بیوگرافی کامل و عکس علی دایی

بیوگرافی “علی دایی” + تصاویر

علی دایی ، همسر علی دایی

زندگینامه کامل علی دایی اسطوره فوتبال ایران . در این مطلب از زندگی شخصی و دختر و همسر “علی دایی” تا فوتبال باشگاهی و ملی را گردآوری کرده ایم که از نظر شما کاربران گرامی می گذرد.

بازدید : ۳۴۹,۱۹۲ نفر

نام: علی

نام خانوادگی: دایی

تاریخ و محل تولد: ۱۳۴۸/۱/۱ ، اردبیل

قد: ۱۹۳ سانتی متر

——————————————-

زندگینامه

علی دایی اول فروردین ۱۳۴۸ علی دایی در محله جیرال و خانواده ای پرجمعیت به دنیا آمد. علی دایی چهار برادر دارد و از نعمت خواهر محروم است.

علی دایی در کودکی ، همسر علی دایی ، مهریه زن علی دایی

علی دایی که در فوتبال به عنوان یک اسطوره شناخته می شود در زندگی شخصی و تحصیلات نیز همپای ورزش به موفقیت هایی دست یافته است.

علی دایی در سال ۱۳۶۶ در رشته مهندسی عمران، دانشگاه شریف پذیرفته شد ولی به دلیل بازی فوتبال در گزینش ورودی به دانشگاه ناکام ماند.

اما علی دایی از این اتفاق نا امید نشد و در همان سال در رشته مهندسی کشاورزی دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب پذیرفته شد و دو ترم به تحصیل پرداخت. این پایان ماجرای تحصیل شهریار ایران نبود. علی دایی در سال ۱۳۶۷ مجدد در کنکور شرکت کرد و در رشته متالوژی دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شد و مدرک لیسانس خود را در بهمن ماه ۱۳۷۱ از این دانشگاه معتبر دریافت کرد.

علی دایی که به عنوان بازیکن سخت کوش و خستگی ناپذیر شناخته میشود در تحصیل به لیسانس متالوژی قانع نبوده و تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی ارشد تربیت بدنی دانشگاه آزاد ادامه داد.

 علی دایی علاوه بر موفقیت های فوتبالی و تحصیلی در تجارت نیز موفق بوده و هم اکنون گرداننده چندین شرکت بزرگ، چند فروشگاه، کارخانه تولیدی پوشاک ورزشی و عضو اتاق بازرگانی تهران می باشد.

مشاغل علی دایی به پوشاک ورزشی محدود نشده و در ساختمان سازی نیز فعال است.

فعالیت های اقتصادی و محبوبیت ورزشی علی دایی را از نیکوکاری و کارهای خیرخواهانه غافل نکرده و در سال ۱۳۸۵ یک هنرستان کار و دانش در شهرک گلستان اردبیل با تمامی تجهیزات به نام ابوالفضل دایی(پدرش) ساخت و تحویل آموزش و پرورش ناحیه ۱ داد.

در ابان ۱۳۹۲  یک دبستان ۶ کلاسه اهدایی نازی صفاری، مقیم آمریکا که به همت علی دایی و مشارکت اداره کل نوسازی مدارس احداث شده، در روستای آزادده صالح آباد در استان خراسان رضوی به بهره برداری رسید که این پروژه دارای ۴۰۰ متر مربع زیربنابوده که برای احداث آن مجموعا ۳۰۰ میلیون تومان هزینه شده بود.

علی دایی و همسرش ، مهریه زن علی دایی ، زن علی دایی

علی دایی به نمایندگی از جامعه ورزشکاران در سومین دو سالانه نشان نیکوکاری که ۱۲ اسفندماه ۱۳۹۲ برگزار شد نشان نیکوکاری را دریافت کرد.

علی دایی و فرزاد حسنی ، زن علی دایی ، دختر علی دایی


ازدواج:

علی دایی ، دختر علی دایی ، کودکی علی دایی

ازدواج علی دایی در اول بهمن ماه ۱۳۸۳ صورت گرفت و به جرگه متاهلین پیوست. علی دایی در سال ۱۳۸۴ در مصاحبه ای با سایت تبیان در خصوص شیوه آشنایی با همسرش و خصوصیات شریک زندگیش گفت: همسرم از آشنایان دور خانوادگی ما می باشد، مادرش اردبیلی و پدرش تبریزی است و بزرگ شده تهران می باشد. مشخصات کامل یک دختر آذربایجانی را دارد و لیسانس صنایع غذایی می باشد، او هشت سال از من کوچک تر است.

علی دایی و همسرش ، کودکی علی دایی ، گل های علی دایی

علی دایی در خصوص انتخاب همسرش گفت: همسرم را هم من انتخاب کردم و هم مادرم. علی دایی در ادامه می گوید: همسرم فرزند اول خانواده است.

نکته جالب در مورد ازدواج دایی مهریه همسرشان است. «از آنجا که خانواده همسرم دارای اعتقادات ارزشمند اسلامی هستند، مهریه شان مثل مهریه حضرت فاطمه(س)، «آب» است. خیلی ها فکر می کردن که مهریه همسرم سکه های زیادی است، به قول این جدیدی ها!… اما با تفاهمی که بین ما بود، مهریه ضامن خوشبختی نیست، بلکه صداقت ها و حسن نیت ها، زمینه ساز یک زندگی مشترک است»

علی دایی و دخترش ، گل های علی دایی ، بازی های علی دایی

اولین فرزند علی دایی در سال ۱۳۸۸ به دنیا آمد. دختری با نام نورا که علی دایی به وی بسیار علاقه دارد و می گوید: دوست دارم نورا به همه چیز برسد.

علی دایی و دخترش ، بازی های علی دایی ، قدیمی ترین عکس علی دایی

علی دایی هر موقعیتی که برایش پیش بیاید دخترش را با خود همراه میکند.

علی دایی و نورا ، قدیمی ترین عکس علی دایی ، علی دایی


زندگی ورزشی:

بازیهای باشگاهی:

استقلال اردبیل:

علی دایی فوتبال خودش را از تیم استقلال اردبیل آغاز کرد و بنا بر گفته همبازی های قدیمی وی در آن زمان هم شم گلزنی بالایی داشته است و مردم اردبیل او را افتخار شهر خود می دانند.

علی دایی ، علی دایی ، همسر علی دایی

علی دایی در ۱۶ سالگی در تیم استقلال اردبیل نفر دوم از سمت چپ

تاکسیرانی تهران:

علی دایی پس از قبولی در دانشگاه صنعتی شریف به تهران عزیمت کرد و در تیم دانشگاه بازی میکرد. تاکسیرانی تهران که آوازه هد زدن های علی دایی را شنیده بود برایش پیغام فرستاد تا اینکه پرویز مظلومی مهاجم اسبق تیم ملی و استقلال در دیدار تاکسیرانی و دانشگاه بازی علی دایی را دید و پس از کش و قوس های فراوان بالاخره دایی را در سال ۱۳۶۷ به تیم دسته دومی تاکسیرانی تهران ملحق کرد. علی دایی پس از گل زنی های فراوان آقای گل لیگ دسته دوم شد.

بانک تجارت:

علی دایی در جوانی ، علی دایی ، همسر علی دایی

بازیهای درخشان علی دایی در تاکسیرانی باعث شد در ادامه دایی در سال ۱۳۶۹ به تیم بانک تجارت بپیوندد و البته همان سال ناصر حجازی تازه با تیم بانک تجارت قرارداد بسته بود و علی دایی پس از پیوستن به بانک تجارت سال ۱۳۷۳ به تیم پرسپولیس پیوست و همان سال ملی پوش شد.

پرسپولیس:

علی دایی ، علی دایی ، همسر علی دایی

علی دایی پس از پیوستن به تیم پرسپولیس به همراه این تیم قهرمان لیگ آزادگان شد. علی دایی ۲ سال بعد و در سال ۱۳۷۵ به تیم السد قطر پیوست و با این تیم به مقام پنجمی لیگ قطر دست یافت.

آرمینیا بیله فلد:

علی دایی در سال ۱۳۷۶ به همراه کریم باقری به تیم آرمینیا بیله فلد آلمان پیوست.

علی دایی و کریم باقری ، علی دایی ، همسر علی دایی

دایی که پیراهن شماره ۹، آرمینیا بیله فلد را بر تن داشت در ۲۵ مسابقه برای این تیم در فصل ۹۸-۱۹۹۷ به میدان رفت و ۷ گل به ثمر رساند. آرمینیا بیله فلد در این فصل به مقام هجدهم در بوندسلیگا دست یافت و به لیگ دو بوندسلیگا سقوط کرد.

بایرن مونیخ:

علی دایی پس از یک فصل بازی برای آرمینیا بیلفلد به تیم بایرن مونیخ آلمان پیوست و به همراه این تیم قهرمان بوندسلیگا شد.

علی دایی ، علی دایی ، همسر علی دایی

علی دایی که در تیم بایرن مونیخ شماره ۲۴ را به تن داشت در ۲۳ مسابقه برای این تیم در بوندس لیگا به میدان رفت و ۶ گل به ثمر رساند. وی که در مسابقات بوندس لیگا غالباً به عنوان جانشین کارستن یانکر به میدان رفته بود در ۴ مسابقه برای بایرن مونیخ به عنوان جایگزین این بازیکن در لیگ قهرمانان اروپا (در مجموع ۷۱ دقیقه) به میدان رفت.

 به همراه تیم بایرن مونیخ به فینال لیگ قهرمانان اروپا صعود کرد. اما در دیدار فینال در مقابل منچستر یونایتد به میدان نرفت و از روی نیمکت کار هم تیمی هایش را دنبال کرد. بایرن مونیخ در فینال در وقت های اضافه دو گل دریافت کرد و جام قهرمانی را به راحتی از دست داد.

علی دایی ، علی دایی ، همسر علی دایی

علی دایی پس از پایان قرارداد یک ساله و عملکردی ناموفق در بایرن مونیخ از این تیم جدا شد.

هرتابرلین:

علی دایی پس از جدایی از تیم بایرن مونیخ در سال ۱۳۷۸ به تیم هرتابرلین پیوست و پیراهن شماره ۹ این تیم را بر تن کرد. اگر چه دایی با زدن ۳ گل در ۲۸ مسابقه آمار مناسبی به عنوان مهاجم در بوندسلیگا نداشت ولی در لیگ قهرمانان اروپا درخشان ظاهر شد.

گل علی دایی ، علی دایی ، همسر علی دایی

دایی در مسابقات لیگ قهرمانان اروپا در فصل ۲۰۰۰-۱۹۹۹ دوبار دروازه چلسی را باز کرد و یک گل در مقابل آ. ث. میلان ایتالیا به ثمر رساند (میلان ۱- هرتابرلین ۱).

وی در فصل ۲۰۰۰-۱۹۹۹ به همراه هرتابرلین مقام ششم بوندسلیگا را کسب کرد.

دایی در فصل ۲۰۰۱-۲۰۰۰ در ۲۳ بازی برای هرتابرلین در بوندسلیگا به میدان رفت و ۳ گل به ثمر رساند. وی در دومین فصل حضور در این تیم برخلاف فصل اول، در سه بازی به عنوان بازیکن ثابت برای هرتابرلین در مسابقات بوندسلیگا به میدان رفت و در پایان فصل ۲۰۰۱-۲۰۰۰ به همراه این تیم به مقام پنجم بوندسلیگا رسید.

دایی در سومین فصل حضور در هرتابرلین مورد توجه قرار نگرفت و تنها در ۸ بازی برای این تیم در بوندسلیگا به عنوان بازیکن جایگزین به میدان رفت. وی در فصل ۲۰۰۲-۲۰۰۱ برای هرتابرلین گلی نزد. دایی در پایان فصل ۲۰۰۲-۲۰۰۱ به همراه هرتابرلین به مقام چهارم بوندسلیگا رسید و به دوران حضور خود در فوتبال اروپا پایان داد.

الشباب امارات:

علی دایی در سال ۱۳۸۱ به تیم اماراتی الشباب پیوست و قراردادی دوساله با این تیم بست. علی دایی همراه الشباب در فصل ۲۰۰۳-۲۰۰۲ به مقام نهم لیگ فوتبال امارت رسید. عملکرد دایی در الشباب امارات مورد توجه این تیم قرار نگرفت و در حالی که وی قراردادی دو ساله با این تیم داشت پس از یک فصل حضور در این تیم از سوی سرمربی الشباب کنار گذاشته شد. پس از کنار گذاشته شدن دایی، تیم جیابی چین خواهان به خدمت گرفتن این بازیکن شد، اما وی این پیشنهاد را نپذیرفت و به فوتبال ایران بازگشت.

پرسپولیس:

علی دایی در مرداد سال ۱۳۸۲ پس از هفت سال به پرسپولیس بازگشت و به عنوان کاپیتان دوم این تیم پس از افشین پیروانی از سوی وینگو بگوویچ سرمربی وقت این تیم انتخاب شد.

علی دایی در پرسپولیس ، علی دایی ، همسر علی دایی

علی دایی در اولین بازی پرسپولیس در مسابقات لیگ برتر در مقابل پگاه گیلان ۴ گل به ثمر رساند و در پایان فصل با زدن ۱۶ گل به عنوان اقای گل لیگ ایران انتخاب شد، تا برای اولین و آخرین بار این عنوان را در ده سال حضور در لیگ ایران به خود اختصاص دهد. دایی در سومین دوره لیگ برتر به همراه پرسپولیس مقام پنجم لیگ را بدست آورد. علی دایی پس از یک سال حضور در این تیم به صبا باتری پیوست و به دوران حضور خود در پرسپولیس پایان داد.

صبا باتری:

علی دایی در تیم صبا باتری ، علی دایی ، همسر علی دایی

علی دایی در شهریور سال ۱۳۸۳ با عقد قراردادی یک ساله به تیم صبا باتری پیوست. این تیم که اولین حضور خود در لیگ برتر را تجربه می کرد با صرف هزینه بالا بازیکنان سرشناس لیگ ایران را به خدمت گرفت اما در پایان فصل به مقام نهم لیگ برتر دست پیدا کرد.

علی دایی در ۲۵ بازی برای صبا باتری در لیگ برتر به میدان رفت و ۱۲ گل به ثمر رساند. وی به همراه این تیم به مقام قهرمانی جام حذفی دست پیدا کرد.

علی دایی در سال ۱۳۸۴ برای یک فصل دیگر قرارداد خود در تیم صبا باتری را تمدید کرد. وی در آبان سال ۱۳۸۴ در سومین تقابل با تیم سابق خود؛ در مسابقات لیگ برتر، موفق شد در برابر پرسپولیس گلزنی کند. این دیدار با تساوی ۲-۲ به پایان رسید. علی دایی در پایان مسابقات لیگ برتر به همراه این تیم به مقام چهارم دست پیدا کرد. علی دایی پس از عملکرد ناموفق در جام جهانی ۲۰۰۶ در لیست فروش باشگاه صبا باتری قرار گرفت.

سایپا:

 علی دایی ، علی دایی ، همسر علی دایی

علی دایی پس از جدایی از صبا باتری در سال ۱۳۸۵ به تیم سایپای البرز پیوست و یک فصل را برای این تیم بازی کرد. علی دایی به همراه سایپا به مقام قهرمانی لیگ برتر دست یافت.

علی دایی در سال ۱۳۵۶ از دنیای فوتبال برای همیشه به عنوان بازیکن خداحافظی کرد.


تیم ملی:

علی دایی اولین بازی ملی اش را در سال ۱۳۷۲ انجام داد. علی دایی اولین گل ملی اش را در مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴ و مقابل تایوان به ثمر رساند. این بازی با نتیجه ۱۰ بر صفر به سود تیم ملی ایران به پایان رسید.

رکورد بیشترین بازی ملی و بیشترین گل زدهٔ تاریخ تیم ملی را دارد (گل های زدهٔ او در میان تمام تیم های جهان نیز اول است).

در ادامه جدول گل های علی دایی را مشاهده می فرمائید.

تاریخ مسابقه محل برگزاری بازی حریف نتیجه نوع رقابت تعداد گل
۱۳۷۲ تهران، ایران تایوان ۱۰-۰ مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴ ۱
۱۳۷۲ دمشق، سوریه تایوان ۶-۰ مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴ ۲
۱۳۷۲ دوحه، قطر ژاپن ۲-۱ مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴ ۱
۱۳۷۲ دوحه، قطر عراق ۱-۲ مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴ ۱
۱۳۷۲ دوحه، قطر کره شمالی ۲-۱ مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴ ۲
۱۳۷۵ شهر کویت، کویت کویت ۲-۱ بازی دوستانه ۲
۱۳۷۵ تهران، ایران نپال ۸-۰ مقدماتی جام ملت های آسیا ۱۹۹۶ ۴
۱۳۷۵ تهران، ایران سری لانکا ۷-۰ مقدماتی جام ملت های آسیا ۱۹۹۶ ۵
۱۳۷۵ تهران، ایران عمان ۲-۰ مقدماتی جام ملت های آسیا ۱۹۹۶ ۱
۱۳۷۵ مسقط، عمان نپال ۴-۰ مقدماتی جام ملت های آسیا ۱۹۹۶ ۱
۱۳۷۵ مسقط، عمان عمان ۲-۱ مقدماتی جام ملت های آسیا ۱۹۹۶ ۱
۱۳۷۵ دوبی، امارات متحده عربی عراق ۱-۲ جام ملت های آسیا ۱۹۹۶ ۱ (پنالتی)
۱۳۷۵ دوبی، امارات متحده عربی تایلند ۳-۱ جام ملت های آسیا ۱۹۹۶ ۱
۱۳۷۵ دوبی، امارات متحده عربی عربستان سعودی ۳-۰ جام ملت های آسیا ۱۹۹۶ ۱
۱۳۷۵ دوبی، امارات متحده عربی کره جنوبی ۶-۲ جام ملت های آسیا ۱۹۹۶ ۴ (پنالتی+۳ پا)
۱۳۷۵ ابوظبی، امارات متحده عربی کویت (۴)۱-۱(۳) جام ملت های آسیا ۱۹۹۶ ۱
۱۳۷۶ دمشق، سوریه مالدیو ۱۷-۰ مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ ۲
۱۳۷۶ دمشقّ، سوریه قرقیزستان ۷-۰ مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ ۱
۱۳۷۶ دمشق، سوریه سوریه ۱-۰ مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ ۱
۱۳۷۶ تهران، ایران مالدیو ۹-۰ مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ ۲
۱۳۷۶ تهران، ایران قطر ۳-۰ مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ ۱
۱۳۷۶ تهران، ایران جمهوری خلق چین ۴-۱ مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ ۱
۱۳۷۶ جوهور باهرو، مالزی ژاپن ۲-۳ مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ ۱
۱۳۷۷ سیساکت، تایلند لائوس ۶-۱ بازیهای آسیایی ۱۹۹۸ ۲
۱۳۷۷ بانکوک، تایلند عمان ۲-۴ بازیهای آسیایی ۱۹۹۸ ۱
۱۳۷۷ بانکوک، تایلند تاجیکستان ۵-۰ بازیهای آسیایی ۱۹۹۸ ۲
۱۳۷۷ بانکوک، تایلند جمهوری خلق چین ۲-۱ بازیهای آسیایی ۱۹۹۸ ۱
۱۳۷۷ بانکوک، تایلند ازبکستان ۴-۰ بازیهای آسیایی ۱۹۹۸ ۳
۱۳۷۸ ادمونتون، کانادا کانادا ۱-۰ جام دوستانه کانادا ۱
۱۳۷۸ یوکوهاما، ژاپن ژاپن ۱-۱ بازی دوستانه ۱
۱۳۷۹ اوکلند، آمریکا مکزیک ۱-۲ بازی دوستانه ۱ (پنالتی)
۱۳۷۹ لس آنجلس، آمریکا اکوادور ۲-۱ بازی دوستانه ۱
۱۳۷۹ دمشق، سوریه مالدیو ۸-۰ مقدماتی جام ملت های آسیا ۲۰۰۰ ۳
۱۳۷۹ دمشق، سوریه سوریه ۱-۰ مقدماتی جام ملت های آسیا ۲۰۰۰ ۱
۱۳۷۹ تهران، ایران بحرین ۳-۰ مقدماتی جام ملت های آسیا ۲۰۰۰ ۱
۱۳۷۹ تهران، ایران مالدیو ۳-۰ مقدماتی جام ملت های آسیا ۲۰۰۰ ۱ (پنالتی)
۱۳۷۹ تهران، ایران مصر (۷)۱-۱(۸) جام دوستانه ال جی ۱
۱۳۷۹ تهران، ایران مقدونیه ۳-۱ جام دوستانه ال جی ۱
۱۳۷۹ دوحه، قطر قطر ۲-۱ بازی دوستانه ۲
۱۳۷۹ بیروت، لبنان لبنان ۴-۰ جام ملت های آسیا ۲۰۰۰ ۱
۱۳۷۹ بیروت، لبنان تایلند ۱-۱ جام ملت های آسیا ۲۰۰۰ ۱
۱۳۷۹ سیدون، لبنان عراق ۱-۰ جام ملت های آسیا ۲۰۰۰ ۱
۱۳۷۹ تبریز، ایران گوام ۱۹-۰ مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ ۴ (پنالتی+۳ پا)
۱۳۷۹ تبریز، ایران تاجیکستان ۲-۰ مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ ۱
۱۳۷۹ تهران، ایران جمهوری خلق چین ۴-۰ جام دوستانه تمدن های کهن ۱
۱۳۸۰ تهران، ایران عمان ۴-۰ جام دوستانه ال جی ۱ (پنالتی)
۱۳۸۰ تهران، ایران بوسنی ۵-۲ جام دوستانه ال جی ۲
۱۳۸۰ تهران، ایران عربستان سعودی ۲-۰ مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ ۲ (پنالتی+شوت)
۱۳۸۰ بغداد، عراق عراق ۲-۱ مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ ۱
۱۳۸۰ جده، عربستان سعودی عربستان سعودی ۲-۲ مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ ۱
۱۳۸۰ منامه، بحرین بحرین ۱-۳ مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ ۱
۱۳۸۰ ابوظبی، امارات متحده عربی امارات متحده عربی ۳-۰ مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ ۱
۱۳۸۱ کیف، اوکراین اوکراین ۱-۰ بازی دوستانه ۱
۱۳۸۱ تبریز، ایران پاراگوئه (۴)۱-۱(۳) جام دوستانه ال جی ۱
۱۳۸۲ تهران، ایران اردن ۴-۱ مقدماتی جام ملت های آسیا ۲۰۰۴ ۱
۱۳۸۲ بیروت، لبنان لبنان ۳-۰ مقدماتی جام ملت های آسیا ۲۰۰۴ ۱ (پنالتی)
۱۳۸۲ تهران، ایران لبنان ۱-۰ مقدماتی جام ملت های آسیا ۲۰۰۴ ۱
۱۳۸۲ شهر کویت، کویت کویت ۱-۳ بازی دوستانه ۱
۱۳۸۲ تهران، ایران قطر ۳-۱ مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶ ۱ (پنالتی)
۱۳۸۳ وینتیان، لائوس لائوس ۷-۰ مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶ ۲ (پنالتی+پا)
۱۳۸۳ تهران، ایران لبنان ۴-۰ مسابقات فوتبال غرب آسیا ۲۰۰۴ ۳ (پنالتی+سر+پا)
۱۳۸۳ تهران، ایران سوریه ۷-۱ مسابقات فوتبال غرب آسیا ۲۰۰۴ ۱
۱۳۸۳ تهران، ایران سوریه ۴-۱ مسابقات فوتبال غرب آسیا ۲۰۰۴ ۱
۱۳۸۳ چونگ گینگ، جمهوری خلق چین تایلند ۳-۰ مقدماتی جام ملت های آسیا ۲۰۰۴ ۱ (پنالتی)
۱۳۸۳ پکن، جمهوری خلق چین بحرین ۴-۲ جام ملت های آسیا ۲۰۰۴ ۲ (پنالتی+بغل پا)
۱۳۸۳ عمان، اردن اردن ۲-۰ مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶ ۱
۱۳۸۳ تهران، ایران لائوس ۷-۰ مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶ ۴
۱۳۸۳ تهران، ایران پاناما ۱-۰ بازی دوستانه ۱ (پنالتی)
۱۳۸۳ تهران، ایران بوسنی ۲-۱ بازی دوستانه ۱
۱۳۸۴ یوکوهاما، ژاپن ژاپن ۱-۲ مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶ ۱ (پنالتی)
۱۳۸۴ تهران، ایران لیبی ۴-۰ بازی دوستانه ۱
۱۳۸۴ تهران، ایران توگو ۲-۰ جام دوستانه ال جی ۱ (پنالتی)
۱۳۸۴ تهران، ایران تایوان ۴-۰ مقدماتی جام ملتهای آسیا ۲۰۰۷ ۱
۱۳۸۵ تهران، ایران کاستاریکا ۳-۲ بازی دوستانه ۱

او در جام ملت های آسیا ۱۹۹۶ امارات به همراه باقری و عزیزی از بهترین ستارگان ایران بود.

دائی در بازی معروف ایران و استرالیا در بازی پلی اف مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ (۱۳۷۷) فرانسه پاس گل دوم ایران را برای خداداد عزیزی ارسال کرد و این گل باعث راهیابی ایران به جام جهانی شد.

تیم ملی فوتبال ایران ، علی دایی ، همسر علی دایی

او به همراه ایران در دو جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه و ۲۰۰۶ آلمان به میدان آمد و در ۵ بازی ایران در این بازی ها شرکت کرد. پاس دایی بود که زمینه گذار گل مهدوی کیا به آمریکا در جام جهانی ۱۹۹۸ شد.

 از نقاط اوج دوران ورزشی دایی را می توان روز ۲۴ آبان ۱۳۸۳ دانست. او در این روز و در مسابقات مقدماتی راهیابی به جام جهانی ۴ بار دروازهٔ لائوس را گشود تا نام خود را به عنوان اولین فوتبالیست تاریخ جهان که ۱۰۰ گل در بازی های ملی به ثمر رسانده ثبت کند.


 علی دایی در سال ۱۳۸۶ توسط فدراسیون فوتبال ایران به عنوان نماینده فوتبال ایران در سازمان یونیسف معرفی شد. دایی و مهتاب کرامتی (بازیگر سینما) به عنوان دو سفیر ایران در این سازمان بین المللی عضویت دارند.

علی دایی ، بیوگرافی و جدیدترین عکس های علی دایی

    ویدیو : بیوگرافی کامل و عکس علی دایی
این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b