قانون هایو گواهینامه ب ۱

قوانین جدید صدور گواهینامه رانندگی


سردار مومنی رییس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی از تغییرات جدید در صدور گواهینامه‌های رانندگی خبر داد و گفت: گواهینامه‌های رانندگی به ۳ گروه پایه ۳، پایه ۲ و پایه ۱ تبدیل و ده ساله می‌شود.

وی گفت: تنوع گواهینامه‌های رانندگی و تجمیع آن‌ها کاهش یافته است و گواهینامه‌های رانندگی از ۶ به ۳ نوع کاهش یافت و در گواهینامه‌های جدید خودرو‌ها به سه گروه سبک، نیمه‌سنگین و سنگین تقسیم شده‌اند و بر اساس گواهینامه پایه ۳ برای خودروهای سبک صادر شده و متقاضی باید ۱۸ سال تمام سن داشته و خودرو با ظرفیت حداکثر ۳/۵ تن و یا حداکثر ۹ نفر را می‌تواند با این گواهینامه‌ جابجا کنند.

وی افزود: گواهینامه‌ پایه دو برای رانندگی با خودروهای نیمه‌سنگین صادر می‌شود و متقاضی باید ۲۳ سال سن داشته باشد.

وی ادامه داد: برای دریافت گواهینامه پایه ۲ باید ۲ سال از صدور گواهینامه پایه ۳ گذشته باشد که این گواهینامه برای حداکثر بار ۶ تن و جابجایی ۲۶ سرنشین صادر خواهد شد و همچنین گواهینامه‌های پایه ۱ برای حمل بار بیش از ۶ تن و یا جابجایی افراد بیش از ۲۶ سرنشین و خودروهای سنگین صادر می‌شود.

وی افزود: متقاضیان دریافت گواهینامه پایه یک باید حداقل ۲۵ سال سن داشته و ۲ سال نیز از زمان صدور گواهینامه پایه ۲ آن‌ها گذشته باشد.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی تصریح کرد: در سیستم جدید صدور گواهینامه دارندگان گواهینامه‌های پایه ۳، همچنان در یک سال اول اجازه تردد در جاده‌های برونشهری و تردد در شب را ندارند.

وی ادامه داد: در سیستم جدید برای افراد تا ۶۵ سال سن گواهینامه‌ها با اعتبار ۱۰ ساله بین ۶۵ تا ۷۰ سال با اعتبار ۵ ساله و بالای ۷۰ سال با اعتبار ۲ ساله صادر می‌شود.

وی افزود: در نیمه دوم امسال گواهینامه‌های قدیمی به گواهینامه‌های جدید تبدیل می‌شود و گواهینامه‌های رانندگی قدیمی طی دو مرحله به گواهینامه‌های رانندگی جدید تبدیل می‌شود که مرحله اول در زمان تمدید گواهینامه و مرحله دوم طی فراخوان و جدول زمان‌بندی خواهد بود.

 وی گفت: آزمون نهایی آموزشگاه‌های رانندگی برای صدور گواهینامه‌ توسط افسران بازنشسته نیروی انتظامی انجام می‌شود و در آیین‌نامه جدید این آزمون نهایی توسط افسران کادر شاغل در پلیس راهور انجام می‌شود.

مومنی در رابطه با صدور گواهینامه موتورسیکلت گفت: مقدمات لازم برای صدور گواهینامه‌های موتورسیکلت در آموزشگاه‌ها فراهم شده است که از مهر ماه به طور سراسری در کل کشور صدور گواهینامه رانندگی موتورسیکلت نیز به آموزشگاه‌های معتبر موتورسیکلت سپرده خواهد شد.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی گفت: افراد با گواهینامه جمهوری اسلامی در حدود ۱۴۰ کشور عضو کنوانسیون وین مجاز به رانندگی هستند و بر این اساس دارندگان گواهینامه‌های ایران می‌توانند به مدت شش ماه پس از ترجمه گواهینامه خود در این کشور‌ها رانندگی کنند اما پس از این مدت باید طی مراحل دریافت گواهینامه اقدام کنند.

وی تصریح کرد: ایران با ۶۰ کشور دنیا در مورد معتبر بودن گواهینامه رانندگی جمهوری اسلامی، به صورت دائمی تفاهم‌نامه متقابل امضا کرده است.

 سردار مومنی اضافه کرد: دارندگان گواهینامه‌های ایران در این کشور‌ها می‌توانند پس از شش ماه نسبت به تبدیل گواهینامه خود به گواهینامه معتبر آن کشور اقدام کنند و نیازی به آزمون در این مورد ندارند.

مومنی گفت: بر این اساس شماره‌گذاری خودروهای نو تولید داخل ۳۳ درصد و موتورسیکلت‌ها ۴۸ درصد کاهش داشته است. از سوی دیگر شماره‌گذاری خودروهای وارداتی یک درصد افزایش داشته و صدور گواهینامه‌های جدید نیز ۱۵ درصد در سه ماهه امسال افزایش نشان می‌دهد. این در حالیست که اسقاط و از رده خارج کردن خودروهای فرسوده ۴۸ درصد کاهش یافته است.

 
وی با اشاره به اینکه سبقت غیر مجاز و خستگی و خواب‌آلودگی بیشترین علل وقوع تصادفات در مرحله اول سفرهای تابستانی بوده است، گفت: سفرهای تابستانی در دو مرحله، مرحله اول در تیرماه و مرحله دوم در مرداد ماه پس از ماه مبارک رمضان انجام می‌شود که در مرحله اول تاکنون ترددهای جاده‌ای ۱۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

هشدار نسبت به مصرف سیگار در دبیرستان‌ها


پرویز افشار در خطبه‌های پیش از نماز جمعه تهران اظهار داشت:‌ فرد سیگاری حتی با مصرف دو نخ سیگار در طول روز حدود یک لیتر دود در هوا تولید می‌کند و این دود در محیط خانه باعث می‌شود تا فرزندان دچار مشکلاتی همچون بدخلقی، ضعف تحصیلی و تنگی نفس شوند.

وی افزود:‌ اگر زن باردار در معرض دود سیگار قرار گیرد این دود می‌تواند عوارض منفی برای جنین داشته باشد و حتی ممکن است منجر به ناقص‌الخلقه شدن جنین شود.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: دود سیگار حاوی گاز و ذرات معلق است، گازهای موجود در دود سیگار شامل مونوکسید کربن و دی‌اکسید کربن است. مونوکسید کربن همان گاز ذغال است که در فصل سرما منجر به مرگ تعداد زیادی از افراد می‌شود.

افشار بیان کرد: اگر به سلول‌های بدن اکسیژن نرسد، از بین می‌روند و با کشیدن سیگار به جای این‌که اکسیژن به گلبول‌های قرمز بچسبد، گاز مونوکسید کربن به سلول‌ها می‌چسبد بنابراین در نبود اکسیژن کافی سلول‌ها ضعیف شده و اعضای مختلف بدن از جمله کبد و کلیه به خوبی کار نمی‌کنند.

وی ادامه داد:‌ نیکوتین موجود در سیگار فشار خون را بالا برده و خطر سکته قلبی و مغزی را افزایش می‌دهد همچنین منجر به اعتیاد در فرد می‌شود. ۵۵ ماده سمی سرطان‌زا در دود سیگار وجود دارد که وقتی وارد بدن فرد شود، می‌تواند ۲۵ نوع از سرطان‌ها را ایجاد کند.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر بیان کرد:‌افراد با خرید سیگار در حقیقت برای ابتلا به سرطان هزینه می‌کنند و برخی از سرطان‌ها نیز منحصراً توسط مصرف سیگار ایجاد می‌شود که می‌توان از سرطان ریه نام برد به گونه‌ای که از ۱۱ بیمار مبتلا به سرطان ریه ۱۰ نفر به دلیل مصرف سیگار مبتلا شده‌اند.

افشار تصریح کرد:‌ بر اساس آخرین مطالعات سیگار می‌تواند ۸۵ نوع بیماری را در فرد ایجاد کند و از موی سر تا ناخن پا را دچار کند. حتی اثبات شده تا ۴ ساعت پس از کشیدن سیگار، دود از دهان و سیستم تنفسی فرد خارج می‌شود همچنین مصرف سیگار در ورود و ابتلا به سایر اعتیادهاست.

وی با اشاره به این‌که در چند سال گذشته دبیر یکی از دبیرستان‌های شهری با بنده صحبت می‌کرد، گفت:‌ این دبیر عنوان می‌کرد که در کلاس درس مشاهده کردم دانش‌آموزان از زیر میز موادی را رد و بدل می‌کنند بنابراین یک روز با همراهی مدیر مدرسه، کشوهای دانش‌آموزان را بررسی کردیم که تعداد سیگار به دست آمد و حتی سر برخی از سیگارها کنده شده و داخل آن حشیش جاسازی شده بود.
    ویدیو : قانون هایو گواهینامه ب ۱
این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b