ایا هاشور ابرو حرام است

آیا تاتو موجب بطلان نماز است؟

تاتو عملی است که معمولا خانم ها برای زیبایی ابرو و لب و برخی از آقایان برای ایجاد نقش و نگار روی پوست بدن، انجام می دهند.

جام : تاتو نوعی عمل خالکوبی زیر پوستی است که زنان برای پر رنگ کردن دور ابرو و لب و برای زیبایی انجام می دهند. از طرفی برخی از آقایان از این نوع عمل برای ایجاد نقش و نگار روی بدن خود استفاده می کنند.

سوالی که مطرح می شود این است؛ حکم نماز خواندن افرادی که این نقش و نگار را بوسیله تاتو بر بدن خود بوجود آورده اند چیست؟ آیا وضو و غسل واجب این افراد باطل است که در نهایت به بطلان نمازشان منجر شود یا خیر؟

در این رابطه چند سؤال از دفاتر مراجع شده که همراه با پاسخ بیان می کنیم.

س ۱٫ آیا تاتو و خالکوبی برای وضو و غسل و انجام اعمال حج، اشکالی ایجاد می کند؟

اکثر مراجع تقلید در خصوص خالکوبی فرموده اند: اگر خالکوبى مجرد رنگ باشد و یا در زیر پوست بوده و بر ظاهر پوست چیزى که مانع از رسیدن آب بر آن شود، وجود نداشته باشد، وضو و غسل و نماز صحیح است . مگر زمانی که مانع مذکور روی پوست بوده و دارای جرم است به نحوی که مانع از رسیدن آب به پوست شود ؛ در این صورت می بایست ابتداء مانع را برطرف و سپس اقدام به غسل یا وضو کرد.

بنابراین؛ اگر تاتو ، جرم داشته باشد و مانع از رسیدن آب وضوء و غسل به بدن شود باید قبل از وضوء یا غسل برطرف شود . در غیر این صورت اگر همانند خالکوبی و زیر پوست باشد که مانع از رسیدن آب بر آن نشود اشکالی ندارد. و انجام اعمالی از حج مانند طواف و نماز طواف که نیاز به طهارت (وضوء و غسل) دارد ، در چنین حالتی صحیح است.

پاسخ های زیر از دفاتر آیات عظام، دریافت شده است:

دفتر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی): اگر مانع رسیدن آب به محل وضو یا غسل باشد، باید آن را برطرف کرد مگر این که تاتو زیر پوست باشد که در این صورت اشکال ندارد.

دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله العالی): مانع وضو نیست.

دفتر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله العالی): اگر عمل مذکور مانع از رسیدن آب وضو و غسل به بشره[پوست] باشد، جایز نیست.

س ۲٫ بعد از فوت مادرم ابرو و مژه هایم ریزش شدید پیدا کرد، به طوری که حتما باید از مداد برای کشیدن ابرو استفاده می کردم. عمل تاتو را انجام دادم. با توجه به اینکه کارمند هستم و طبق فرمایش شما نمی توانم ابرو و چشم­هایم را بپوشانم حکمش چیست؟

حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مد ظله العالی): در هر صورت اگر عرفا زینت محسوب شود، باید از نامحرم پوشانده شود.

حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مد ظله العالی): لازم است از نامحرم بپوشانید.

حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی): اگر فقط جاهاى خالى را پر مى کنید به طورى که زینت به حساب نیاید اشکال ندارد.

حضرت آیت الله مهدی هادوی تهرانی (دامت برکاته): اگر تاتو شما در حد ابرو و مژه معمولی است و آرایش خاصی از نظر عموم مردم محسوب نمی شود، حکم ابرو و مژه را دارد و پوشاندن آن واجب نیست.

بنابر این، اگر عمل تاتو زینت و زننده باشد، و منشأ مفاسدى شود، جایز نیست.

امّا اصل عمل تاتو اگر ضرری برای بدن نداشته باشد، و اشکال آن مستهجن نباشد و باعث وهن شخصیت شخص نشود، بلامانع است.

********************************************************

سوالات شرعی از نظر آیت الله مکارم شیرازی در مورد آرایش بانوان

سؤال: می خواستم بدانم که آیا استون که برای پاک کردن لاک استفاده می شود نجس هست یا نه ؟ و اینکه جز الکل های صنعتی هست یا طبی؟ پاسخ: نجس نیست .

عدم نجاست موی کنده شده به همراه ریشه سؤال: سوال اینجانب آن است که در هنگام کنده شدن مو آیا ریشه آن نیز که همیشه به همراه مو بیرون می آید (بدون خون و گوشت) نجس است یا خیر؟ خاطر نشان میگردد که ظاهرا رشد مو از طریق ریشه آن انج

حکم لوازم آرایشی بانوان که از جفت جنین تهیه می شود سؤال:‌ با توجه به اینکه امروزه بسیارى از لوازم آرایش مورد مصرف بانوان مسلمان از جفت جنین تهیه مى گردد استفاده و مصرف آن چه حکمى دارد ضمناً بفرمایید جفت نجس است یا متنجّس؟ پاسخ: دلیلى بر نجاست جفت نیست ( همانطور که در تعلیقه عروه نیز نوشته ایم) بنا براین اگر آلوده به خون نباشد یا شک داشته باشیم پاک است. حکم پوشاندن دست و صورت به هنگام استفاده از اشیاء زینتی و آرایشی سؤال: چنانچه زن با خود زینت داشته باشد مانند حلقه ازدواج یا انگشترى در دست یا چهره آراسته کرده باشد، آیاواجب است وجه و کفین را بپوشاند؟ پاسخ: در مورد حلقه و انگشتر مشکل ندارد ولى در مورد آرایش مشکل است. حکم مواردی که برای زنان زینت به حساب نمی آید سؤال: آیا سرمه کشیدن یا ابرو چیدن، انگشترعقیق، ساعت، عینک طبى زیبا براى زنان زینت به حساب می آید که باید پوشانده شوند؟ پاسخ: ظاهرا جزء زینت ممنوع نیست.

حکم برداشتن ابرو در دختران سؤال: لطفا حکم برداشتن ابرو در دختران را هم از نظر شرعی و هم از نظر عرفی را در جامعه ما بیان فرمایید؟ پاسخ: شرعاً اشکالی ندارد ولی اگر در عرف محل کار خلافی محسوب می شود بهتر اجتناب از آن است.

حد شستن سرمه برای وضو و غسل سؤال: وقتی سرمه می کشیم و آن را پاک می کنیم هاله ای از آن باقی می ماند به گونه ای که اگر پارچه سفیدی را روی آن محکم بکشیم کمی سیاه میشود، حد شستن سر مه را توضیح دهید؟ پاسخ: این مقدار برای وضو و غسل مانعی ندارد.

عمل ترمیم خط ابرو برای وضو و غسل سؤال: خانمى سؤال نموده که در آرایشگاه هاى زنانه خطّ ابرو را ترمیم مى کنند، حکم این عمل چیست؟ آیا براى وضو و غسل اشکالى ندارد؟ پاسخ: اگر منظور از ترمیم، کاشتن مو است و آب به پوست بدن براى وضو و غسل مى رسد، اشکالى ندارد، و اگر منظور خال کوبى با رنگ است که زیر پوست قرار مى گیرد، آن هم اشکالى ندارد. کوتاه کردن موهای زائد دختران قبل از ازدواج سؤال: اینجانب دختر 16 ساله اى هستم که مى خواستم نظر حضرتعالى را در مورد کوتاه نمودن موهاى زائد بدن قبل از ازدواج جویا شوم؛ زیرا مادرم من را از این کار منع مى کند، ولى دبیران دینى و قرآن در مدرسه همواره به کوتاه نمودن موهاى زائد سفارش مى کنند و مى گویند: «بلند بودن این موها باعث باطل شدن غسل مى گردد» حال وظیفه من چیست؟ پاسخ: کوتاه کردن موهاى زائد بدن نه تنها اشکالى ندارد، بلکه کار خوبى است؛ ولى بودن و نبودن آن ضررى براى غسل ندارد، امّا در مواردى که متعارف است دوشیزه ها موهاى زائد را از بین نمى برند (مانند اصلاح ابرو و صورت) بهتر است مراعات عرف و عادت را بکنند.

برداشتن ابرو و موهای صورت برای زنان سؤال: در عرف مرسوم است که بانوان بعد از ازدواج، خود را به امورى از قبیل زیر ابرو برداشتن و زائل کردن موهاى ریز صورت و مانند آن زینت مى کنند، آیا در این صورت استتار واجب است؟ پاسخ: اگر تنها کم کردن موهاى صورت و ابرو و مانند آن باشد اشکالى ندارد. کوتاه کردن موی سر دختران سؤال: کوتاه کردن مو برای دختران چه حکمی دارد؟ پاسخ: در صورتی که مثل پسران و مردان نباشد مانعی ندارد.

پوشاندن زینت سؤال: چنانچه زن با خود زینت داشته باشد (مانند حلقه ازدواج، یا انگشترى در دست، یا چهره آراسته کرده باشد) آیا واجب است وجه و کفّین را بپوشاند؟ پاسخ: در مورد حلقه و انگشتر مانعى ندارد ولى در مورد آرایش مشکل است. سرمه کشیدن و استفاده از ساعت و عینک زیبا سؤال: آیا سرمه کشیدن یا ابرو چیدن، انگشتر عقیق، ساعت، عینک طبّى زیبا براى زنان زینت به حساب مى آید که پوشش آن لازم باشد؟ پاسخ: ظاهراً جزء زینت ممنوع نیست.

آرایش کردن دختران مجرد سؤال: آیا دختری که ازدواج نکرده و قصد دارد ازدواج کند می تواند کمی آرایش داشته باشد و خود را آراسته کند؟ پاسخ: آرایش برای این گونه دختران سزاوار نیست.

بلند بودن ناخن برای زنان سؤال: آیا بلند بودن ناخن برای خانم ها زینت است و اشکال دارد؟ پاسخ: اشکالی ندارد ولی باید آن را برای وضو و غسل تمیز نگه دارند. تراشیدن موی سر توسط بانوان سؤال: آیا زنان می توانند موھای سر خود را بتراشند یا کوتاہ کنند؟ پاسخ: اشکال دارد.

وضو و نماز با ناخن های لاک زده سؤال: 1. در مورد خانم‌ها یرای گرفتن وضو آیا علاوه بر این که ناخن های دست باید بدون لاک باشد ناخن های پا نیز باید بدون لاک باشد؟ یا فقط بدون لاک بودن ناخن انگشت کوچک پا صحیح است و برای وضو و نماز کفایت می‌کند؟ 2. خانمی لاک ناخن‌های دست را پاک کرده و پس از چند روز متوجه شده که گوشه‌ی یکی از ناخن ها کمی لاک داشته و کامل پاک نبوده، آیا وضو و نمازهایی که در این مدت اقامه کرده صحیح است؟ و یا باید آن‌ها را اعاده کند؟ پاسخ: 1- ناخن کوچک پا به تنهایی کفایت نمی کند ولی سایر انگشتان به تنهایی کافی است. 2ـ در فرض سوال وضو و نمازاش صحیح است ولی بعدا دقت کند که تکرار نشود. اصلاح صورت و مرتب کردن ابرو توسط بانوان سؤال: در مورد اصلاح صورت خانمهاومرتب کردن ابرو، آیا زینت حساب میشود؟ منظور از عرف چیست؟ آیا ما خانمهای کارمند که گردی صورتمان باز است نباید اصلاح ومرتب کردن ابرو را انجام بدهیم؟ پاسخ: آرایش گردى صورت و دستها تا مچ در صورتى که بسیار خفیف باشد و منشأ مفسده اى نگردد اشکالى ندارد، ولى از آرایشهاى تند یا مفسده انگیز باید پرهیز کرد و اصلاح صورت و مرتب کردن ابرو ها اشکالی ندارد.

نگاه کردن به بانوانی که بر روی صورت خود تاتو کرده اند سؤال: اخیراً برخى از بانوان نسبت به ابرو یا دور لب، عملیّات تاتو انجام مى دهند، (پر رنگ کردن دور ابرو و لب با خال کوبى) که طبعاً زینت تلقّى مى شود. و گاه پوشاندن آن نیز مقدور نمى باشد. لطفاً بفرمایید که این عمل مشمول آیه شریفه (وَ لا یُبْدینَ زینَتهنَّ) مى باشد، یا نه؟ نگاه به صورت چنین زنانى چه حکمى دارد؟ پاسخ: آیه (لا یُبْدینَ زینَتَهُنَّ) با توجّه به جمله «اِلاّ ما ظَهَرَ مِنْها» زینتهاى موجود در صورت و دستها تا مچ را شامل نمى شود. ولى اگر این زینت تند و زننده باشد، و منشأ مفاسدى شود، جایز نیست. انگشتر و حلقه نامزدی در برابر نامحرم سؤال: لطفاً در مورد تزیین زنان به انگشتر و حلقه نامزدى به سؤالات زیر پاسخ دهید: الف) آیا در دست کردن حلقه نامزدى طلا (انگشتر) در جلوى مرد نامحرم جایز است؟ ب) اگر در مورد سؤال استعمال آن بى اشکال باشد، ولى همین عمل از نظر مرجع تقلید بنده (شوهر) جایز نباشد، آیا استفاده از آن براى همسرم منعى دارد؟ آیا لازم است از او بخواهم که استفاده نکند؟ ج) زن از چه انگشترى مى تواند در جلوى نامحرم استفاده کند؟ پاسخ: الف) اشکال ندارد. ب) هر کس باید به فتواى مرجع تقلید خود عمل کند، و شما نمى توانید او را از این کار نهى کنید. ج) هر نوع انگشترى که منشأ مفسده خاصّى نگردد اشکالى ندارد. اصلاح و آرایش در ماه های محرم و صفر سؤال: آیا اصلاح کردن در ماه محرم و صفر برای خانم ها از نظر اسلام و فقه اشکال دارد؟ پاسخ: اشکالی ندارد.

رنگ کردن ابرو سؤال: رنگ کردن ابرو در مورد بانوان چه حکمی دارد؟ پاسخ: اشکالی ندارد.

حکم موهایی که با سوزش از بدن جدا می شود سؤال: آیا موهایی که زنان، با درد از صورت خود جدا می کنند نجس است؟ پاسخ: خیر، نجس نیست.

کندن ابروی بانوان جهت آرایش سؤال: کندن ابروی بانوان جهت آرایش که با سوزش همراه است، آیا موجب نجاست مو یا محل آن می شود و آیا این کار حرام است؟ پاسخ: موجب نجاست نمی شود و حرام نیست.

طهارت یا نجاست " استونام می شود. پاسخ: خیر، نجس نیست. میزان آرایش بلااشکال بانوان سؤال: آیا صحت دارد که نظر ایشان این است که خانم ها در صورتیکه آرایش ملایم داشته باشند بلااشکال است؟ پاسخ: آرایش گردى صورت و دستها تا مچ در صورتى که بسیار خفیف باشد و منشأ مفسده اى نگردد اشکالى ندارد، ولى از آرایش هاى تند یا مفسده انگیز باید پرهیز کرد.

اصلاح صورت و ابرو برای دختران سؤال: برای دخترانی که هنوز ازدواج نکرده اند اصلاح صورت و ابرو چه حکمی دارد؟ پاسخ: اصلاح صورت براى دختران شرعاً حرام نیست، ولى با توجّه به اینکه برخلاف عرف و عادت است بهتر آن است از آن پرهیز کنند. کِرم های مرطوب کننده که از روغن نهنگ ساخته شده سؤال: بر روی ظرف یک کرم دست، تولیدی ایران نوشته شده که در ساخت این کرم از روغن نهنگ استفاده شده است. آیا این کرم نجس است؟ آیا می توان با دست هایی که با آن کرم چرب شده اند نماز خواند؟ پاسخ: نجس نیست ولی برای نماز خواندن باید دست ها را بشویید، مگر اینکه روغن جذب بدن شده باشد.

منظور از آرایش ملایم در بانوان سؤال: اخیراً در استفتاء جدید راجع به آرایش ملایم بانوان، حضرتعالی فرموده اید که آرایش ملایم صورت بانوان اشکال ندارد. مستدعی است با توجه به اینکه در جامعه درک و تفاسیر مختلفی از آرایش ملایم می شود لذا مصادیق و حریم شرعی آن معلوم شود. متاسفانه برخی برداشت های هدفمند در حال اشاعه است. ضمناً وقتی یک بانو با یک کرم سفید کننده یا رژ لب خیلی آرام آرایش می کند اگر این آرایش ملایم در معرض دید نامحرم قرار گیرد گناه دارد یا خیر؟ اصلاً موضوعیت آرایش ملایم چیست و حریم آن تا کجاست؟ پاسخ: منظور چیزی است که جلب توجه افراد را نکند.

    ویدیو : ایا هاشور ابرو حرام است
این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b