و سازها و حمايت از حقوق مصرف‌كنندگان از ديگر وظايف اين بخش مي‌باشد.
انجام امور مرتبط با اين بخش در حوزه معاونت نظارت عاليه و كنترل اين دفتر انجام مي‌پذيرد.

درباره کنکور ارشد عمران


چه کسانی می توانند در آزمون کارشناسی ارشد عمران شرکت کنند؟

دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته مهندسی عمران و سایر رشته ها می توانند در این آزمون ثبت نام و شرکت کنند.

تبصره ۱: دانشجویان سال آخر و دانش آموختگان مقطع کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته مهندسی عمران که از تاریخ ۱۳۸۶/۰۶/۳۱ به بعد فارغ التحصیل شده اند، در صورتی که معدل آنان کمتر از ۱۲ باشد، حق ثبت نام و شرکت در این آزمون را ندارند!

تبصره ۲: داوطلبانی که در آزمون کارشناسی ارشد اخیر در دوره های روزانه پذیرفته شده اند، حق ثبت نام و شرکت در این آزمون را ندارند!

تبصره ۳: مشمولان غایب مجاز به ادامه تحصیل نمی باشند و در صورت شرکت در آزمون و قبولی در دانشگاه، معافیت تحصیلی برای آنان صادر نگردیده و دانشگاه ها مجاز به ثبت نام از آنان نمی باشند!

 

سهمیه ها

سهمیه های درنظر گرفته شده برای کنکور کارشناسی ارشد بصورت زیر است:
 الف) سهمیه برگزیدگان علمی:
 ۱- دانش آموختگان رتبه اول دوره کارشناسی
 ۲- رتبه های اول تا پانزدهم مرحله نهایی المپیادهای علمی – دانشجویی
 ۳- دانشجویان نمونه کشوری، رتبه های نهایی اول تا سوم جشنواره های خوارزمی، جوان خوارزمی، رازی، ابن سینا و فارابی

ب) سهمیه رزمندگان و ایثارگران

ج) امتیاز حافظان کل قرآن مجید

توضیح: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد میزان سهمیه و نحوه تاثیر آن به دفترچه راهنمای ثبت نام مراجعه نمائید.

 

نحوه گزینش

گزینش نهایی بر اساس نمره کل حاصل از ۸۰% نمره آزمون و ۲۰% معدل دوره کارشناسی انجام خواهد گرفت.

توضیح: معدل برای فارغ التحصیلان، معدل کل اکتسابی (مندرج در گواهینامه موقت یا مدرک رسمی) و برای دانشجویان سال آخر معدل کل    واحدهای گذرانده تا پایان آخرین ترم تحصیلی باشد.

 


نکاتی درباره آزمون کارشناسی ارشد

۱- پس از ثبت نام کنکور ارشد عمران، اطلاعات کارت اعتباری، شماره پرونده و کد پیگیری خود را تا اعلام نتایج نهایی نگهداری کنید.

۲- بردن ماشین حساب، تلفن همراه و هر گونه یادداشت و برگه در جلسه آزمون ممنوع می باشد.

    ویدیو : مهندسی نظارت عمران
این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b