خون در ادرار کودک

خون در ادرار کودکان نشانه چیست؟


متخصص اطفال و رشد و تغذیه کودکان گفت: اگر در آزمایش مقدار سلول دفاع بدن (W.b.c ) زیاد باشد یعنی عفونت وجود دارد و باید برای رشد و وزن گیری کودک این عفونت درمان شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ساغر یزدانی در گفتگو اختصاصی با خبرنگار نبض شهر اظهار داشت : خون در ادرار کودکان دلایل مختلفی دارد؛ وجود سنگ و شن در کلیه ، وجود عفونت در بدن ، رسوب اوره در ادرار یا وجود انگل در بدن کودکان از مهمترین دلایل مثبت نشان دادن آزمایش و مشاهده خون در ادرار کودکان است.

وی تصریح کرد: با آزمایش کامل ادرار و کشت ادرار وجود عفونت در کودکان مشخص می شود؛ اگر در آزمایش مقدار سلول دفاع بدن (W.b.c ) زیاد باشد یعنی عفونت وجود دارد اما برای دقیق بودن آزمایش بهتر است قبل از گرفتن نمونه ، ناحیه تناسلی کودک را با دست پر کف تمیز کنید و کاملا آب بکشید چون ممکن است وجود مقدار کم صابون هم باعث از بین رفتن میکروب در نمونه شود.

متخصص اطفال درباره لکه های صورتی در پوشک نوزاد گفت: اگر غلظت اوره در ادرار کودکان زیاد باشد رسوب می کند و این علت وجود لکه های صورتی در پوشک یا لباس زیر کودکان می باشد و نگران کننده نیست،  ولی باید برای اطمینان کامل از سلامت کودک آزمایش ادرار گرفته شود.

وی بیان کرد : اگر در بدن کودک انگل باشد ؛ خون مخفی وارد ادرار کودک می کند که در نمونه صحیح آزمایش و تشخیص پزشک مشخص می شود.

ساغر یزدانی به درمان به موقع عفونت در کودکان اشاره کرد و گفت : عفونت کودکان در رشد و قد کودک تاثیر می گذارد و کودک را در وزن گیری دچار مشکل می کند برای همین باید سریع درمان شود.

وجود خون در ادرار نشانه چیست؟


خون موجود در ادرار می تواند از کلیه ها، یعنی اندام هایی که ادرار در آن ها ساخته می شود نشات بگیرد. البته این خون می تواند از سایر ساختار های مجاری ادراری نیز ناشی شود. مانند:

 

- حالب یا میزنای ( لوله هایی که ادرار را از کلیه ها به مثانه می رسانند)

- مثانه (کیسه ای که ادرار در آن جمع می شود)

- میزراه (مجرایی که ادرار را از مثانه به خارج بدن می برد)

 

علائم همراه با هماچوری

اگر خون در ادرار وجود داشته باشد، علامت آن واضح است. به جای رنگ زرد کمرنگ، ادرار ممکن است صورتی، قرمز، زرد مایل به قهوه ای یا رنگ چای به خود بگیرد. این شرایطی است که پزشکان به آن هماچوری آشکار می گویند.

 

گاهی وقت ها، خون موجود در ادرار با چشم غیرمسلح قابل تشخیص نبوده و تنها راه تشخیص خون در ادرار تست های آزمایشگاهی است. این وضعیتی است که پزشکان به آن هماچوری میکروسکوپی می گویند.

 

هماچوری یا همان ادرار خونی می تواند به تنهایی و بدون علامت دیگری ایجاد شود. اگرچه علت این خونریزی نیز در بیشتر موارد، بیماری زمینه ای است که می تواند به خونریزی متوسط تا شدید منجر شود. نظیر:

 

عفونت مثانه

در بالغین، عفونت مثانه اغلب منجر به سوزش و درد هنگام دفع ادرار می گردد. نوزادان مبتلا به عفونت مثانه ممکن است دچار تب، بیقراری، تحریک پذیری و کم اشتهایی شوند.

کودکان بزرگ تر ممکن است تب، درد و سوزش هنگام دفع ادرار، تکرر ادرار و درد پایین شکم را داشته باشند.

 

عفونت کلیه

علائم عفونت کلیه می تواند شامل تب، سرماخوردگی و درد پهلوها باشد که می تواند به درد ناحیه پایین و پشت کمر منجر شود.

لازم است بدانید گاهی اوقات هم تغییرات رنگ ادرار می تواند به دلیل رنگ موجود در غذاهای خشک شده، داروها و یا مصرف مقادیر زیاد چغندر باشد سنگ های کلیوی

علائم سنگ کلیه معمولا به صورت درد شدید در شکم و لگن تظاهر می کند.

 

بیماری های کلیه

علائمی نظیر افزایش فشار خون، ضعف و بی حالی، ورم بدن و صورت مخصوصا ورم پاها و پف کردن زیر چشم ها می تواند نشانه وجود یک بیماری کلیوی باشد.

 

به طور کلی دلایل شایع وجود خون در ادرار شامل موارد زیر است:

- عفونت مثانه و کلیه

 

- سنگ مثانه و یا کلیه

 

- بیماری کلیوی خاص، نظیر التهاب در سیستم فیلتراسیون کلیه ها (گلومرول های کلیوی)

 

- بزرگ شدن پروستات و یا سرطان پروستات

 

- بیماری های ارثی نظیر کم خونی داسی شکل و بیماری کیست کلیه

 

- مصرف داروهایی خاص مثل آسپیرین، پنی سیلین، هپارین، سیکلوفسفامید ها و فنزوپیریدین ها

 

- وجود تومور در مثانه، کلیه ها و یا پروستات

 

- آسیب کلیه در اثر تصادف یا ورزش

 

- ورزش شدید و طولانی مدت

 

لازم است بدانیم گاهی اوقات هم تغییرات رنگ ادرار می تواند به دلیل رنگ موجود در غذاهای خشک شده، داروها و یا مصرف مقادیر زیاد چغندر باشد.

ادرار خونی

تشخیص علت هماچوری

پزشک درباره علائم بیماری از شما سئوال می کند. سپس با تجویز آزمایش ادرار، ترکیبات موجود در آن را بررسی خواهد کرد.

 

علاوه بر آزمایش ادرار، آزمایش خون نیز اغلب برای بررسی مواد زائد موجود در خون مورد نیاز می باشد. در حقیقت آزمایش خون، عملکرد کلیه ها برای دفع مواد زائد را نشان خواهد داد.

 

سایر روش های تشخیصی عبارتند از:

- سی تی اسکن

سی تی اسکن که در واقع عکس برداری با اشعه X است، می تواند در تشخیص سنگ مثانه، کلیه، تومورها و سایر ناهنجاری های مثانه، کلیه ها، حالب ها و میزراه کمک کننده باشد.

 

- فراصوت کلیه

در تست فراصوت کلیه از امواج رادیویی برای داشتن تصویری از ساختار کلیه استفاده می شود.

 

- آی وی پی

این روش نیز، یک روش استفاده از اشعه X برای داشتن تصویر مجاری ادراری است که در آن از رنگ استفاده می شود.

 

- سیستوسکوپی

سیستوسکوپی در حقیقت آندوسکوپی مثانه است. در این تست از یک لوله نازک و کوچک که در سر آن دوربینی قرار گرفته است، استفاده می شود. این لوله از طریق میزراه به سمت مثانه هدایت می شود. در این روش ممکن است نمونه برداری از بافت مثانه نیز انجام شود. این نمونه برای بررسی ناهنجاری ها و سلول های سرطانی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

- نمونه برداری از بافت کلیه

در این روش به منظور تشخیص بیماری های کلیوی، یک نمونه کوچک از بافت کلیه برداشته شده و در آزمایشگاه توسط میکروسکوپ های تخصصی مورد بررسی قرار می گیرد.

    ویدیو : خون در ادرار کودک
این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b